Дома 2019 февруари

Месечна Архива: февруари 2019

Дали Заев сите ќе ги претрка во мртвата трка ?!

Дали првиот полицаец Оливер Спасовски е фаворитот што по маратонски преговори го договорија Зоран Заев и Али Ахмети, дефинитивно ќе се знае утре. Без...

ФИЛМ: Кевин Костнер и Вуди Харелсон како тексашки ренџери

Кевин Костнер и Вуди Харелсон во новиот филм "The Highwaymen" на Нетфликс глумат тексашки ренџери во потрага по Бони и Клајд. Приказната за Бони...

Каматите и во јануари продолжиле да паѓаат

Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јануари достигна 5,3 проценти. Народната банка во соопштение наведува дека просечната каматна стапка на вкупните кредити продолжи...

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која во работна посета на Виница

Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која оствари прва работна посета на Виница, при што се сретна со претставници од локалната власт, образованието и...

Од средината на март затворен за сообраќај ќе биде патот Неготино-Пепелиште заради санација на...

Се врши санација на мостот на реката Вардар, а од средина на март регионалниот пат Неготино-Пепелиште ќе биде затворен за сообраќај, Во наредниот период...

Европскиот суд за човекови права ја осуди Франција за „џунглата во Кале“

Европскиот суд за човекови права денеска ја осуди Франција поради „понижувачки и недостоен третман“ на еден 12-годишен Авганистанец, при дислоцирањето на дивиот мигрантски камп...

Промоција: Книга за музиката во македонскиот игран филм

Во киносалата на Кинотеката на Македонија, на 12 март, во 20 часот, ќе биде промовирана книгата „Музиката во македонскиот игран филм: од Фросина до...

НБРМ: Успешно реализирани сите програми за работа

Народната банка на Република Северна Македонија во минатата година успешно ги остварила програмските активности и ја спровела во целост својата програма за работа. Ова...

Се сечат надвиснати гранки на магистралниот пат А3 во Делчево

Екипи на Јавното претпријатие "Брегалница" од Делчево почнаа акција за расчистување на надвиснатите гранки на булеварот што е дел од магистралниот пат А3 во...

Во Сирија пронaјдена гробница на Јазиди

Сириските демократски сили (СДФ) соопштија деја настојуваат да утврдат дали десетиците тела пронајдени во една масовна гробница на територијата преземена од Исламската држава (ИД),...

Помалку патници во градскиот и меѓународниот, повеќе во приградскиот и меѓуградскиот превоз

Во последните три месеци од минатата година бројот на превезени патници бележи намалување во градскиот и меѓународниот превоз, а зголемување во приградскиот и меѓуградскиот...

Градежна офанзива во Македонска Каменица

Откако почна со изградба на згради за потребите на месните заедници во селските средини, општина Македонска Каменица градежната офанзива ја продолжува со изградба на...

Заштита на културно наследство: ИКОМОС – Македонија одбележува 25 години постоење

По повод 25-годишниот јубилеј на Националниот комитет на меѓународниот совет за споменици и локалитети ИКОМОС - Македонија, во државата ќе се одржуваат симпозиуми и...

Подобрувања на условите во детските градинки во Гевгелија

Општина Гевгелија континуирано презема активности со кои се подобруваат условите за престој и развој на децата во градинките, а се олеснуваат и условите за...

Зголемени продажните цени на индустриските произоди на месечно ново

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во јануари годинава се повисоки за 0,3 отсто на месечно ниво, а пониски за...

Опера: “Турандот“ – епска кинеска бајка

Операта во три чина од Џакомо Пучини, "Турандот“ публиката ќе може да ја види утревечер (1 март) со почеток од 20 часот, во Македонската...

Над 30 музички ѕвезди на “Струмица опен” што ќе се одржи од 9 јуни...

Годинешново осмо издание на "Струмица опен фестивал" ќе трае од 9 јуни до 18 август, соопшти организаторот Културен-забавен живот. Оттаму додаваат дека од неколкудневни...

Повисоки трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување

Трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување во четвриот квартал од минатата година во однос на тој квартал од претходната година, се...

Заев: Во Букурешт, по 11 години, Северна Македонија гради иднина

Посебно ми е драго што сме во официјална посета на Букурешт и што посетата се поклопува со една важна фаза во ратификацијата на Протоколот...

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ЕП ВО СКОПЈЕ – Европратеници ќе го оценуваат напредокот во Северна Македонија

Седум членови од Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент (АФЕТ) предводени од Туне Келам (ЕПП, Естонија) од вчера се во посета на Република...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети