Дома 2021 април

Месечна Архива: април 2021

Најдобрата хороскопска љубовна двојка

Некои луѓе поминуваат цел живот барајќи ја нивната сродна душа, а за некои среќата на полето на љубовта, им се насмевнува многу брзо и...

Русија заобиколила бугарски ограничувања, снабдувајќи ја Србија со воени производи преку цивилни летови

Во 2019 и 2020 година, Русија го искористила четири пати правото на дозвола дадена од министерот за одбрана на Бугарија во тоа време, по двапати...

Нетанјаху на местото на несреќата на Мерон: Една од најголемите катастрофи во историјата на...

Смртта на најмалку 44 лица за време на еврејскиот аџилак „е една од најтешките катастрофи“ во историјата на Израел, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин...

Во Словенија најстуден април во последните 24 години

Во Словенија, април 2021 година е најстудениот април во последните 24 години, со многу долги ладни временски интервали, јавија словенечките медиуми, повикувајќи се на метеоролошки податоци. Ова е прв...

Џејмс Бонд од нашето соседство: Се викам Душко, Душко Попов

Бурниот живот на југословенски двоен шпион-агент за време на Втората светска војна, Душко Попов, му послужил како инспирација на Јан Флеминг да го креира...

Италија ја достигна целта од половина милион вакцини на ден

Италија ја достигна целта поставена од Владата во Рим во настојувањата да ја интензивира кампањата за вакцинација против Ковид-19, така што може да администрира...

Eврозоната повторно во рецесија, БДП се намали за 0,6 проценти

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 0,6 проценти во првите три месеци од оваа година, покажаа денешните податоци на Европскиот завод за статистика...

Училиште и куќи изгореа во конфликт меѓу Киргистан и Таџикистан

Повеќе од 10 згради изгореа во Киргистан, по воени судири на границата меѓу Киргистан и Таџикистан, соопшти денеска Министерството за вонредни ситуации на Киргистан. –...

Во болниците се лекуваат 1165 пациенти со Ковид-19, 670 слободни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава...

Хрватска одлучи кој прележал Ковид-19 да прими една доза вакцина

Во Хрватска официјално е одлучено дека луѓето кои прележале ковид треба да примаат само една доза вакцина. – Сега веќе има доволно податоци дека втората...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 59 пациенти, а вкупно...

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 59 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 473 лица сомнителни и...

Без вода дел од жителите во населбата Кисела Вода

Дел од жителите на Кисела Вода денеска ќе имаат прекинато водоснабдување, соопшти ЈП „Водовод и канализација“. -Поради санирање на уличен дефект на ул. „Марко Орешковиќ“...

Русија ја стави мрежата на Навални на списокот на организации вмешани во тероризам

Руската државна агенција за финансиски надзор (Росфимониторинг) ја вклучи мрежата на регионални канцеларии на опозицискиот лидер Алексеј Навални на списокот на организации вклучени во...

Велигденска донација од 600 пакети со прехранбени производи за семејства во социјален ризик во...

По повод велигденските празници, кавадаречката компанија „Слога Пром“ донира 600 пакети со прехранбени производи наменети за семејствата кои се во социјален ризик. Донацијата ќе биде распределена...

Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

Македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир преку вонредно соопштение  се обрати до верниците и почитувачите на манастирот, во врска со богослужбата за Света и Велика...

Европратеници: Жалиме што некои партии во Србија не сакаат посредување на ЕП

Европратениците и медијаторите во дијалогот меѓу власта и опозицијата за изборните услови во Србија, Владимир Билчик и Тања Фајон и поранешните членови на Европскиот...

Астра Зенека: Не дадовме претерани ветувања за испорака на дози

Извршниот директор на Астра Зенека, Паскал Сорио денеска изјави дека фармацевтската компанија не дала претерани ветувања во врска со испорака на вакцини против Ковид-19...

Намален бројот на пациенти во штипскиот Ковид центар

Во штипскиот Ковид центар намален е притисокот за сметување на пациенти и нивен болнички третман. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска информира дека во...

Висок процент на позитивни од бројот на тестирани во Кичево

Последните десетина дена во Кичево е забележливо, дека бројот на новозаболени од Ковид-19 во однос на тестирани е над републичкиот просек и се движи...

Топли оброци и пакети на социјално ранливите семејства од Маџир Маало и Крњево

Топли оброци и пакети со храна и хигиенски производи беа поделени денеска на семејства од социјално ранливи категории во населбите Маџир Маало и Крњево,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети