Дома 2022 јули

Месечна Архива: јули 2022

ГРОЗОМОРНО – Се шири снимка на која руски војник кастрира украински заробеник

На проруските Телеграм канали неодмана се појави вознемирувачка снимка, на која е прикажано како руски војник кастрира украински заробеник. На снимката се гледа како руски...

Русија ги зајакнува своите позиции на Арктикот

Русија ги зајакнува своите позиции на Арктикот и на економски и на воен план, се вели во новата руска поморска доктрина што денеска ја потпиша претседателот...

Миколаев во текот на ноќта под силно руско бомбардирање

Украинските власти денеска соопштија дека руската армија „масовно“ го бомбардирала јужниот град Миколаев во текот на ноќта, јави Би-Би-Си. Властите соопштија дека едно лице загинало,...

Зеленски предупреди: Годинава жетвата би можела да се преполови поради војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека годинашнава жетва би можела да биде на половина од вообичаената, поради руската инвазија на Украина. „Украинската жетва оваа...

Седница на Советот за безбедност на Косово пред утрешниот старт на реципроцитетот кон Србија

Советот за безбедност на Косово, свикан од премиерот Албин Курти, одржа денеска седница со цел координација на институциите пред утрешното стапување во сила на...

Вучиќ: Ситуацијата е тешка, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не...

Мислам дека никогаш не сме биле во покомплицирана и потешка ситуација кога станува збор за Косово од денес, ги молам Албанците да се вразумат,...

Русија ги повика ОН и Црвениот крст да ја истражат смртта на украинските затвореници

Русија повика експерти од Обединетите нации и Црвениот крст да ја истражат смртта на десетици украински воени затвореници во затвор што го држат проруските...

Весна Ѓиновска-Илкова, Ѓорѓи Цуцковски и Кристина Светиева вечер на „Охридско лето“

Сопранот Весна Ѓиновска -Илкова и тенорот Ѓорѓи Цуцковски во пијано придружба на Кристина Светиева вечер ќе настапат во црквата „Света Софија“ во рамките 62-то...

Давеник изваден од Охридското Езеро

Седумдесет и седум годишно лице било пронајдено удавено пред хотел на Охридското крајбрежје. СВР Охрид денеска соопшти дека вчера околу 15 часот и 15 минути...

Разводнет план за заштеда на гас – многу зборови, малку заложби!

Супституција, солидарност и заштеда се водечките принципи на итниот план за зачувување на гас на ЕУ. И покрај отпорот на некои земји членки, министрите...

Газпром продолжува да испорачува гас за Европа преку Украина

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ соопшти дека продолжува да испорачува гас за Европа преку Украина. Компанијата посочи дека испорачаната количина преку Украина на мерната станица за...

Бесими: Со големата фискална реформа воведуваме буџетирање базирано на успешност

Среднорочното проектирање и буџетирање, интегрираниот информатички систем за финансиско управување ИФМИС, како и воведувањето Фискален совет и фискални правила и принципи, се главните реформи...

Експлозии во складиште за муниција во Бугарија

Две експлозии се случија рано утринава по пожар во складиште за муниција во Карнобат. Во експлозиите нема повредени. Областа е опколена, јави БНТ. Како што јави...

Од патарини наплатени 581.137.560 денари во првиот квартал од годината

Приходите од наплата на патарина на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) во првиот квартал годинава изнесуваат 581.137.560 денари, односно 16,37 проценти од вкупно...

Братот на Анџелина Џоли снимен во Лос Анџелес – некогаш беа неразделни, сега веќе...

Братот на Анџелина Џоли, Џејмс Хевн некогаш со својата сестра беше постојано присутен на јавните настани, а светот го шокираа со бакнежот на црвениот...

Кинеска ракета тешка 22,5 тони паднала и неконтролирано се движела кон земјата

Кинеска ракета падна на Земјата во саботата над Индискиот Океан, а НАСА наведува дека Пекинг не ги споделил „специфичните информации за траекторијата“ потребни...

ХАОС НА БОГОРОДИЦА: 11 километарска колона за влез во Грција/ВИДЕО

Километарски колони од возила од утринава се пред граничниот премин Богородица, за влез во Грција. На социјалните мрежи се споделуваат видеа и коментари дека колоната...

Санкционирани 24 возачи кои возеле под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од 23 часот синоќа до 5 часот изутрината на подрачјето на СВР Битола била спроведена акциска контрола за...

Ковачевски најави дека ќе се бара оптимална цена за тестовите за Ковид-19

Во разговори со претставници на јавното здравство и на приватните здравствени установи треба да се бара начин за формирање на оптимална цена на тестовите...

Ковачевски: Референдумот што го предлага ВМРО-ДПМНЕ е нерелевантен, ги почнавме преговори за влез во...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска го повтори ставот дека најавениот референдум од страна на ВМРО-ДПМНЕ е за внатрешно – партиска употреба и дека оваа опозициска...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети