Очекувам тврд и тежок натпревар, фаворитската улога ја има Силкеборг

Мислам дека јавноста ќе види еден добар, модерен, квалитетен ракомет, со многу трчање и еве ја поканувам да дојде и да ги поддржи нашите...

РК Алкалоид ги пушти билетите за мечот со Силкеборг

Ркометниот тим на Алкалоид на 14, ноември ги чека нов предизвик во Лигата на Европа. Македонскиот вицепрвак е домаќин на Бјерингбро Силкеборг во рамките...

Четворица ракометари вршеле насилство на помлади играчи

Босанските медиуми наведуваат дека младите играчи со месеци трпеле физички и психичко насилство од страна на М.Б., Б.Ш., М.М. и А.П. Наводно, малтретирањето било...

Лоши вести за Германија – добри за Македонија

Германската ракометна репрезентација добива лоши, кои беа добри за сениорската македонска ракометна репрезентација на нешто повеќе од еден месец пред почетокот на  Европското првенство...

Скандал во црногорскиот ракомет: Клубот не и платил затоа што била...

Веста на денот во Црна Гора доаѓа од ракометот, бидејќи ЖРК Будуќност и ја одзеде капитенската лента на легендарната Милена Раичевиќ. Се се случило...

„Самсоненко сакаше да си заминам од Вардар“

Поранешната репрезентативка на Франција, Алисон Пино, одигра две сезони во некогашниот македонски шампион Вардaр, 2013/2014 и 2014/2015. Пино двапати играше со Вардар на Ф4-турнирот...

Провокација: Селекторот на Грција наместо со Македонија најави пријателски натпревари со...

Македонската машка ракометна репрезентација ќе одигра два пријателски натпревари со селекцијата на Грција во Солун, во рамките на ЕХФ неделата и воедно како подготовки...

Мирхол стана тренер

Норвешката ракометна легенда Бјарте Мирхол замина во пензија, но веднаш се активира како тренер затоа што потпиша договор со Рунар од Норвешка. Мирхол кој кариерата...

Барса го задржа Ортега до 2026

Шпанскиот гигант Барселона го реши прашањето околу тренерското место, барем за наредните две сезони. Актуелниот стратег Антонио Ортега реши да ја продолжи соработката со...

Три кандидати за ЕП 2026

Европската ракометна федерација објави дека се официјализирани три кандидатури за домаќинството на женското ЕП 2026 година. Турција за првпат се кандидира и ги предложи...

Митревски ја спушти рампата, Порто во инфаркт натпревар го реши ГОГ...

Првиот голман на македонската ракометна репрезентација Никола Митревски, го одигра најдобриот овосезонски натпревар во Лигата на шампиони. Искусниот чувар на мрежата на Порто беше...

Ништо ново од Битола, Е.Пелистер загуби и од Киелце

Македонскиот ракометен шампион Еурофарм Пелистер, го претрпе шестиот  пораз во Лигата на шампионите.  Европскиот гигант и актуелен вицешампион, тимот на Киелце се радуваше на...

Пред натпреварот со Киелце: Е. Пелистер доби нов тренер

Челниците на македонскиот ракометен шампион Еурофарм Пелистер, соопштија дека досегашниот тим менаџер на екипата Звонко Шундовски од морални причини се повлекува од клупата на...

РК Алкалоид освои бод на гостувањето кај Ла Риоха

Ракометарите на Алкалоид освоија бод во Европската лига на ЕХФ, откако во драматичен натпревар ремизираа со Натурхаус Ла Риоха – 29:29. Мечот во Шпанија...

Киелце без најдобриот против Е.Пелистер

Полскиот ракометен шампион и европски вицепрвак Киелце, ќе биде ослабен на мечот против Еурофарм Пелистер во Битола. Левиот бек Симон Сичко, кој е најдобар...

ЗНМ ја осуди срамната навреда на Пелистер!

Дербито меѓу Пелистер и Вардар во Битола го одбележа и срамен транспарент на трибините. Битолските навивачи испратија навредлива порака кон новинарот и коментатор на...

Катастрофа, дебакл, мизерија

Македонија, Еурофарм Пелистер дома го совлада големиот ривал Вардар со 29:25 во второто лигашко дерби, меѓутоа нема промени на врвот на табела. Токму ова...

Војводина го лапна најголемиот бисер во европскиот ракомет

Српскиот ракометeн репрезентативец Стефан Додиќ е новиот играч на Војводина. Шампионот на Србија минатата сезона успеа да освои европскиот трофеј, сега со победа над...

RK Aлкалоид дебитираше со пораз во Европската лига

Ракометарите на Алкалоид со пораз дебитираа на евро-сцената во Европската лига на ЕХФ. Избраниците на Кирил Лазаров, одиграа солиден натпревар, ама искусната Војводина славеше...

РК Алкалоид подготвен да и го земе скалпот на Војводина  

Македонскиот ракометен вицешампион Алкалоид, вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во 20.45 часот го игра првиот натпревар во Европската лига, против Војводина. Тренерот Кирил Лазаров ја...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети