Дома 2020 ноември

Месечна Архива: ноември 2020

Седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК

Седница на Главниот штаб за управување со кризи при Центарот за управување со кризи (ЦУК) се одржа денеска преку видеоконференциска интернет врска. Штабот е...

Полски меден колач-ненадминат празничен вкус

Полскиот град Торун е познат по две нешта - тоа е градот во  кој е роден, живеел и работел Никола Коперник, и во кој...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека  гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

ЕК: Руската вакцина Спутник V нема да се дистрибуира во ЕУ

Одлуката на унгарските власти да дозволат употреба на руска вакцина против коронавирус „Спутник V“ не се однесува на територијата на ЕУ, изјави портпарол на...

Бразилски политичар избран за градоначалник, иако цел месец е во индуцирана кома поради коронавирус

Локалниот политичар од централен Бразил, Магуито Вилела, вчера бил избран за градоначалник на градот Гоијанија, но тој се уште не го знае тоа, бидејќи...

Со задоволство го гледав пенисот на Ѕјуба

Атрактивната руска манекенка и топ-модел, Марија Лиман, која се прослави со појавувањето на Светското првенство во 2018 година, застана во одбрана на капитенот на...

Бајден потврди дека ќе ја номинира Јелен за министерка за финансии

Избраниот претседател на САД Џо Бајден ќе ја номинира поранешната претседателка на Федералните резерви Џенет Јелен за функцијата министерка за финансии во неговата администрација. Преодниот...

Вујновиќ: Невнимателно користење антибиотици може да предизвика нова пандемија

Невнимателното воведување антибиотици и антивирусни лекови поради пандемијата на коронавирусот може да доведе до нова пандемија, која може да биде уште полоша, изјави денеска...

Земан побара од БИС имиња на руски шпиони и операции во Чешка

Чешкиот петседател Милош Земан побара од локалната служба за безбедност БИС имиња на руски разузнавачи во Чешка, нивни чешки соработници и информации за разузнавачки...

Американците на „црн петок“ само онлајн потрошиле девет милијарди долари

Купувањето преку интернет на „црн петок“ годинава достигна највисоко ниво од девет милијарди долари, имајќи предвид дека американските потрошувачи за време на пандемијата Ковид-19 се свртеа кон онлајн купување. За разлика...

На протест во Белорусија приведени 313 лица

Припадниците на белоруската полиција приведоа 313 лица за време на вчерашните протести, информира портпаролот на белоруското Министерство за внатрешни работи, Олга Чемоданова. – Вкупно, 313...

“Патоказ” кон амбис или кон ЕУ?!

Соседна Бугарија со сите средства притиска Македонија да ги прифати нивните нереални барања и да се откаже од македонската историја, јазик, идентитетот и македонското...

Шекеринска: Северна Македонија како членка на НАТО ќе ја помага интеграцијата на земјите аспиранти...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска преку видео – конференциска врска учествуваше на состанокот на САД – Јадранската повелба, на кој се разговараше за...

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица/ГАЛЕРИЈА

Ова е дел од најавениот протест  во 11 града на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ како продолжување на активностите за изразување на незадоволство од работата на...

Џафери: Се прават напори Собранието да изнајде заедничко прифатливо решение со опозицијата за онлајн...

Се прават напори Собранието да изнајде заедничко прифатливо решение со опозицијата за работа и гласање од далечина, со цел непречено функционирање на законодавниот дом,...

Меркел: Условот за исплати од буџетот на ЕУ за земјите-членки не е таен

Не се точни сугестиите дека барањето за почитување на владеењето на правото беше тајно воведено во предлозите за следниот буџет на Европската унија поради забелешките на...

Грожан: Да не беше „ореолот“ сега ќе бев мртов

Ромен Грожан помина без сериозни повреди откако неговиот болид експлодираше на почетокот на трката за Големата награда на Бахреин. Неколку часа по несреќата, Грожан се...

Хачинсон: Следните десет години НАТО ќе напредува и ќе стане посилна Алијанса

Основните теми на министерскиот состанок на НАТО, што утре и задутре се оддржува во виртуелен формат во Брисел, ќе бидат подемoт на Кина, зголемените...

Мовембер:Мустаклии генерали, офицери, подофицери…даруваа 91 единица крв

Месецот на машко здравје #Movember масовно се одбележа од страна на војници, цивилни лица, подофицери, офицери и генерали со симболично пуштање на мустаќи. Активноста е...

Најмалку 20 жртви во судири со ал-Шабаб во централна Сомалија

Повеќе од 20 лица се убиени откако милитантите на ал-Шабаб денеска се судрија со вооружени селани и локалните сили во централна Сомалија, соопштија властите. – На двете страни има...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети