Дома 2023 март

Месечна Архива: март 2023

ПРИВЕДЕН ШЕФОТ НА СТАНИЦАТА ВО ЛАРИСА: Две работи довеле до кобната несреќа во Грција/ФОТО/ВИДЕО

Според првичните индиции, причината за трагичната несреќа во која загинаа 36 лица во областа Темпи, предизвикана од тежок судир на патнички воз на Hellenic...

Промоција на новата збирка поезија од Елена Пренџова

 „За една кратка урбана љубов која стравуваше да се нарече себеси така“ е наслов на новата збирка поезија од поетесата Елена Пренџова, која ќе...

Вархеји: Работиме напорно да му помогнеме на регионот и го исполниме ветувањето за Западен...

Можете да сметате на нашата посветеност и поддршка за Западен Балкан. Работиме напорно да му помогнеме на регионот со нови можности за бизниси и...

Уставниот суд ќе одлучува за апанажата на функционерите и за функцијата прв вицепремиер во...

Уставниот суд денеска треба да расправа за апанажата на избраните и именувани лица, како и за функцијата прв вицепремиер во Владата. На 7 декември, Уставниот...

Падна Твитер, не може да се пуштаат твитови

Во последниот еден час голем број корисници пријавуваат проблеми на социјалната мрежа Твитер. Стотина пријави се регистрирани и на сервисот Downdetector. На корисниците на Твитер...

Јоко Оно – Вдовицата на Ленон го напушти Њујорк – ќе живее на фарма со...

Стара и болна Јоко Оно, добро познатата сопруга на славниот Џон Ленон, го напушти центарот на Њујорк, сакајќи остатокот од животот да го помине...

Oсмомартовски концерт на трио џентлмен во Света Софија

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен“,  музички состав од...

Нов современ парк се гради во Стар Аеродром

Општина Аеродром денеска ги започна активностите со кои се предвидува изградба на нов парк во Стар Аеродром, на површина од 2.300 квадратни метри. Новиот парк...

Нов повик за финансиска поддршка за нови авиолинии

Министерството за транспорт и врски денеска објави нов јавен повик за финансиска поддршка за нови авиолинии за период 2023 - 2025 година. Неговата објава следува...

Приведен скопјанец осомничен дека во повеќе наврати се самозадоволувал пред женски лица, определен му...

По преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Скопје на 27 февруари годинава го лишиле од слобода С.А.(30) село Пагаруша, општина Студеничани, кој...

Уапсена скопјанка, одзела лекови од Комплексот клиники „Мајка Тереза“

Во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, вчера во 13:30 часот  полициски службеници од СВР Скопје ја лишиле од слобода А.О.(28) од Скопје, поради...

Стефковски им донираше инвалидски колички на неколку семејства

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски денеска посети неколку семејства на кои им донираше инвалидски колички. Како што инфромираат од Општина Гази Баба, тие...

„Пекарите ни го сварија гравот“: Нема бел и полубел леб во дел од маркетите/ФОТО

Во дел од маркетите утринава нема бел и полубел леб со што пекарите ја реализираа најавата дека нема да произведуваат леб доколку Владата донесе...

Тридневна жалост во Грција, повеќето загинати се деца и студенти: Истрагата ќе покаже како...

Во тек е истрага за тоа како возовите се судриле во Грција кај Лариса и загинале најмалку 36 патници. Спасувачките екипи се уште се...

Русија им забранува на јавните службеници употреба на повеќето странски зборови

Со новите амандмани на рускиот закон на јавните службеници им се забранува употреба на повеќето странски зборови во текот на извршување на должноста, по...

Европското обвинителство лани отворило 143 истраги во Бугарија за измами

Европското обвинителство во 2022 година отворило 143 истраги во Бугарија за измами во износ од речиси половина милијарда евра. Европското обвинителство денеска го презентираше извештајот...

И во Бугарија една цена на рафт, друга на каса

Бугарското овошје и зеленчук се покажа дека е од Турција, утврдила Комисијата за заштита на потрошувачите, која констатирала 370 прекршоци од 350 контроли. Од...

Страшна исповед на преживеаните во возовите на смртта во Грција: „Прозорците одеднаш експлодираа, а...

Еден од патниците што ја преживеа железничката несреќа во Грција, во која загинаа најмалку 36 лица, а повеќе од 80 се повредени, раскажа како...

ФБИ: Причина за пандемијата на Ковид -19 веројатно е инцидент во кинеска лабораторија

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, синоќа изјави дека Агенцијата проценила дека пандемијата на коронавирус најверојатно била предизвикана од инцидент во лабораторија во кинеската провинција...

Невиден недостиг на работници, во Америка се зголемуваат најниските плати

Американските работници „на линијата на фронтот“ и работниците со најниски примања го зголемија својот удел во американскиот БДП од 42 отсто колку што беше...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети