test
Дома 2023 септември

Месечна Архива: септември 2023

Путин побара од поранешниот поручник на Вагнер да формира доброволци за борбите во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин побара од поранешниот поручник на паравоените формации „Вагнер“, Андреј Трошев, да формира доброволци за борбите во Украина. „На последниот состанок разговаравме...

Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Невладините организации кои спасуваат мигранти во Медитеранот ќе мора да ги симнат во земјите чие знаме веат нивните бродови, особено во Германија, доколку не...

Најнова студија со изненадувачки резултати за влијанието на алкохолот: Пиво или вино, прашање на...

Според една нова студија, пивото може позитивно да влијае на микробиомот на цревата. Тоа не е точно, вели Хелмут Зајц, кој со децении го...

По 30 години уапсено осомничено лице за убиството на  раперот Тупак Шакур

Полицијата во Лас Вегас уапсила осомничен за убиството на Тупак Шакур во 1996 година, пишува Дејли мејл. Дуан 'Кефе Д' Дејвис беше приведен во петокот...

Руски блогер казнет на осум и пол години затвор поради критикување на нападот врз...

Рускиот суд го осуди блогерот Александар Ноздринов на осум и пол години затвор за публикација во која се критикува нападот врз Украина, пресуда која...

Загриженост во Паксистан:Десетици илјади училишта се затворени поради ширење на очна инфекција

Десетици илјади училишта во една пакистанска провинција беа затворени денеска откако вирусна инфекција на очите погоди речиси 100.000 луѓе, соопштија властите. Околу 56.000 основни и...

Први случаи на предозирање со фентанил во Хрватска, здравствените власти упатија јавно предупредување за...

Две лица починаа во Хрватска од предозирање со фентанил, дрога која е 100 пати посилна од морфиумот и 50 пати посилна од хероин, изјави...

Њујорк под вода:Поради денешното силно невреме, гувернерката прогласи вонредна состојба/видео

Силно невреме го погоди денеска градското подрачје на Њујорк, затворајќи делови од метрото, поплавувајќи ги улиците и ги одложија летовите на еден терминал на...

Поради зголемените тензии на северот:НАТО одобри дополнителни сили за Косово

НАТО денеска објави дека одобрил дополнителни сили поради зголемените тензии на северот на Косово и ги повика „сите страни на итна деескалација“. „Секогаш ќе се...

Една од најголемите заплени на грчка територија:Во Солун запленети повеќе од 585 килограми кокаин

Повеќе од 585 килограми кокаин се запленети во грчкиот пристанишен град Солун на северот од земјата, соопшти во петокот локалната полиција. Шефот на солунската полиција...

Бесплатен јавен превоз за сите граѓани за време на „Бела ноќ“ 2023

Градот Скопје и оваа година обезбеди бесплатен јавен превоз за сите граѓани за време на одржувањето на традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“ 2023. Бесплатниот превоз...

Повеќе од 130 скијачи протестираат против новото правило

Повеќе од 130 учесници на Светскиот куп во скијање протестираа против контроверзната одлука на ФИС да доделува бодови во новата дисциплина од оваа сезона....

Норвешка ја затвора границата за автомобили регистрирани во Русија

Норвешките власти денеска објавија дека, со ретки исклучоци, на 2 октомври на полноќ ќе ја затворат границата за возила со руски регистарски таблички, со...

Како се одредува времетраењето на училишните часови: 45 минути и по еден век -вистинска...

Еден училишен час трае 45 минути наместо 60 минути, а за да разбереме зошто е тоа така, треба да се вратиме во времето. Пред 1911...

Ужас во Мајорка: Британка починала по естетска операција, никој не знае кој го извел...

Неименуваната Британка починала само неколку часа по компликациите од естетската хирургија во Мајорка, пишува Бритиш стандард. Според локалните медиуми, судот на островот ја истражува смртта...

Ако нема болки, Надал може да го освои Ролан Гарос

Патрик Муратоглу, познат француски тениски стручњак, смета дека поранешниот светски тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал, би можел да му се врати на...

Шпанската десница не успеа да состави влада

Лидерот на шпанската десница Алберто Нуњез Фејхо не успеа да стане премиер, бидејќи не доби доволно гласови во парламентот. Ова е второ парламентарно гласање за...

Швајцарија инвестира повеќе од 100 милиони евра за деминирање во Украина

Швајцарските власти најавија дека ќе одвојат 100 милиони франци (околу 103 милиони евра) за отстранување на мините во Украина во периодот од 2024 до...

Лав уби чувар во зоолошката градина: Пронајден е во кафезот на животното

Чувар на зоолошката градина во Јапонија бил убиен од лав кога се обидел да го намами во кафезот со храна. Кеничи Като, 53-годишен работник во...

Продаден е дресот на најголемиот женкар во НБА кој спиел со 20.000 жени

Дресот на Вилт Чембрлен од Лос Анџелес Лејкерс, кој го носеше за време на финалето на НБА лигата во 1972 година, е продаден на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети