Дома 2020 октомври

Месечна Архива: октомври 2020

Мерки за поддршка на бизнисите и вработените погодени од новите рестрикции во Грција

Средства во висина од 1,5 милијарди евра за месец ноември, а 2,3 милијарди евра до крајот на годината се наменети за бизнисите и вработените...

ВМРО-ДПМНЕ: Проекциите на Владата со ребалансот се нереални, СДСМ ќе го докусури народот

Да успеваа економските мерки кои ги носи и спроведува оваа Влада на СДСМ, граѓаните ќе живееја подобро, ама затоа ефектот од нивните политики не...

Наставничка во Росоманско позитивна на Ковид-19, во изолација шест колеги, 15 ученици и две...

Наставничка во росоманското село Сирково позитивна на Ковид-19 во изолација однесе шест колеги, 15 ученици и две други лица од персоналот, за МИА потврди...

Акција за отстранување на несоодветни натписи и пароли во Општина Карпош

Во рамки на „Деновите на Општина Карпош“, комуналните служби организираа викенд – акција за отстранување на несоодветни натписи и пароли на дел од јавните...

Кражба во црква во Сараќино, Тетовско

На 30.10.2020 во 13.40 часот во Полициското одделение Групчин, Д.С.(54) од село Сараќино пријавил дека во црквата “Свети Атанасије“ во Сараќино била извршена кражба. Како што...

Нов рекорд во Србија со 1817 заразени, Белград најголемо жариште

Според последните податоци во Србија на коронавирус позитивни се 1.817 лица, а шест лица починале како резултат на болеста. Тестирани се 9.531 примероци. Како што...

Емануел Макрон вели дека разбира дека карикатурите можат да „шокираат“, но го осудува насилството

Шефот на француската држава Емануел Макрон даде интервју за телевизијата Ал Џезирa, во контекстот на непријателски настроените демонстрации кон Франција во неколку земји од...

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Климатските промени и другите проблеми се причина двојно да бидат намалени приносите на мед од едно пчелно семејство, велат производителите, учесници на натпреварот за...

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија, за една недела освои две награди...

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната Сребрената палма на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35. издание на еден од најголемите...

Собранието трет ден расправа за ребалансот на Буџетот, расправата продолжува по редовната пауза

Собранието и денеска ја продолжи расправата за рабалансот на Буџетот за 2020 година. Намалувањето на капиталните инвестиции со ребаланост е со единствена цел да...

Двајца вработени во градинка во Крива Паланка позитивни на Ковид-19, установата ќе паузира две...

Во детската градинка „Детелинка” во Крива Паланка потврдени се двајца вработени позитивни на Ковид-19, поради што од управата на установата е донесена одлука за...

Холандија: Марк Руте ќе се кандидира за четврт мандат

Холандскиот премиер Марк Руте потврди дека ќе се кандидира на следните избори за нов мандат. Тој ќе ја предводи својата Народна партија за слобода...

Кралски биограф: Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Кралицата Елизабета ќе се „пензионира“ и ќе му го предаде управувањата со монархијата на нејзиниот син принцот Чарлс кога таа ќе наполни 95 години,...

Кумановскиот градоначалник Димитриевски го врати орденот и напиша протестно писмо до Каракачанов

Кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски го вратил орденот кој го добил од министерот за одбрана од Р. Бугарија, Красимир Каракачанов заедно со протестно писмо во...

Ристова: Ребалансот на Буџетот носи сериозна поддршка за граѓаните и економијата, пратниците да го...

Ребалансот на Буџетот за 2020 година е важен за помош и поддршка на граѓаните, компаниите и е во насока на надминување на негативните економски...

НЛБ Банка ги објави најубавите детски цртежи во рамките на НЛБ Месецот на штедење

НЛБ Банка, во рамките на детскиот ликовен конкурс по повод НЛБ Месецот на штедење, ги објави победничките цртежи на тема ,,Штедење и истражување на...

Дваесет и седумгодишен пациент од Липково почина од компликации од Ковид-19

Од кумановскиот Центар за јавно здравје потврдија дека денеска на Инфективната клиника во Скопје починал 27-годишен пациент од Липково од компликации од Ковид-19. Од Центарот...

Во Тетово Меѓународен натпревар за квалитетот на медот „Tetovo Honey Award 2020“

Во рамки на Вториот меѓународен натпревар за квалитетот на медот „Tetovo Honey Award 2020“ организиран од здруженијата „Град на пчелите“ и „Полошки мед“ денеска на Факултетот за прехранбена технологија и исхрана на...

Манифестација „Дарови од природата“ во Куманово

Во Куманово, денеска се одржа манифестацијата „Дарови од природата“ на која одгледувачите и собирачите на ароматични, зачински и лековити билки имаа можност да се...

Битиќи: На секоја домашна и странска компанија ќе им се даде можност според законите,...

 Државата е овде да креира можности, да креира услови, да креира предвидливо опкружување. На секоја домашна или странска компанија ќе им се даде можност...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети