Радичевиќ останува во Крим Меркатор

Поранешната ракометарката на Вардар, Јованка Радичевиќ и во следната сезона ќе биде дел од словенечкиот шампион Крим Меркатор, кој минатиот викенд избори осминафинале во...

Алиловиќ на голот на Висла Плок

Искусниот хрватски ракометен голман Мирко Алиловиќ по 12 години играње за Телеком Веспрем (2011-2018) и Пик Сегед (2018-2023) ќе ја напушти Унгарија на крајот...

Е. Пелистер во директен дуел со Мотор за пласман во нокаут...

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер, претрпеа висок пораз на гостувањето кај Фуксе Берлин во рамките на Европската лига. Битолчани во рамки на 9. коло...

Дибиров верен на ППД Загреб

Поранешниот ракометар на македонскиот шампион Вардар, Тимур Дибиров, ја продолжи верноста со хрватскиот првак Загреб. Легендарното лево крило потпиша нов договор, кој има важност...

Јанц во Барса до 2028 година

Словенечкиот ракометен репрезентативец Блаж Јанц, го продолжи догворот со европскиот шампион Барселона. Тој беше обврзан со каталонскиот гигант до 2024 година, а сега потпиша...

Српскиот репрезентативец го засили Еурофарм Пелистер   

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер ги засили своите редови за продолжението на сезоната во домашното првенство и настапите на меѓународната сцена ангажирајќи го српскиот...

Уште еден ракометар ја прекина кариерата поради стрес

Ракометниот репрезентативец на Исланд, Кристијан Кристијансон, кој моментално го носи дресот на францускиот суперлигаш Екс ан Прованс, одлучи да паузира одреден временски период, бидејќи...

Крај на сезоната за Карабатиќ

Еден од најдобрите ракометари во светот во последната деценија, Никола Карабатиќ, мора да направи нова подолга пауза поради повреда. Како што објавија француските медиуми,...

Целје пропушти шанса да ја урне непобедливата Барса во ЛШ

Ракометерите на Барселона потешко од очекуваното стигнаа до нова победа во Лигата на шампионите, откако на гостински терен го совладаа Целје со 28:27. Словенечката...

Еурофарм Пелистер во последната секунда од мечот се спаси од пораз

Македонскиот ракометен вицешампион, тимот на Еурофарм Пелистер, повторно не успеа да победи во Лигата на Европа. Битолскиот суперлигаш на домашен терен, во четвртиот натпревар...

Ракометар со синот пронајдени мртви, бремената сопруга уште е под урнатините

Турскиот ракометар Кемал Китахја и неговиот син Кинар беа пронајдени мртви под урнатините во градот Кахраманмарас, една недела по разорните земјотреси. Но, бремената сопруга...

Јас сум првата брада во градот, Чак Норис дојде подоцна

Поранешниот тренер на македонскиот ракометен шампион Вардар, Веселин Вујовиќ, во разговор за српски „Курир“ откри интересни детали од својот живот. Тој зборуваше најмногу за...

Кил скапо ја плари победата над Киелце

Германскиот бундеслигаш Кил скапо ја плати победата над Киелце во Лигата на Шампионите по повредата што ја заработи шведскиот интернационалец Никлас Екберг. Искусниот крилен ракометар...

Алкалоид претстави четири засилувања

Tимот на Алкалоид го комплетираше својот играчки кадар за претстојниот дел од сезоната со четворица нови ракометари. Како што во изминатиот период најави „24Ракомет“,...

Алиловиќ продолжува во Висла Плок

Прославениот хрватски голман Мирко Алиловиќ, по десет сезони ја напушта Унгарија и и ќе има нов предизвик во кариерата. Хрватски „Германијак“ тврди дека бил...

Богдан Мијушковиќ нов ракометар на Е. Пелистер 2

Македонскиот ракометен прволигаш Еурофарм Пелистер 2 ги засили своите редови со младинскиот репрезентативец на Црна Гора, Богдан Мијушковиќ. Новото засилување во редовите на битолскиот клуб...

Кузмановски потпиша за Вецлар  

Македонскиот ракометен репрезентативец Филип Кузмановски, има нов клуб откако потпиша на година и половина со Вецлар. Тој се раздели со Хановер шест месеци пред...

Лејно ќе ја менува бремената Солберг во Ѓер

Поранешната голманка на Вардар, Амандин Лејно, која минатата сезона ја заврши својата клупска кариера, се враќа на ракометните терени. Франзуцинката повторно ќе биде на...

Црна Гора најде замена за Рогановиќ

По заминувањето на Зоран Рогановиќ, раководството на Црногорската ракометна федерација го избра новиот предводник на сениорската репрезентација. Станува збор за Хрватот Владо Шола, кој...

Митревски во одлична форма, прв триумф за Порто во ЛШ

Македонскиот ракометен репрезентативен голман Никола Митревски е во одлична формата. Единствениот македонски ракометар во Лигата на шампионите го украде шоуто во победата на неговиот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети