Дома 2020 мај

Месечна Архива: мај 2020

Буџетските приходи за четвртина помали од лани, а даночните со пад од 28 проценти

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со...

Од 1 јули со „Виз Ер“ Салцбург – Скопје по цена од 19,99 евра

Нискобуџетната авиокомпанија „Виз Ер“ најави проширување на својата мрежа од Салцбург, а една од дестинациите е и скопскиот аеродром. Според објавениот ред на летање...

Нови 62 заразени со коронавирусот во Македонија

Повторно расте бројот на случаи на болни од корона вирусот. За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно се во Скопје...

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Полицијата во неколку африкански земји трага по повеќе стотици лица заразени со коронавирусот, кои изминатите недели избегале од честопати нехигиенските и несоодветните центри за...

Полицајци на велосипеди спречија банда која ограбува низ Центар

Полицајците на велосипеди вчера попладне спречија десетчлена банда која ограбува низ Општина Центар. - Со брза и одлучна акција, велосипедската единица интервенираше кај скејт паркот...

Издавањето на картичките „Купувам домашно“ од следната недела

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска соопшти дека следната недела, веднаш штом ги добијат листите со корисници, банките ќе почнат да ги издаваат картичките...

Лина е баш фина, но поранешната вардарка е – бомба

Спортот е толку популарен најмногу благодарение на заложбата на навивачите, односно возбудата што ја чувствувате додека силно посакувате некој да постигне гол или кош,...

Во „Рајскиот парк“ во Ново Лисиче ќе се одгледуваат градинарски култури и зачински билки 

Скопје ќе ја добие првата урбана градина која ќе биде со површина од 3.000 квадратни метри. При тоа, предвидени се 30 парцели од 50...

Федерер заработил повеќе од Роналдо и Меси

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер е најплатениот активен спортист во изминатите 12 месеци, објави американскиот магазин „Форбс“. Во последните 12 месеци најтрофејниот тенисер на денешницата заработи...

Oтворањето на границите ќе се случи многу скоро

 Владата и даде насоки на Комисијата за заразни болести да се разгледа и прашањето за отварањето на границите, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски во...

Општина Гази Баба ги ослободува родителите од надомест за трошоци за во градинка за...

Општина Гази Баба ги ослободува родителите од надомест за трошоци за во градинка, од месец март па се додека трае вонредната состојба. Откако претходно ова...

Не можев да се сетам на своето име ниту на годината

Хрватскиот тенисер Иво Карловиќ има четириесет години и сè уште професионално се занимава со тенис.  Во текот на долгата кариера има поминато многу убави...

Цената за Вернер е фиксна

Раководните лица на германскиот бундеслигаш РБ Лајпциг, уште еднаш испратија јасна порака до сите клубови кои ќе се обидат за време на летниот преоден...

Ѓоковиќ има магичен пијалак со кој се чува од коронавирусот 

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ е човек кој многу внимание посветува на својата исхрана и сопственото здравје. Тој важи за човек...

Ангеловска: Протоколите за угостителите ќе претрпат измени

Ќе бидеме флексибилни. Нормално е протоколите да претрпат измени, но многу е важно и граѓаните и угостителите да ги почитуваат заштитните мерки, рече денеска...

Во Шпанија забавите се најголем виновник за заразата

Поголемите собирања и забави се причина за ширење на коронавирусот во Шпанија, која се обидува да се врати во нормала после неколкумесечниот карантин поради...

Фекална мрежа и пречистителна станица за отпадни води во Смилковци

Фекална мрежа и пречистителна станица за отпадни води ќе добие населеното место Смилковци. Како што соопшти денеска Општина Гази Баба, овој проект ќе го...

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари, а на даночните 6,5 милијарди

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со...

Основно училиште во Македонски Брод се продава за 14.000 евра

Во селото Црешнево, близу Македонски Брод се продава некогашно основно училиште.Сопственикот гарантира дека со мало досредување ќе добиете викенд куќа. Огласот е активен од...

Откопана надгробна плоча во близина на студентскиот дом „Стив Наумов“

При ископ на земјиште во близина на студентскиот дом „Стив Наумов“ во Автокоманда е откопан дел од камена надгробна плоча. Станува збор за надгробна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети