ЕХФ воведува правило кое ќе го промени ракометот

Во ракометот се подготвува вистинска револуција, а се работи за правило за кое никој не можеше да се надева дека некогаш ќе биде воведен...

Познати сите четвртфинални двојки на СП во ракомет

Ракометната репрезентација на Норвешка во супер интересен натпревар ја совлада Германија во „Сподек Арена“ во Катовице со 28:26 и го освои првото место во...

Георгиевски ќе се прости против Турција и Луксембург, за Манасков вратата ...

За Гоце Георгиевски од претходно се договоривме, ќе им дадеме шанса на помладите. Неговите последни натпревари како репрезентативец, кој дал многу за оваа репрезентација,...

Душебаев ги скина лигаментите на коленото

Воопшто не беше залуден бесот на шпанскиот ракометен стручњак на клупата на полскиот ракометен шампион Киелце, Талант Душебаев. Тој збесна на мечот против Висла...

Се роди РК Алкалоид кој ќе работи за доброто на македонскиот...

Моето искуство кажува дека треба да оформиме квалитетна база на млади ракометари. Многу е важно да се работи со млади категории. Мислам дека многу...

Претседателот на РК Преспа ја загуби битката со коронавирусот

Претседателот на ракометниот клуб Преспа, Илче Котевски почина од коронавирус на 41-годишна возраст, објавија од неговиот клуб. Котевски беше спортист, прв човек на РК Преспа,...

Како изгледа телото на ракометарките после натпревар? (Фото)

Ракометарката на Ростов на Дон и руската репрезентација Ана Сен на социјалните мрежи објави фотографија на која се гледа, како што вели, другата страна...

Две големи ѕезди на влезната врата во Вардар

Новиот сопственик на македонскиот и европски шампион Вардар, Михајло Михајловски полека го склопува тимот за наредната сезона. Досега за останување во тимот се постигнати...

За жал, никогаш нема да ја водам Хрватска

Изјавата на црногорскиот ракометен стручњак Веселин Вујовиќ, во која данскиот играч Матијас Гидсел го нарече „глувче“ наиде на жестоки реакции кај данската ракометна јавност....

Веспрем го одврза ќесето, донесе четири засилувања

Унгарскиот ракометен гигант Веспрем, не беше многу активен во летниот преоден рок, но затоа пред крајот на оваа календарска година почна да договара нови...

Нант му одржа лекција на Веспрем, Лазаров на чекор до Ф4

Францускиот ракметен гигант, тимот на Нант, во чии редови настапува најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, е на чекор до пласман на Ф4 турнир во...

Ако кажам се, ќе ме избркаат од државата

Полскиот ракометен клуб Киелце успеа 12-ти пат по ред, а 20-ти во историјата да стане шампион на Полска, откако во последното коло го совлада...

СЦ „Борис Трајковски“ нашминкан за ЕП (Фото)

Салата што беше пуштена во употреба во 2008 година, претрпи многу промени (поставено ЛЕД-светло, реновирани тоалети, сменети столчиња...) во пресрет на Европското првенство, кое...

ВАРДАР Е ПРВАК НА ЕВРОПА, дами и господа!

Ракометарите на Вардар се нови европски шампиони, откако во финалето на завршниот турнир во Лигата на шампионите, во Келн славеа над унгарскиот Веспрем со...

ОФИЦИЈАЛНО потврдено од МВР: Денис Тот бил претепан и убиен, двајца...

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека починатиот хрватски ракометар Денис Тот кој почина вчера, бил претепан. Посочуваат дека се приведени две лица, а...

Познати 12. тима кој ќе се борат за шест билети за...

После Шпанија и Египет, кои победија на континенталните првенства и се пласираа на Олимписките игри во Токио, годинава, од 17 - 19 април ќе...

Данило Брестовац и РФМ ја раскинаа соработката

Најслабиот пласман на македонската ракометна рперезентација на едно Светско првенство ја зеде првата жртва. „Летна главата“ на селекторот Данило Брестовац, кој го раскина договорот...

Жена му го пресекла грлото на српски ракометар на Велигден!

Шокантна вест ни пристигна од соседството. Имено, српската полиција ја лиши од слобода жената И.Л. од Зворник, поради основано сомнение дека се обидела да...

Томовски ќе биде прв голман во Лудвингшафен

Словенечкиот ракометен голман Горазд Шков (42) ја продолжува својата кариера и во позрели години. Поранешниот голман на хрватскиот шампион ППД Загреб ја продолжи соработката...

Јапонец има чудна техника на изведување пенали (ВИДЕО)

Кога мислите на ракометот, вашата прва асоцијација не е Јапонија, но Косуке Јасухира би можел да го промени тоа мислење доколку продолжи да дава...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети