Дома 2022 јули

Месечна Архива: јули 2022

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ е главната атракција на Вимблдон/ФОТО/ВИДЕО

Новак Ѓоковиќ на тренингот во четврток имаше специјален спаринг партнер. Тој одигра „меч“ со синот Стефан, што наиде на воодушевување на Вимблдон. Официјалниот Твитер профил...

Пронашле опасна бактерија: Најголемата светска фабрика за чоколади го прекина производството

Најголемата фабрика за чоколади во Белгија, во градот Визе, го прекина производството поради појава на опасна бактерија. Компанијата Barry Callebaut ги информираше белгиските власти за...

Македонските кошаркари имаат тешка мисија

Македонската кошаркарска репрезентација го стартува последниот квалификациски прозорец за пласман на Мундобаскетот во 2023 година. „Црвено-жолтите“ утре (19:30) ќе го одиграат претпоследниот натпревар од групната...

Хрватска размислува за воведување ваучери за гориво

Вицепремиерот и министер за финансии на Хрватска, Здравко Мариќ по седницата на Владата изјави дека воведувањето ваучери за гориво е една од мерките што...

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

Одлуката за започнување на руска специјална воена операција за заштита на Донбас беше тешка, но добро осмислена и изнудена, изјави денеска заменик-претседателот на Советот...

САД го зголемуваат военото присуство во Европа: Каде ќе бидат стационирани американски војници и...

Соединетите Американски Држави ќе го зголемат своето воено присуство низ Европа, бидејќи НАТО се согласи на „фундаментална промена“ како одговор на руската инвазија на...

По два дена борба, НАТО ја победи руската салата

Во менито на ресторанот за меѓународни претставници и новинари кои учествуваа на самитот на НАТО во Мадрид имаше и „руска салата“, чие име е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети