Дома 2019 февруари

Месечна Архива: февруари 2019

Приведени министрите Ацо Спасеновски, Михаил Цветков и Кристијан Делев

Четворица поранешни министри и заменици за земјоделство утрово се приведени во истрага поврзана со злоупотреби на земјоделска помош и издавање државно земјоделско земјиште. Од кривичниот...

Почна пријавувањето за трката „Охрид треил“ на Галичица што ќе се одржи на 25...

Започна пријавувањето за учество на првото издание на новиот спортски настан во Охрид – Планинарската трка „Охрид треил“. Заинтересираните пријавувањето можат да го потврдат...

По крадење светилки и кршење клупи, делчевски вандали сега им се нафрлија на младите...

Вандалите во Делчево повторно го покажаа своето грдо лице. Овој пат својот бес го истурија врз млади насади во градскиот парк кај новата црква,...

Одржана јавна презентација на ДУП Градска четврт Ј20 – Блок 04 во Кисела Вода

Во просториите на општина Кисела Вода се одржа трета јавна презентација и анкета по предлог деталниот урбанистички план “Градска четврт Ј20 - Блок 04”...

Мицотакис предвидува парламентарни избори во Грција заедно со евроизборите во мај

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјанкос Мицотакис, на состанокот со новите партиски секретари рече дека неговата процена е дека на 26...

ЕУ и Јапонија ја отворија најголемата зона за слободна трговија во светот

Јапонија и Европската унија денеска ја отворија најголемата зона за слободна трговија во светот, која опфаќа околу една третина од светската економија. Договоротот исто така...

Гуаидо: Полицијата упадна во станот на мојата сопруга

Лидерот на опозицијата на Венецуела, Хуан Гуаидо изјави дека припадници на безбедносните сили упаднале во станот на неговата сопруга, обидувајќи се да ја заплашат. –...

УЈП подготвува систем за поврат на ДДВ на граѓаните на крајот на секоја година

Граѓаните ќе ги добијат парите од повратот на ДДВ на крајот на секоја година, информира директорката на Управата за ајвни приходи Сања Лукареска. –  Веќе...

СДСМ: Расте бројот на работници во индустријата, невработеноста опаѓа

По растот на индустриското производство, уште еден економски показател ја потврдува успешноста на економските мерки на Владата предводена од СДСМ. Според податоците на Државниот завод...

Лозарите најавуваат штрајк ако не им биде вратен долгот

Лозарите си ги бараат парите од неисплатеното грозје за три години од винариите Повардарие и Стефанс. Велат дека досега многу пати им било ветувано,...

Македонија пристапи кон највисокиот стандард за дисеминација на податоци на ММФ

Во Скопје денеска ќе биде промовирано пристапувањето на Република Македонија кон највисокиот стандард за дисеминација на податоци на Меѓународниот монетарен фонд – СДДС Плус. За...

Во Бангладеш отпуштени илјадници текстилни работници кои барале поголема плата

Сопственици на текстилни фабрики во Бангладеш отпуштија повеќе од 5.000 работници кои барале поголема плата, а стотици се соочени со полициски обвиненија, соопштија активистите...

Заев ќе ја даде Попова Шапка во вистински раце

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе се инвестира во ски-центарот Попова Шапка, а тоа ќе се направи со привлекување на инвеститори од странство. - Ние...

Експлозивно откритие на „Вашингтон Пост“: Додека преговарал со Трамп, Ким Џонг Ун добил неочекувана...

Во најновата годишна проценка на глобалните закани се наведува заклучокот на американските разузнавачки кругови дека е малку веројатно оти Северна Кореја во целост ќе...

Англискиот музичар и актер Џони Флин ќе го глуми Дејвид Боуви

Англискиот музичар и актер Џони Флин ќе го толкува младиот Дејвид Боуви во филмот „Stardust“ (Ѕвезден прав) – приказна за првата посета на рок-ѕвездата на...

Шофери во Валмарт земаат плата од 7.300 долари

Професијата  шофер по се изгледа е една од најбараните професии во последните неколку години. Еден од најголемите ланци на супермаркети во Америка Валмарт успеа...

Дојче банк пријави профит од 1,3 милијарди евра, првпат од 2014 година

Најголемиот германски кредитор Дојче банк денеска објави профит во износ од 1,3 милијарди евра, пред оданочувањето за 2018 година. Ова е првпат од 2014 година...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети