Дома 2023 март

Месечна Архива: март 2023

ПОВТОРНО ПОЧНАА И ВО СРБИЈА: Дојави за бомби во училишта во Белград

На електронските адреси на многу училишта во Белград утринава пристигнала дојава за поставена бомба. Директорите ја известиле полицијата, а децата ги напуштиле училниците. Директорот на...

Врие од незадоволство од платите во Министерството за финансии

Синдикатот на Министерството за финансии најавува масовни протести, Сојузот на синдикати ќе го тужи Бесими, а ВМРО-ДПМНЕ бара да се зголемат платите до 30...

Коцерт на „40 Fingers“ на 7 април во македонска Филхармонија

Во македонската Филхармонија на 7 април ќе се одржи концерт на италијанскиот квартет на акустични гитари „40 Fingers“, во кој членуваат италијанските гитаристи Matteo...

МНР: Засега нема информации за повредени или загинати наши државјани во железничката несреќа во...

Министерство за надворешни работи информира дека досега ниту до Министерство ниту до нашите дипломатско конзуларни претставништва не е стигната информација дека меѓу загинатите или...

Музичка младина на Македонија го почнува циклусот концерти „Слободна среда“

Од 1 март во Музејот на македонската борба во Скопје, Музичка младина на Македонија го почнува четвртото издание на циклусот концерти „Слободна среда“. Со годинашнава...

СОМНИТЕЛНО ТРУЕЊЕ: Десетици ученички во Иран примени во болница

Десетици ученички се примени во болница поради мистериозно труење, во последниот од серијата сомнителни напади во Иран, објавија денеска иранските медиуми. Во текот на последните...

Финска ќе гласа за закон кој го забрзува патот кон НАТО

Финските пратеници попладне ќе гласаат за закон кој ќе и овозможи на нивната земја да го забрза процесот на пристапување во НАТО. Доколку овој закон...

Дојави за бомби денеска има во 31 училиште во Скопје

Денеска (01.03.2023) до 08.20 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на  31 училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна...

Шефот на станицата во Лариса можеби направил фатална грешка: Дали трагедијата во Грција можела...

Расте бројот на загинати во железничка несреќа во Грција, а според првичните индиции трагичната несреќа во која загинаа најмалку 36 лица, а над 80...

Совети од нутриционистка од Лондон: Зошто секогаш последите килограми се најтешки за слабеење?

Постои научна основа за тоа зошто е тешко губењето на последните неколку килограми, наречено плато за слабеење. Но, пред да најдете на Google една...

Леб 33 денари, ама го нема – утринава не беше дистрибуиран во маркетите!

Утринава во маркетите не беше дистрибуиран леб, пекарите вчера го најавија ваквиот потег.На рафтовите има само од старите залихи на леб и тоа од...

Денеска дојавите за бомби пристигнаа на првиот училишен час

Во училишта во Скопје утринава повторно има дојави за поставени експлозивни направи. Од Министерството за внатрешни работи потврдија дека има нови дојави за бомби, но...

Хонг Конг го укина задолжителното носење заштитни маски во борбата против коронавирусот

Хонг Конг ќе ја укине обврската за носење маски во борбата против коронавирусот, изјави денеска главниот извршен директор на регионот Џон Ли во обид...

Најмалку 32 загинати и 85 повредени во судир на возови во Грција/ФОТО/ВИДЕО

Најмалку 36 лица го загубија животот, а 85 се повредени во железничката несреќа што се случи кусо пред полноќ во близина на месноста Темпи...

Финска почна да гради ограда на границата со Русија

Финска почна со подигнување на нова ограда долга 200 километри на дел од границата со Русија, а на овој чекор се реши по инвазијата...

Извлечен жив коњ од под урнатините на 21. ден од катастрофата во Турција/ВИДЕО

Турските спасувачи, под надзор на ветеринари, извлекоа од урнатините коњ кој поминал 21 ден заробен во зграда во Адијаман. Видеото од спасувањето го објави турското...

СКАНДАЛ на руски генерал: Протече снимка на која изведува стриптиз/ВИДЕО

Видео на кое се гледа руски генерал како изведува стриптиз, се рашири на интернет откако под негов надзор тешко беше оштетен еден од московските...

Прекин на сообраќајот на потегот од село Ветуница до мостот на река Блидеш

Поради минирање за изградба на експресниот пат А2 делница Длабочица - Чатал утре во периодот од 13 до 16 часот ќе има прекин на...

„Џулиета“ ја затрупа Шпанија: Неверојатно, на Мајорка падна еден метар снег/ВИДЕО

Во Шпанија беснее бурата „Џулиета“, со обилни снежни врнежи на медитеранскиот архипелаг Балеарски острови, со силни удари на ветер и температури до минус 16...

Bез вода за дел од улицата „Петко Јанчевски“ во Радишани

Поради промена на затварач од ф-80 милиметри и воздушен вентил од ф-80 милиметри на улица „Петко Јанчевски“ број 62, утре без вода ќе бидат дел...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети