Пари Сен Жермен втора година по ред останува без трофеј во Купот на Франција. Најбогатиот тим на светот повторно падна во финалето во рацете на истиот противник. Како и претходната година, вторпат по ред, и третпат во историјата, поранешниот тим на Кирил Лазаров, тимот на Нант, му го украде првиот трофеј сезонава на тимот од Париз.

Годинава херој на победата на Нант, кој триумфираше со 31:23, беше одличниот голман Иван Пешиќ. Поранешниот голман на Замет, Веспрем, Загреб, Марибор, Мешков Брест и Штутгарт беше нескротлив, а на крајот забележаа 16 одбрани против еден од најдобрите напади во светот.

Веќе во четвртата минута од натпреварот беше 6:0 за Нант, кој успеа да победи пред 2.000 свои навивачи во „Берсија“, и покрај тоа што ПСЖ веќе се врати на 7:7. во средината на првото полувреме. Сепак, до крајот на првиот дел од натпреварот беше 19:13, а во еден момент Нант имаше и 12 гола предност кога беше 28:16 во 43. минута. Впрочем, 31:23 е пристоен резултат за Карабатиќ и неговите пријатели.

Освен одличниот Пешиќ, никој не се истакна премногу на теренот бидејќи имаше многу расположени стрелци. Тибо Бри, Ајмерик Мин, Хорхе Македа, Валеро Ривера и Тео Авеланж-Демо запишаа по четири гола, а Александар Кавалканти дојде до шест гола. Кај ПСЖ, Паличка и Грин забележаа само девет одбрани заедно, а најефикасен од стрелците беше пивотот Камил Шипжак со пет гола.

Инаку, ова е последниот натпревар во кариерата на Никола Карабатиќ, кога е во прашање Купот, бидејќи најави пензионирање по крајот на сезоната и ОИ во Париз.