Мојата сопруга е Македонка, а трансферот во Вардар можност да научам...

Шпанскиот ракометен репрезентативец Едуардо Гурбиндо, на лето од францускиот Нант ќе се пресели во редовите на двократниот европски шампион Вардар. Но, неговото преселување во...

Германија се повлекува од ЕП во ракомет?!

Европското првенство во ракомет се наоѓа во хаотична ситуација поради зголемувањето на бројот на заразени ракометари со коронавирус. Тоа на своја „кожа“ најдобро го...

Португалија ја понижи Турција пред мечот со Македонија

Ракометната репрезентација на Португалија, која е фаворит за освојување на првото место во групата, во која е и Македонија за пласман на Европскот првенство...

ЕХФ ги исфрли француските тимови од Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги исфрли француските тимови ПСЖ и Монпелје од Лигата на шампионите, пренесуваат медиумите од оваа земја. ПСЖ и Монпелје искажаа незадоволство...

Срамна одлука на ЕХФ, ова никогаш не се случило

Ракометната репрезентација на Босна и Херцеговина е покосена од коронавирусот, но и покрај тоа ќе мора да го одигра натпреварот од првото коло од...

Потпишав за Вардар зашто Нант ме разочара, а не зашто мојата...

Нант не ми понуди фер договор, тие не веруваа во мене. Од друга страна Вардар ми даде тригодишен договор што не се одбиваше, а...

Досега никој како Барселона, Хансен е најголемиот губитник во ЛШ

Каталонскиот ракометен гигант Барселона, доминантно стигна до титулата во ракометната Лига на шампиони, но сезонава приреди неколку интересни приказни во однос на тоа што...

Светскиот и eвропски шампион доаѓа во Македонија

По титулата на Европското првенство минатата година, селекцијата на Норвешка го освои и златото на Светското првенство во Шпанија. Норвежанките имаат обезбедно директно место...

Заради Арпад Штербик не ја освоив Лигата на шампионите  

Легендарниот хрватски ракометар Ивано Балиќ, беше еден од најдобрите средни бекови во историјата на ракометот, а во разговор за „Eurohendbol" se се осврна на...

Шведска и Чешка во изолација, Македонија чека повик од ИХФ!

Откако беше одложен мечот меѓу ракометните репрезентации на Црна Гора и Шведска за пласман на ЕП 2022 година, заради позитивни тестови на коронавирусот и...

Најдобриот ракометар во светот поминува низ голема животна драма

Данскиот ракометен репрезентативец Микел Хансен, кој настапува за францускиот ПСЖ, со години е најдобриот во овој спорт. Но оваа сезона предвреме заврши за него,...

Сите знаеја дека сакам да останам во Вардар, но прво требаше...

Третиот човек кој ја премина магичната граница од 1.000 голови во ракометната  Лигата на шампионите е крилото на македонскиот шампион Вардар, Тимур Дибиров, кој...

Алушовски си заминува, Вујовиќ доаѓа во Вардар!

Стевче Алушовски нема да биде тренер на Вардар откако ќе заврши сезонава. За неговото заминување долго време се зборуваше во јаноста, но сега и...

Карабатиќ полуде, Мандиќ доби син картон, а од трибините летаа чаши...

Најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ, збесна на натпреварот против Хрватска, поточно се налути поради потегот на хрватскиот ракометар Давид Мандиќ. За време на неговата...

Дибиров не смее да замине од Вардар, ако треба ќе дадеме...

Рускиот интернационалец во редовите на македонскиот ракометен шампион Вардар, Тимур Дибиров, ги шокираше фановите на клубот со веста дека ова е негова последна сезона...

Навивачите на Надал и Федерер бесни, неочекуван потег на АТП

Здружението на професионални тенисери (АТП)  по се изгледа дека стави точка на трката која се трча веќе подолго време, односно стави точка на прашањето...

Вардар ги задржа Стоилов, Дибиров и Дисингер

Се уште актуелниот европски шампион Вардар, задржа уште тројца ракометари од ростерот. Станува збор за капитенот Столе Стоилов, Русинот Тимур Дибиров и Германецот Кристијан...

РК Алкалоид ги промовираше осумтемина нови играчи и тренерот Кирил Лазаров

Новиот македонски ракометен суперлигаш, тимот на РК Алкалоид, ги промовираше осумтемина нови играчи, како и новиот тренер, најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров. Во новата...

Го презедов Вардар во договор со високи владини функционери, инаку немаше...

 Јас како заљубеник во спортот и како поранешен спонзор, се нафатив да го спасувам Вардар  и знаев дека целта на екипата е да се...

ФОТО: Сите го бараат, а Кара во Скопје на кафе со...

Не е никаква тајна дека најверните фанови на актуелниот европски клупски шампион, тимот на РК Вардар, сакаат во новата сезона „црвено-црниот“ дрес повторно да...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети