Дома 2020 октомври

Месечна Архива: октомври 2020

Хабиб и официјално се враќа во октагонот

УФЦ организацијата и официјално ја потврди борбата помеѓу Хабиб Нурмагомедов и Џастин Гејчи, која ќе се одржи на 24 октомври. Хабиб неодамна го загуби својот...

Скоти Пипен: Ова не е НБА стил, туку баскет

Шесткратниот шампион во НБА, Скоти Пипен, не е воодушевен од начинот на кој завршува сезоната. Поради пандемијата со кронавирусот, НБА реши плејофот да се...

Без вода денеска неколку улици во Маџари

Без вода денеска ќе бидат корисниците од неколку улици во населба Маџари. Станува збор за улиците: „Карл Хрон“, „Карл Либкнехт“, „Анри Барбис“, „Модест Мусоргски“...

Бивши хрватски репрезентативец се разбуди од кома

Поранешниот хрватски кошаркар, Драго Пашалиќ, беше во кома 48 часа, откако доживеал срцев удар за време на утринското џогирање. Тој воевремено ги бранеше боите...

Димитријевиќ му донесе победа на Хувентуд

Шпански Хувентуд, за кој настапува македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ, забележа победа против белградски Партизан (85:82) во Еврокупот, иако пред крајот на последната четвртина, „црно-белите“...

Коронавирусот ја одложи ждрепката за ЕЛ

Поради позитивен случај на коронавирус во своите редови, Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја одложи ждрепка за групната фаза од премиерното издание на Европската лига. Причината...

Вучиќ: Не е точно дека има трипати повеќе починати од Ковид 19, ќе направиме...

Во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до...

Заев: Неодговорна е одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не гласа за потврдување на вонредните состојби

Како неодговорни и спротивни на интересите на граѓаните ги оцени премиерот Зоран Заев најавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека во Собранието нема да гласа за...

Џеј Рамадановски: Можеби повторно ќе се оженам со Нада

Џеј во 90-тите освојуваше со своите балади, интерпретации за кој и денеска вели дека се едни од „најискрените“ пеења на естрадата. Пејачот е многу искрен...

Книга: „Леонардо да Винчи“ – извонредно биографско дело

„Леонардо да Винчи“ на Хенри С. Џилиет претставува извонредно и забавно биографско дело кое дава одлично оформена слика за животот и особините на еден...

Фејсбук забрани огласи за изборна измама

Фејсбук забрани огласи за изборна измама, кои сугерираат дека резултатите од претстојните американски претседателски избори нема да бидат фер, и огласи во кои се...

Година во чест на Блаже Конески ќе биде 2021

Генералното собрание на Обединетите нации ја прогласи 2021 година за Меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната...

Азербејџански воен хеликоптер погоден од силите на Нагорно Карабах се урна во Иран

Противвоздушните сили на самопрогласената република Нагорно Карабах погодија хеликоптер на азербејџанската воена авијација што летал во должина на линијата на конфронтација. Авионот подоцна се...

Франција сака да ги вклучи осигурителните друштва во покривање на трошоците од пандемија

На Франција и треба закон со кој ќе се бара осигурителните компании да ги покриваат загубите поврзани со идните пандемии. Со таков став е...

ФИТР: Отворен јавниот повик за иновациски ваучери – високообразовните институции се вклучуваат во развојот...

Од утрово е отворен јавниот повик за иновациски ваучери, наменет за воспоставување соработка во економски развој меѓу домашните компании и универзитетите и истражувачките центри. Како...

Куманово дел од мрежата на силни градови во рамките на Генералното собрание на ООН

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски учествуваше на онлајн конференција која се одржа по повод пет години од формирањето на Мрежата на силни градови во...

Најмалку две жртви и 18 повредени во судир на мигранти кај Бихаќ

Во судир на мигранти во населбата Жегар во Бихаќ, убиени се две лица, а 18 се повредени, потврди утрово Министерството за внатрешни работи на...

Трамп го потпиша законот за привремено финансирање на државата

Претседателот на САД го потпиша законот за буџет за привремено финансирање на владата до 11 декември, спречувајќи ја заканата од таканареченото „исклучување“, запирање на...

Бунт на дворот! Кралицата не го пушта персоналот дома за Божик

Не престануваат драмите на британскиот кралски двор. Кралицата Елизабета Втора е бесна откако персоналот се побунил против нејзиниот план за Божик. Кралицата посакала сите нејзини...

Туристичките агенции во Србија од денеска не продаваат аранжмани

Туристичките агенции во Србија од денеска не продаваат аранжмани бидејќи осигурителните компании одбија да ги осигураат, со образложение дека ризикот е голем, поради пандемијата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети