Дома 2023 март

Месечна Архива: март 2023

Агонијата продолжува: Олимписки шампион учи да седи и да јаде

Олимпискиот, светски и европски шампион во уметничко лизгање, Роман Костомаров (45), преживеа вистинска агонија во последните два месеца. Прво му беа ампутирани рацете и...

Пожарите во северна Шпанија беснеат, властите ги обвинуваат „терористите“

Во шпанскиот северен регион Астурија, регистрирани се 116 шумски пожари во 35 области, додека пламените јазици се шират и на планината Наранко, на неколку...

Ердоган официјално ја започна кампањата за претседателските избори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ја започна кампањата за претседателските избори со посета на југот на земјата, кој беше тешко оштетен од...

Трамп во вторник ќе се предаде на судот во Њујорк, но нема да носи...

Доналд Трамп ќе се предаде на обвинителството во Њујорк во вторник, рече неговиот адвокат, инсистирајќи на тоа дека поранешниот претседател „нема да биде ставен...

Во Сирија ликвидиран советник на Иранската револуционерна гарда: Техеран спрема одговор/ФОТО

Иранските власти денеска соопштија дека во израелски воздушен напад во Сирија синоќа бил убиен советник на Иранската револуционерна гарда, кој му се припишува на...

Велика Британија се приклучи на Транспацифичкото партнерство

Обединетото Кралство постигна договор да се приклучи на трговскиот договор со 11 земји што го опфаќа транспацифичкиот регион, вклучувајќи ги Јапонија и Австралија, за...

Лукашенко повика на прекин на огнот во Украина

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, повика денеска да се прогласи прекин на огнот во Украина и да се воспостави примирје „без право на ниту...

Трамп и Меланија снимени како одат на забава неколку часа по веста за обвинението/ФОТО

Доналд Трамп беше виден како се забавува во својата резиденција на Флорида во четвртокот вечерта со сопругата Меланија, само неколку часа откако дозна дека...

Хрватска наскоро ќе прими 20 ранети од Украина

Хрватска наскоро ќе прими 20 ранети од Украина, изјави денеска хрватскиот министер за одбрана Томо Медвед, кој заедно со премиерот, Андреј Пленковиќ, пристигна во...

Верувале, или не: Полицијата во САД приведе пони поради „недолично однесување“/ФОТО

Во американската држава Алабама полицијата приведе пони поради „недолично однесување“. Имено, понито цели два часа следело полициско возило додека не го забележале и го однеле...

Тeшко време за Мозамбик: По циклонот Фреди, епидемија на колера најлоша во последните 10...

Мозамбик ја доживува најтешката епидемија на колера во последните десет години по минувањето на циклонот Фреди, предупреди денеска Светската здравствена организација (СЗО). „Во Мозамбик од...

Завршница на случајот за Ана Волш: Брајан Волш обвинет за убиство на сопругата

Американецот Брајан Волш е обвинет за убиство на неговата сопруга, Србинката Ана Волш, агент за недвижности и мајка на три деца кои исчезнаа на...

Сѐ уште е рано да се вратам на Вимблдон

Легендарниот германски тенисер и трикратен шампион на Вимблдон, Борис Бекер изјави дека сè уште е многу рано да се врати на неофицијалното Светско првенство...

На годинашниот Охридски маратон ќе учествуваат триесеттина пливачи од светската елита

Триесеттина пливачи од светската елита ќе бидат учесници на годинашното 36-то по ред издание на Охридскиот пливачки маратон Претставници на Општина Охрид и на Националната пливачка...

Одлука на Советот на Тетово: Нови улици во градот се прогласуваат за едносмерни

Со одлука донесена на седница на Советот на Општина Тетово нови улици во градот се прогласуваат за едносмерни.Од Одделението за сообраќај на денешната 13-та...

Најавен научно-фантастичниот хорор „Осмиот патник 9“

Веќе некое време се навестува деветтиот филм од серијалот „Осмиот патник“ (Alien), што се одржува во живот, со повеќе или помалку успех, уште од...

ДеСантис: Флорида нема да помогне во екстрадицијата на Трамп

Гувернерот на Флорида Роналд ДеСантис денеска изјави дека државата со која управува „нема да помогне“ во какво било можно барање за екстрадиција испратено од...

Доби богат договор само затоа што е белец

Поранешниот НБА кошаркар, Рашад Меккентс (38), брутално го навреди кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Остин Ривс, откако во еден поткаст изјави дека Ривс добил...

Невиден ужас ја потресе Британија: Маскирани малолетници убиле баба за да и ја украдат...

Две момчиња на возраст од 14 и 15 години се уапсени под сомнение дека се одговорни за убиството откако Џој Мидлдич (82) почина по...

Се стресе тлото во Штип и околината

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML2.0 и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала, е регистриран попладнево во 16:07 часот на 65 километри...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети