Дома 2023 март

Месечна Архива: март 2023

МП: Сите барања во врска со уставните измени ќе бидат предложени и разгледани од...

Од Министерството за правда информираат дека го добиле писмото од Политичката партија БЕСА, во кое се бара при подготовката на уставните измени да се...

Луис Хамилтон: Таквите луѓе не смеат да добијат право на збор

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, ја поздрави одлуката на бразилскиот суд да го казни легендарниот Формула 1 возач Нелсон Пике...

Алармантно предупредување од светските експерти: Запрете го експериментот со вештачката интелигенција, спасете го човештвото!

Илон Маск, ко-основачот на Apple Сив Вознијак и 1.000 други експерти од технолошката индустрија во отворено писмо ги повикаа технолошките компании да го прекинат...

Гвинет Палтроу не е виновна за несреќата при скијање

Поротата во Судот на Јута (САД) вчера утврди дека глумицата-оскаровка Гвинет Палтроу не е одговорна за повредите што ги претрпел маж при несреќата на...

Кипар укинува голем дел од Ковид мерките

Укинување на задолжителната маска во јавниот превоз, намалување на плафонот на цените на тестовите, укинување на задолжителниот сертификат за вработените во болниците и центрите...

Килограм кромид, колку килограм ананас

Расте цената на кромидот, на Градскиот пазар во Штип денеска се продаваше по цена од 80 до 100 денари за килограм. Земјоделците и трговците...

Беса: Албанскиот јазик да биде рамноправен со македонскиот јазик

Движењето Беса, врз основа на одредбите од член 130 од Уставот на Македонија, бара од Владата во текот на составувањето на нацрт-верзијата на уставните...

Бајден до Русија: Ако не го ослободите новинарот, протерувањето на рускиот амбасадор ќе биде...

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска ја повика Русија да го ослободи новинарот на „Волстрит џурнал“, уапсен под обвинение за шпионажа и кој се наоѓа...

Лидерска средба за уставните измени?

За процесот на уставни измени она што треба да следи е средба на лидерите на политичките партии, на коалициските партнери и тие што ги поддржуваат...

Отворена сензорна соба во ООУ „Наум Наумовск Борче“

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски ја отвори сензорната соба во ООУ „Наум Наумовски Борче" која е единствена од ваков тип и креирана...

Тетовец на Фејсбук се подбивал со поранешната амбасадорка на САД, ОЈО Тетово предложи казнен...

Основното јавно обвинителство Тeтово до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против 40-годишен тетовец, кој се товари за кривично дело повреда на...

Внесувањето на Бугарите во Уставот – решавање на стари и отварање на нови проблеми

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението за бришење на бугарското Здружение „Цар Борис Трети“ – Охрид, а таблата пред просториите е веќе...

Искусен пилот за падот на авионот кај Пула: Ваква несреќа се случува исклучително ретко,...

Пилотот Нијаз Делиќ лета 56 години, но не се сеќава на трагедија каква што се случи денеска на аеродромот во Пула, кога двајца странски...

ВОНРЕДНА СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА: ЗА 78 ОТСТО СЕ ПОКАЧУВААТ ПЛАТИТЕ НА СИТЕ ГРАЃАНИ ВО...

За нас леб од 33 денари, а за министрите плата од 1800 евра! Бројни реакции, револт и незадоволство во јавноста по одлуката на Уставниот суд...

Половина Киелце ќе се пресели во ПИК Сегед

Според пишувањата на унгарскиот „Еурспорт“, дури шестмина ракометари на полскиот Киелце и тренерот Талант Душебаев ќе се преселат во ПИК Сегед ова лето. Финансиските проблеми...

Кремљ ја отфрли можноста за прекин на офанзивата против Украина

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко. „На темата Украина ништо...

Надзорниот одбор на НЛБ Банка Скопје го именуваше Гоце Вангеловски за нов член на...

Надзорниот одбор на НЛБ Банка Скопје со одлука на 116-тата седница одржана денеска, го именуваше Гоце Вангеловски за нов член на Управниот одбор на...

ВМРО-ДПМНЕ ќе разговара, но нема да гласа за уставни измени?

Внесувањето на Бугарите во Преамбулата ќе биде приоритет за експертската група што ќе работи на уставните измени. Еминентни професори, експерти по уставно право веќе...

Во Бангладеш текстилците земаат 120 евра, а кај нас ќе добиваат над 400 евра...

Текстилната индустрија се соочува со голем недостиг на кадар и бара вработување на странци во нивните компании. Од оваа индустрија велат дека во земјите...

„Мојот последен здив“ на Луис Буњуел се чита во еден здив

Насловена „Мојот последен здив“ во средата, во полната сала на Кинотеката беше промовирана автобиографијата на големиот шпански режисер Луис Буњуел. Промотори на ова издание...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети