Нови сознанија за петте жртви кај Берлин: Го убил семејството и...

Причина за  смртта на петте лица што беа пронајдени во местото Сенциг, јужно од Берлин била лажна потврда за вакцина. Германскиот обвинител денеска соопшти...

Уапсен еден од осомничените за убиството на саудискиот новинар Кашоги

Калид Аед Алотаиби, осомничениот член на групата кој го изврши убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во 2018 година, е уапсен денеска на аеродромот...

Маск: Владата да се тргне од патот, не ни требаат субвенции...

Во видео интервју синоќа за весникот Волстрит журнал, основачот на Тесла, Илон Маск, изјави дека е против законскиот проект што го спрема Администрацијата за...

Унгарскиот заменик министер за правда поднесе оставка поради сомневање за корупција

Унгарскиот заменик министер за правда Пал Волнер денеска поднесе оставка откако Обвинителството објави дека е осомничен за примање мито и други дела. Веднаш штом Обвинителството...

Во Полска од март вакцинацијата услов за извршување на работата во...

Полска оd 1 март ќе воведе задолжителна вакцинација за наставниците, медицинските работници, полицијата, армијата, пожарникарите и за лица кои работат како обезбедување. Министерот за здравство...

Рохинџа бегалците бараат отштета од 150 милијарди долари од Фејсбук

Стотици Рохинџа бегалци, муслиманско племе од Мјанмар, ја тужат социјалната мрежа Фејсбук поради ширење говор на омраза против нив. Во САД се поднесени колективни...

СЗО: Најголем број од новозаразените во Европа се деца на возраст...

Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа денеска соопшти дека најголем број пријавени нови инфекции со коронавирус се деца на возраст од пет...

Почна средбата Бајден – Путин

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден денеска почнаа билатерални разговори преку видео конференциска врска. Како што беше претходно најавено, се очекува...

Германец осуден на 8,5 години затвор поради кастрација на мажи по...

Германски суд осуди 67-годишен електричар на 8,5 години затвор бидејќи кастрирал неколку мажи по нивно барање, јави ДПА. Суд во Минхен осуди едно лице за...

Клуге: задолжителната вакцинација против коронавирус е апсолутна последна опција

Воведувањето задолжителна вакцинација против коронавирус е „апсолутна последна опција“, изјави денеска главниот европски функционер во Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге.  Се повеќе европски земји, вклучително и Германија,...

ИНЦИДЕНТ ВО МОСКВА: Убил двајца зошто му побарале да стави маска/ВИДЕО

Две лица загинаа, а тројца се повредени кога маж отвори оган врз државна институција за издавање документи. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин изјави дека...

ЕУ многу скоро се враќа во Кабул

Европската Комисија денеска потврди дека ЕУ ќе има присуство на терен во Авганистан и дека е тоа прашање на недели, не месеци, јави дописничката...

Германските партии потпишаа коалициски договор за новата влада на Шолц

Партиите во новата германска коалициска влада денеска потпишаа договор за нивната, како што ја нарекуваат, прогресивна влада, еден ден пред Олаф Шолц да ја преземе функцијата...

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

Речиси 200 вработени во болница во американската сојузна држава Масачусетс се отпуштени поради тоа што во одредениот рок не се вакцинирале против коронавирусот, јави агенцијата Анадолија. Станува збор за...

Комбинацијата на АстраЗенека со Модерна или Новавакс дава силен одговор на...

Комбинирањето на првата доза на вакцината на АстраЗенека со втора доза на Модерна или Новавакс дава значително повисоки дози на неутрализирачки антитела и Т-клетки...

Клуге: Секој десетти човек во Европа ќе биде заразен со Ковид-19...

Еден од десет луѓе во европскиот регион на СЗО ќе биде заразен со Ковид-19 до крајот на оваа недела, изјави регионалниот директор на организацијата...

„Фајзер“ обвинет за ширење лаги за вакцината на „АстраЗенека“

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските медиуми. Во извештаите се вели...

Британците тврдат дека имаат лек кој делува против Омикрон

Британскиот производител на лекови „Глаксо Смит Клајн“ (Glaxo Smith Kline) соопшти дека неговиот лек Сотровимаб односно терапија против Ковид-19 заснована на антитела, на која...

Експлозија во Франција: Се урна зграда, се трага по преживеани/ВИДЕО

Експлозија рано утринава уништи трикатна станбена зграда на францускиот брег на Медитеранот, четири лица се водат за исчезнати, а четворица се повредени. Пожарникарите под урнатините...

СЗО: Крвната плазма не треба да се користи за лекување на...

Крвната плазма од лицата кои прележале Ковид-19 не треба да се користи во лекување на пациентите бидејќи нема доволно докази за подобрување на нивните шанси за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети