Спасени шест жени од ладилник на камион во Франција откако успеале...

Шест жени беа спасени од ладилникот на камион во Франција, откако панична СМС порака од репортер на Би-Би-Си предизвика избезумена потрага. Жените, од кои...

Трета жртва на пукањето во Ротердам: Почина девојчето чија мајка беше...

Девојчето (14) кое беше погодена во престрелката во Ротердам им подлегнало на повредите, а бројот на жртвите се искачи на три, соопшти холандската полиција. „Почина...

Путин се сретна со Кадиров: „Постои позитивна динамика во Чеченија“

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, денеска, три дена откако Кадиров изјави дека е горд на својот син (15),...

Канада не мирува по скандалот: По контактот на руската амбасада, затворен...

Универзитетот во Алберта во Канада одлучи да го затвори образовниот фонд именуван по украинскиот СС-припадник, Јарослав Хунка, неколку часа откако со нив контактираше руската...

Пентагон: Протераниот војник Тревис Кинг стаса во воената болница во Тексас,...

Војникот на американската армија Тревис Кинг ќе подложи на медицински прегледи, вклучително и проценка на менталното здравје, откако денеска пристигна во американската воена болница...

Белорусија тврди дека полски хеликоптер влегол во нејзиниот воздушен простор, Варшава...

Заладените односи меѓу двете соседни земји дополнително се влошија кога Русија, сојузник на Белорусија, започна инвазија на Украина минатата година. Белорусија во четвртокот соопшти дека...

Ова се жртвите на масакрот во Ротердам: Убиецот има грозоморно досие...

Две лица загинаа во престрелка што се случи денеска во Ротердам на две различни локации кога маж (32) од непозната причина отворил оган. Станува...

Руската војска потврди: Силите на Карабах му предале 14 оклопни возила...

Вооружените сили на Карабах предадоа 14 единици оклопни возила и повеќе од 4,5 илјади единици малокалибарско и противтенковско оружје и преносни ракетни системи, соопшти...

Детали од хоророт во Ротердам: Напаѓачот убивал на две локации –...

Вооружен маж облечен во борбена опрема отвори оган во стан во холандскиот град Ротердам, а потоа упадна во амфитеатарот на медицинскиот центар во близина....

Пукање во болница Ротердам, има мртви/ВИДЕО

Се дознава дека 32-годишниот осомничен е уапсен откако полицијата на социјалните мрежи објавила дека пукале во Медицинскиот центар. Неколку луѓе биле убиени од вооружен маж...

Полска бара извинување од Канада поради скандалот во Парламентот

Полскиот амбасадор во Канада, Витолд Џиелски, го коментираше невидениот скандал што се случи минатата недела во канадскиот парламент. - Повикувајќи се на коментарите на медиумите...

Путин го помилува Зеленски: Ја уби љубовницата на незамисливо суров начин,...

Рускиот претседател Владимир Путин го помилува убиецот кој ја задавил својата љубовница, а потоа нејзиното тело го сомеле во машина за мелење месо и...

Северна Кореја го смени Уставот: „Градењето нуклеарно оружје е основен закон...

 Северна Кореја со уставни амандмани ја зајакна својата политика за развој на нуклеарно оружје, а врховниот лидер Ким Џонг-ун вети дека ќе го забрза...

Невиден бран брутални грабежи ја пустоши Америка, трговските ланци затвораат продавници/ВИДЕО

Америка во моментов се соочува со огромен бран насилни грабежи кои ги оштетија најголемите трговски синџири во САД за дури 112 милијарди долари. Во масовните...

Трудо се извини за аплаузот на поранешниот нацист: Грешка што длабоко ги...

Канадскиот премиер Џастин Трудо се извини што парламентот на неговата земја му оддаде почит на човекот кој се борел на страната на нацистите во...

Извадил нож од ранец и почнал со крвав пир: Ученик во...

Тројца наставници и двајца ученици се повредени во напад што се случи утринава во училиште во Шпанија. Според првичните информации, четиринаесетгодишен ученик извадил нож од...

Со указ на претседателот НАГОРНО КАРАБАХ ПРЕСТАНУВА ДА ПОСТОИ

Нагорно Карабах престанува да постои на 1 јануари 2024 година, според указот потпишан од претседателот на непризнатата република. Претседателот на непризнаената Република Нагорно-Карабах, Самвел Шахрамањан,...

Експлозија во Ташкент: Огромен пожар во близина на аеродромот/ВИДЕО

Десет лица се повредени во пожар предизвикан од силна експлозија во магацин во близина на аеродромот во узбекистанскиот главен град Ташкент. Еден од повредените е...

НАСА ја отвори капсулата со примерок од опасниот астероид Бену/ФОТО

Капсулата со скапоцени примероци од астероидот Бену слета на Земјата во неделата, а научниците на НАСА го отворија резервоарот во кој се наоѓа материјалот...

Кучето на Бајден нападна уште еден агент на Тајната служба

Семејното куче на американскиот претседател Џозеф Бајден, каснало друг агент на Тајната служба. Командант, двегодишен германски овчар, го нападнал агентот и ова е 11-ти пат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети