Дома 2020 октомври

Месечна Архива: октомври 2020

ГАЛЕРИЈА/ Почна учебната година, во училиште се учениците од 1 до 3 одделение

Со задоцнување од еден месец, денеска почнува новата учебна година. Наставниците ги пречекаа учениците надвор, во училишните дворови, со посебни протоколи. Децата дезинфицираа раце...

Поради технички проблеми прекин во работата на Токиската берза

Најголемата азиска берза – Токиската, соопшти прекин на работата поради технички проблеми, јави Кјодо. Агенцијата појаснува дека сите трансакции се прекинати. Според агенцијата, експертите на...

Родители на раб на нервен слом: Денес почнува учебната година за учениците и студентите

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година...

Пандемијата е причина за 34 милиони нови невработени во Јужна Америка и на Карибите

Најмалку 34 милиони работници во Јужна Америка и на Карибите останаа без работа пред и за време на пандемијата од новиот коронавирус, соопшти Меѓународната...

Традиционална средба и саем на транспортните превозници

На традиционалната средба и саем на превозниците што ќе се одржи денеска во Скопје во организација на транспортната организација Макaм-транс ќе бидат презентирани предизвиците...

ЕБОР прогнозира пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава, раст од 3 проценти...

Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска...

Без ВМРО-ДМПНЕ нема потврдување на одлуките за вонредна состојба во Собранието

Останува неизвесно дали Собранието ќе ги потврди петте одлуки за прогласување на вонредна состојба што ги донесе претседателот на државата Стево Пендаровски поради пандемијата...

Поради Брегзит од Британија се излеале 1,6 трилиони долари и 7.500 работни места во...

Фирмите за финансиски услуги кои работат во Велика Британија префрлиле околу 7.500 вработени и повеќе од 1,2 трилиони фунти (1,6 трилиони американски долари) во...

Во изминатиот ден 23 жртви на ерменска страна во Нагорно Карабах

Во судирите во Нагорно Карабах во изминатиот ден беа убиени 23 лица од ерменска страна, што го зголеми вкупниот број на жртви на 104,...

Без вода дел од жителите на Кисела Вода

Без вода денеска ќе бидат дел од жителите на населбата Кисела Вода, известија од јавното претпријатие „Водовод и канализација“. Оттаму, информираат дека заради промена на...

Европските денови на културното наследство со работилници, посети на локалитети, изложби…

Еврпските денови на културното наследство од денеска до 7 октомври ќе се одбележи во музеите и културните установи со бројни работилници, посети на локалитети,...

Вонреден самит на ЕУ

Лидерите на ЕУ27 денеска и утре ќе се состанат на вонреден самит во Брисел за да разговараат за надворешната и безбедносната политика, како и...

Борел ја поздрави решеноста на Претседателството на БиХ за напредок на патот кон ЕУ

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, синоќа во Брисел се состана со членовите на Претседателството на БиХ и ја поздрави нивната заедничка посветеност кон...

Филипче: Нема да дозволам сестрите да заминат од Инфективна, во услови на стрес понекогаш...

Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради расправии...

Откако Трамп и Бајден јавно се извреѓаа, Комисијата ќе го менува форматот за дебати

Американската комисија за претседателски дебати објави дека наскоро ќе усвои промена на форматот со цел да се избегне повторување на хаотичната прва средба меѓу...

И времето вистинско есенско

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, во западните делови повремено значително облачно со услови за слаб дожд. Ќе дува умерен ветер...

Евролигата стартува со публика, Бартомеу подготвен за евентуално црно сценарио

Денеска стартува новата сезона во Евролига со натпреварот меѓу Анадолу Ефес и Зенис, меч кој ќе започне воп 19:30 часот. Последната сезона беше прекината...

Сопругата ми најде кондоми во џеб, морав да го поткупам полицаецот

Легендарниот американски боксер, Мајк Тајсон, откри дека свопевремено поткупил полицаец, сè со цел да се спаси од апсења и казни предизвикани од неговата тогашна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети