Дома 2020 октомври

Месечна Архива: октомври 2020

Ковид-19: Црни рекорди на Балканот

Во изминатото деноноќие во Европа се регистрирани над 140 илјади нови случаи на коронавирус, со што бројот на позитивни на континентот, според податоците на...

Лион: Грчки православен свештеник сериозно повреден откако бил застрелан

По нападот во Ница и апсењето на маж вооружен со нож во Лион во четвртокот, православен свештеник беше застрелан и ранет оваа сабота. Починителот...

Да се потсетиме: Продукти на кои не треба да им го проверувате рокот на...

Можеби мислите дека се има рок на траење, но постојат продукти кои можат да траат навистина долго. Мед Единствената промена што се случува е кристализацијата, но...

Приведен 28-годишен маж во Чаир по распишана потерница

Полициски службеници денеска приведоа едно лице од Чаир по распишана потерница, соопшти МВР. – Во 14 часот денеска полициски службеници од Секторот за меѓународна соработка-...

Регистрирани нови 1085 случаи на Ковид-19, починати се 12 лица, оздравени 283 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 447 -Куманово 69 -Дебар 9 -Штип 39 -Прилеп 60 -Тетово 62 -Струга 14 -Велес...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом е уништен во земјотресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа,што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше уништен во вчерашниот...

Смртниот биланс од земјотресот во Турција се искачи на 35 лица

Бројот на загинатите во вчерашниот земјотрес во западна Турција се искачи на 35, соопшти министерот за здравство на републиката, Фахретин Коџа. Речиси 900 лица...

Мицкоски: Заев не прави ништо да ја застапи нашата вистина, дека Делчев е Македонец,...

Поминаа десетина часа од последната изјава на Захариева. Никаков одговор од официјалните власти од Македонија, дел од медиумите дури пренесоа дека за да одиме...

Експлозија на гасовод во Ирак, три лица загинаа, 50 повредени

Најмалку три лица, вклучително и две деца, загинаа, а над 50 се повредени во експлозија на гасовод во јужен Ирак, соопштија денеска полициски извори. Медиумите...

Напад на полицајци во Москва, двајца полесно повредени

Маж нападна и полесно повреди двајца полицајци на влезот во зградата на одделот на руското Министерство за внатрешни работи во Москва, а тој беше...

Французите го живеат првиот викенд на вториот карантин, трговците се лути

Помалку од шест месеци по излегувањето о строгите мерки на изолација, Французите овој викенд мора да останат дома. Но, дел од населението, а особено...

Статистика: Словенија за првпат има над 2,1 милион жители

Според последните статистички податоци, Словенија има 2.100.126 жители, а ова е првпат бројката да биде поголема од 2,1 милиони. На почетокот на 2020 година, Словенија...

Во Полска речиси 22.000 новозаразени со Ковид-19 за еден ден

Полска денеска соопшти за рекордни речиси 22.000 нови случаи на заразени со Ковид-19,во момент кога во државата има протести по воведувањето на законот за...

Рекордни, речиси 2000, нови случаи во БиХ, 22 починати

Во изминатите 24 часа, тестирање на вкупно 3.891 лабораториски примероци беше спроведено во БиХ, а коронавирусот е потврден кај 1.912 лица, што е најголем...

Турција: Од под урнатините спасени мајка и нејзините три деца

Од под урнатините на зграда во турскиот град Измир, кој беше најмногу погоден од вчерашниот силен земјотрес, беа извлечени мајка и нејзините три деца. Мајката...

Научен симпозиум „Чехов на сцените во Македонија 1945 – 2020 година“

По повод 160-годишнината од раѓањето на Антон Павлович Чехов, синоќа во Кинотека се одржа научниот симпозиум „Чехов на сцените во Македонија 1945 – 2020...

Уапсен Делчевец за обљуба врз негова роднина

Дваесет и четири годишник од Делчево утрово е лишен од слобода откако претходно бил пријавен за обљуба врз женско лице од Делчево. Случајот како...

Бронзен медал за средношколецот Драго Јакимовски на Втората Балканска олимпијада по физика

 Во конкуренција на 48 натпреварувачи од 12 земји (Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Кипар, Македонија, Молдавија, Романија, Словенија, Србија, Турција, Туркменистан и Црна Гора),...

Роберт Патинсон прогласен за најтажниот човек во светот

Папараци го „уловија“ актерот Роберт Патинсон во длабока тага, но корисниците на Интернет сметаа дека тоа е многу забавно. Фотографија од актерот, направена во холот...

Прилеп: Вежба за спасување и дејствување при непогоди

Прилепската спасувачка служба „Златоврв“, заедно со противпожарната единица, со дирекцијата за спасување денеска среде Приелп ја изведе вежбата за спасување животи при земјотрес и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети