Дома 2020 ноември

Месечна Архива: ноември 2020

Во велешката болница има слободни места на двете ковид – одделенија

Во велешката болница хоспитализирани се  вкупно 62 пациенти, од кои 57 се позитивни на Ковид-19, двајца сомнителни и тројца пациенти со негативни тестови. Од нив...

Штипската болница ќе побара пред Инфективното одделение да има припадници на Армијата

Директорот на Клиничка болница во Штип, Ален Ѓеорѓијев денеска истакна дека ќе побара припадници на Армијата да има пред Инфективното одделение и посочи дека...

Триесетдневен притвор за 24-годишник од Челопек приведен за две кривични дела

 Судија во претходна постапка во тетовскиот суд попладнево определи мерка притвор од 30 денови за 24 годишниот М.М кој вчера беше приведен откако пукал во...

Столтенберг го повика Бајден да дојде на првиот самит на НАТО по неговата инаугурација...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска му предложи на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден да присуствува на првиот самит на Алијансата во Брисел,...

Утре сончево, но студено со минимални температури до -11 степени целзиусови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

Османи ќе учествува на министерскиот состанок на Северно-aтлантскиот Совет на НАТО

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре и задутре ќе учествува на редовниот состанокот на Северно-aтлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи,...

Саркози ги негира сите обвиненија во првото изјаснување за време на судењето за корупција

Поранешниот француски претседател Никола Саркози, на денешното прво рочиште, ги негираше обвиненијата за корупција против него, јави ДПА. – Не признавам ниту едно од овие...

„Здравје за сите“ во кумановското село Тромеѓа

Екипите на Здравствен дом Куманово денеска со акција и бесплатни прегледи за населението во село Тромеѓа ја завршија овогодишната програма на Министерство за здравство...

Зголемен интересот за брзи тестови за Ковид-19 во Делчево и М.Каменица

Зголемен е интересот за брзи тестови за Ковид-19 во Делчево и Македонска Каменица.  Директорката на Здравствен дом „Гоце Делчев“, Марија Глигоровска, информира дека повеќе...

Членките на ЕУ согласни за јакнење на односите со администрацијата на Бајден

Земјите-членки на ЕУ се согласуваат дека трансатлантските односи мора да се зајакнат со новата администрација во САД, додека истовремено мора да се работи на...

Поглаварот на ГПЦ пуштен од болница

По 12 дена лекување со Ковид-19, поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос денеска беше пуштен од болница, јави дописничката на МИА од Атина. Од...

Османи: Граѓанскиот сектор-нераскинливa алка во изградбата на функционална демократска држава

 Министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со претставници на повеќе тинк-тенк организации во земјата, чија цел беше зајакнување на дијалогот со тинк-тенк...

„Новавакс“ повторно го одложи тестирањето на третата фаза од вакцината во САД

Американскиот производител на вакцини „Новавакс“ денеска соопшти дека повторно го одложува почетокот на последната фаза од тестирањето на експерименталната вакцина против коронавирус во САД...

Во Дебарско се препорачува внимателно возење поради влажни коловози и помали одрони

По дождот кој од вчера попладне врне на подрачјето на Дебар, Река и Жупа има појава на помали одрони од камен и земја на...

Милан повтори клупски рекорд од 1973 година

Фудбалерите на Милан ја совладаа Фиорентина со 2:0 со головите на Алесио Ромањоли и Френк Kеси. „Росонерите“ ја продолжија низата со постигнат гол во италијанскиот...

СКСЗМ потпиша Меморандум за соработка со Министерството за економија

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) ќе назначи лице кое постојано ќе биде во директен контакт со Министерството за економија со цел континуирана соработка,...

Кој ќе оди во пензија, а кој ќе продолжи да работи наместо законот, да...

Вработените и понатаму да имаат можност да го продолжат работниот однос и по исполнување на условот за старосна пензија, за да не останат компаниите...

Возила со странска регистрација имаат граѓаните со двојно државјанство, увезените влегуваат без таблички

Само редовно регистрираните возила со странски таблички ќе можат да се регистрираат во државата со половина од предвидените трошоци. За нив, исто така треба...

Законот за попис се турка заедно со буџетот

Иако требаше да биде приоритет веднаш по конституирањето на Собранието, законот за попис уште чека пленарна седница. Роковите за претстојниот попис течат, статистика се...

Во Италија Епл казнет со 10 милиони евра

Италијанската антимонополска комисија казни две компании, „Епл Интернешнл“ и „Епл Италија“, со 10 милиони евра за неточно рекламирање на паметни телефони и неисполнување на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети