test
Дома 2023 март

Месечна Архива: март 2023

„Подари мартинка, израдувај дете” во Кавадарци 

„Подари мартинка, израдувај дете", е хуманитарната акција, што денеска се реализираше во Кавадарци. Организатор е детската градинка „Рада Поцева“.  - Најмладите од неколкуте клона во...

Ненадиќ ќе го замени Карабатиќ во ПСЖ

Ракометниот репрезентативецот на Србија, Петар Ненадиќ, кој остана без клуб откако спогодбено ја прекина соработката со Веспрем, би можел да го засили тимот на...

Поставени информативни табли за Дреновска Клисура, споменик на природата

Од двете страни на делницата Кавадарци - Прилеп се поставени информативни табли за Дреновска клисура, споменик на природата, информираат од регионалното еколошко друштво „Еко-живот“,...

И покрај реакциите и укажувањата, целосно уништен дел од Влахо, најстарата неолитска населба во...

Уништувањето на археолошкиот локалитет Влахо, кај Живојно, кој е најстарата неолитска населба во Македонија, продолжи и покрај сите реакции и укажувањата на Управата за...

Фрчкоски: Важно е што во извештаите на ОН постои македонско малцинство во Бугарија

Амбасадорот на Северна Македонија во Обединетите нации во Њујорк Љубомир Фрчкоски, вели дека е важно што во извештаите на ОН постои македонско малцинство во...

Принцот Хари и Меган избркани од единствениот дом во Британија: Сите ги шокираше одлуката...

Кралот Чарлс одлучил да ги исфрли принцот Хари и Меган Маркл од Фрогмор котиџ – нивниот единствен дом во Велика Британија, пренесуваат британските медиуми. Бакингемската...

Уставен: Функционерите кои си поднеле оставка или биле разрешени нема да можат да земат...

Уставниот суд на денешната седница го укина членот 22 од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани функционери, што значи дека...

Судењето за „Беса Транс“ одложено за 31 март

Поради отсуство на застапникот на правното лице „Беса Транс“ како и претставник на Царинска Управа во Основниот кривичен суд Скопје, денеска повторно се одложи ...

Лукашенко од Пекинг: „Силна Кина значи и силна Белорусија“

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, сојузник на Москва кој моментално е во посета на Кина, изјави во средата дека целосно го поддржува кинескиот план за...

Го фотографирал мртвото тело на Коби Брајант, па доби драконска казна!

Додека цел свет тагуваше за смртта на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња - Коби Брајант, некој немаше ниту грам емпатија и хуманост,...

Мицотакис: Ќе ги дознаеме причините за трагедијата и ќе направиме се што можеме никогаш...

Една работа можам да гарантирам: ќе ги дознаеме причините за оваа трагедија и ќе направиме се што е во наши раце за никогаш да...

Уставен суд: Функционерите кои си поднеле оставка или биле разрешени нема да земаaт апанажа

Функционерите кои си поднеле оставка или биле разрешени нема да можат да земат апанажа. Уставниот суд денеска го укина членот 22 од Законот за...

Леб нема зашто си ја почитуваме одлуката, велат пекарите, засилени инспекциски контроли за замрзнатата...

Тоа што нема бел и полубел леб на полиците во маркетите значи дека сите ја почитуваме одлуката донесена во понеделникот на состанокот во Стопанската...

Уживајте во врвна одбојка и бодрете ја Македонија за само 500 денари

Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) ги пушти во продажба влезниците за годинашното Европско првенство (ЕП) за мажи, што ќе се одржи од 18 август до...

Уапсен канибал во Лисабон: Во неговиот куфер пронајдено „сомнително месо“ – носел крвава облека

Осомничениот канибал Беголеа Мендез Фернандез бил уапсен на аеродромот откако полицијата во неговиот куфер пронашла „сомнително месо“. Содржината на неговиот багаж, за кој се вели...

Јубилеен 100. трипл-дабл на Јокиќ

Кошаркарите на Денвер триумфираа на гостински терен над Хјустон со 133:112 во натпревар, што го одбележа српскиот кошаркар Никола Јокиќ, кој го запиша својот...

Николовски: Со замрзнатата цена на лебот ги штитиме граѓаните, не може некој да се...

Не може мерки да се носат за некој да се богати, а друг да осиромашува. Владата е на и за граѓаните. Одлуката за замрзнување...

Симболичен настап на Ана Цветановска

Македонската скијачка Ана Цветановска го освои 71. место од 81 натпреварувачка што се појавија на стартот од крос-контри трката на 10 километри на Светското...

За „гробарите“, „комитите“ се група со српско име која слави бугарски војник

Ракометниот натпревар меѓу српскиот Партизан и македонскиот ракометен шампион Вардар, во рамките на регионалната СЕХА-лига, доби неспортска заднина. Причина за тоа беа провокациите од...

Намален природниот прираст на населението во земјава

Државниот завод за статистика соопшти дека природниот прираст на населението во земјава е намален. Во четвртото тримесечје од 2022 година изнесува - 616 лица што...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети