Дома 2019 февруари

Месечна Архива: февруари 2019

Словенија: Петиција за евтаназија потпишана од познати јавни личности

Многу познати јавни личности потпишаа петиција во Словенија, со која се бара од државата законски да им дозволи на смртно болни луѓе право на...

Почина Едвард Никсон, брат на поранешниот американски претседател Ричард Никсон

Едвард Никсон, најмладиот брат на поранешниот американски претседател Ричард Никсон, кој цврсто го бранеше наследството на својот брат во Белата куќа, почина вчера на...

Алушовски: Сакаме да покажеме едно лице, а не две како во Нашице

Тренерот на РК Еурофарм Работник, Стевче Алушовски на денешната прес-конференција пред вториот домашен натпревар од групата „Б“ во ЕХФ Купот против Нексе Нашице, изјави...

МО: Смислена манипулација тврдењата за непочитување и намалени права од работен однос

Тврдењето за непочитување и намалување на правата од работен однос не само што не е точно туку е и смислена манипулација. Наводите за престанок...

Штаермеркише Шпаркасе за 52 милиони евра ја купува Охридска банка од Сосиете Женертал

„Штаермеркише Банка“ и „Шпаркасе“ од Грац за 52 милиони евра купува 74,5 проценти од акциите со право на глас на Сосиете Женерал во Охридска...

Пратениците дебатираа за измени на Законот за јавен долг

Собранието попладнево ја завршија расправата за измените и дополнувањата на Законот за јавен долг, во прво читање, со кои се врши усогласување со меѓународната...

Светска банка: Жените остваруваат само три четвртини од законските права кои ги имаат мажите

  Според најновиот индекс, кој денеска го објави Светска банка, жените ширум светот остваруваат само три четвртини од законските права кои ги имаат мажите, што...

Американски милијардер е новиот спонзор на наградата Букер

Во наредниот период од пет години наградата Букер ќе биде спонзорирана од Фондацијата „Кранкстарт“, основана од Мајкл Мориц и Хариет Хејман, брачна двојка и...

Во Општина Карпош ќе почне да работи новата градинка „Распеана младост“

Советниците на денешната седница на Советот на Општина Карпош ја изгласаа одлуката за давање согласност за отпочнување со работа на новиот објект на Јавната...

Куси панталони што ја заменуваат женската чанта

Куси женски летни панталончиња со додаден џеб со повеќе прегради што заменуваат цела една чанта, е новиот Твитер хит кој досега има над 43.000...

Во Албанија родилка и бебе починаа од свински грип

Родилка со едно од нејзините близначиња починаа во Инфективната клиника во Тирана како поседица од вирусот АХ1Н1, познат како свински грип. Жената на 36-годишна возраст...

ВМРО ДПМНЕ: Донесовме список којшто уредно го доставивме до архивата на ДКСК, да се...

  Почитувани, Денеска ние како ВМРО-ДПМНЕ, по серијалот на прес конференции каде што изнесовме многу примери на непотизам од редовите на власта на СДСМ, донесовме список...

Помалку патници во градскиот и меѓународниот, повеќе во приградскиот и меѓуградскиот превоз

Во последните три месеци од минатата година бројот на превезени патници бележи намалување во градскиот и меѓународниот превоз, а зголемување во приградскиот и меѓуградскиот...

Оштетен подот во црквата „Св. Петка“ во село Црешнево

Во периодот од 31 јануари до 24 февруари, 2019 година, во црквата „Св.Петка“ во село Црешнево – општина Чашка, непознат сторител извршил оштетување на...

Сугарески – Брахос: Заеднички инспекциски служби на железничките гранични премини

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески оствари работна средба со Јоанис Брахос, генерален секретар на Министерството за надворешни работи на Грција за меѓународни...

Швајцарија има најголеми резерви на злато во Европа

Најголеми резерви на злато и девизи во Европа има Швајцарија, покажуваат податоците од референтниот извор „Ворлд фактобук“, кој работи при Централната разузнавачка агенција на...

Филипче: Двојно поголем буџетот за ретки болести, почна постапката за набавка на лекови

Постапката за набавка на лекови за ретки болести е почната. Во 2017 година буџетот за ретки болести изнесуваше 220 милиони денари, а годинава наместо...

Еминентниот македонски поет Борче Панов со три нови наслови: Поетот е оној кој ја...

Објавувањето на поетската книга со необичен наслов "Бријање балона„ (Бричење балон) избор од неговата поезија на српски јазик во издание на Удружење књижевника Србије...

Концерт на вокално-инструменталниот состав “Аманет“

Во Домот на културата "Димитар Влахов" во Автокоманда, утре (1 март) во 19 часот вокално-инструменталниот состав “Аманет” ќе одржи концерт по повод една година...

Под лупа на Антикорупциска над 40 нововработени, еден министер под истрага

Од комисијата, вчера објавија дека досега се отворени 42 нови предмети за сомневање за непотизам. Меѓу нив и блиски на поранешни функционери, сите под...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети