Дома 2019 октомври

Месечна Архива: октомври 2019

АВ Охрид згасна преку ноќ

На една недела пред стартот на новата сезона во Првата македонска кошаркарска лига, екипата на АВ Охрид го откажа своето учество. Ова повлекувањето предизвика шок...

Адвокатите на Јанева очекуваат таа да замине во домашен притвор

Боки 13 и Зоран Милески Кичеец биле следени речиси еден месец пред да бидат уапсени Ова се дел од доказите обезбедени со посебните истражни мерки...

Ќе има клоца за Џампаоло

Иако доби поддршка од раководните лица, италијанските медиуми се убедени дека прашање е на часови кога седумкратниот европски клупски шампион, Милан, ќе стави крај...

Пјонтек замена за Суарез

Напаѓачот на Милан, Криштоф Пјонтек, може да ја продолжи кариерата во Барселона, објави порталот „Семпре Милан“. Каталонците гледаат во Полјакот замена за напаѓачот Луис Суарез. Дваесет...

Свињите нема повеќе да се вакцинираат против класична свинска чума

Вакцинацијата на свињите против болеста класична свинска чума требаше да престане во 2020 година, меѓутоа Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) одлучи тоа да...

Нашата Нина два дуќани има!

Акции, недвижен имот и депозити во банки пријавила министерката за финансии Нина Ангеловска. Државната комисија за спречување на корупција го објави Анкетниот лист на Нина ...

Шулц: ЕУ да го исполни ветеното и да испорача датум за преговори

Поранешниот претседател на Европскиот парламент Мартин Шулц смета дека Европската унија во октомври треба да испорача датум на почеток на преговорите на Северна Македонија...

Орбан: Oливер Вархели кандидат за комесар на ЕУ

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан даде нов предлог за комесар за проширување на ЕУ, откако Европскиот Парламент го одби предлогот на Унгарија за наследник на...

Верхофштат: Интегрирајте го Балканот во ЕУ и сте ги решиле сите проблеми

Потребата за проширувањето со земјите од Балканот е од економски, политички и геополитички причини односно потребата да се стабилизира и да се сопре враќањето...

Бесплатен училиштен прибор и униформи на 820 ученици

Општина Струмица ќе им додели бесплатен училиштен прибор на 820 ученици од основните училишта, чии родители имаат пониски примања или се приматели на социјална...

Бузаку побара од Реџепи за 72 часа да си замине од ИВЗ, во спротивно...

  Скендер Бузаку денеска му постави ултиматум на поглаварот на Исламската верска заедница реисот Сулејмани Реџепи во рок од 72 часа да си замине во...

Антикорупционерите се задоволни од ефектите од нивната работа, но се жалат на работните услови

Се уште не е направено електронското поврзување со 17-те институции за поддршка за побрзо ефикасно и ефективно работење на Државната комисија за спречување на...

Златото падна под 1.500 американски долари поради растот на американскиот долар

Цените на златото опаднаа во понеделникот, паѓајќи под 1.500 американски долари за унца, бидејќи американскиот долар се зајакна и побарувачката за американски долари ги...

МИЧЕЛ: Преспанскиот договор е позитивен пример што мора да биде награден

Западот треба да покаже дека позитивните примери треба да бидат наградени, а Преспанскиот договор беше таков позитивен пример. Тој отвори ново поглавје во односите...

Коктелите направени на „Вигор Бармен Куп“ бесплатно се дегустираа

Во ресторанот и базен „Глориус“ над велешко  езеро „Младост“се одржа 11-от „Вигор Бармен Куп“, најстарото и најголемо коктел натпреварување во земјава, чиј организатор е...

Заев: Ако не добиеме датум ЕУ ќе го казни најдобриот пример во Европа

Доколку Европскиот совет не одлучи позитивно и не даде почеток на преговори со Северна Македонија ќе го казни најдобриот пример од државите во регионот,...

Жичницата ќе работи од 10 до 18 часот

Жичарницата од Средно Водно до Милениумски крст ќе работи еден час помалку од досега, односно до 18 часот. - Поточно, работното време ќе биде од...

Обезбедена орална терапија за пациентите со ретката болест Гоше

Орална терапија првпат во државава е достапна за пациентите со ретката болест Гоше. Тоа значи дека тие нема да мора, како досега да ја...

Државата да им обезбеди канцеларии на Црвенковски и Иванов, не да им плаќа кирија

Државната комисија за спречување на корупцијата нема покренато постапка пред Управен суд за именувањата односно указите направени од страна на поранешниот претседател на државата...

Каматите и на кредитите и на депозитите бележат пад

Каматните стапки на кредитите во банките и штедилниците и во август бележат намалување. Кај депозитите каматните стапки не забележуваат промена на месечно ниво, но...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети