test

КСС од денеска со секојдневни протести ќе бара усогласување на платите...

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) од денеска почнува со протести пред Собранието и Владата барајќи усогласување на платите во јавниот сектор со минималната плата....

ВИДЕО: Кејн го постигна 200. гол за Тотенхем

Напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн постигна јубилеен гол на вечерашниот натпревар од Лига Европа против Лудогорец. Овој натпревар беше 300-ти за Кејн во дресот...

НБ: Годинава економски раст од 2,1, а инфлацијата од 8 до...

Народната банка за оваа година проектира економски раст од 2,1 посто, а просечна инфлација во интеврал од 8 до 9 отсто. По усвојувањето на најновиот...

Османи: Семејството со новороденче е извлечено од Харков, очекуваме денеска да...

Семејството со новороденчето е извлечено од Харков, не се излезени се уште од Украина, но се безбедни, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар...

Келин: Со силна посветеност на демократијата, интеграцијата и мирот испраќате силна...

Претседателката на Националниот совет на Федералниот парламент на Швајцарија, Ирене Келин денеска во своето обраќање пред македонските пратеници оцени дека односите меѓу двете држави...

Самитот уште без декларација:ЕУ подготвена да ги напушти преговорите за климата...

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс јасно стави до знаење на Конференцијата на ОН за климата во Египет дека ЕУ нема да премине одредени...

Уставните измени во фокусот на средбата на премиерот Ковачевски со лидерите...

Во Собранието во тек е средбата на премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски со лидерите на парламентарните политички партии, на која треба да...

Бесими: Смарт финансиите најзначајна фискална реформа

Министерот за финансии Фатмир Бесими во последната колумна истакнува дека реформската агенда продолжува и покрај кризата потенцирајќи дека смарт финансиите се најзначајна фискална реформа. Бесими...

Обесштетувањето на депонентите од „Еуростандард банка“ почнува на 15 септември

Фондот за осигурување депозити ги информира депонентите на „Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување дека во вторник, на 15 септември 2020...

Ковачевски: Преку „Отворен Балкан“ создаваме конкурентен регион, атрактивен за инвестиции

Премиерот Димитар Ковачевски на вториот ден од Самитот на Отворен Балкан во Белград, заедно со лидерите од регионот и со министрите за транспорт и...

Прес-конференција на министерот за надворешни работи Бујар Османи (во живо)

Прес-конференција на министерот за надворешни работи Бујар Османи во врска со идните проекти и активности на МНР и надворешно-политичките правци на земјата.  

Мицотакис – Пендаровски: Потврдена грчката поддршка за ЕУ перспективата на Македонија

Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на Европската Унија. Значи потребна ни е, заслужуваме реална можност за да ги започнеме преговорите и...

Денков: Бугарија нема причина да го смени ставот кон Македонија

Бугарската влада нема причина да го смени ставот кон Македонија, вели бугарскиот премиер Николај Денков во интервју за „24 часа“, додавајќи оти очекува Македонија...

БДП во првиот квартал пораснал за 2,4 отсто

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) во првото тримесечје од 2022 година е 2,4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од...

Пад на серверите на Плејстејшн на светско ниво

Серверите на Плејстејшн синоќа доживеаја крах на светско ниво. При тоа, корисниците на ПС-4 И ПС-5 не можеле да се регистрираат со својот профил,...

Сè уште не е постигнат колективен имунитет

Податоците од анализата од ковид-тестирањето, односно скринингот што го спроведе Министерството за здравство покражуваат дека не е постигнат колективен имунитет. Присуството на антитела кај...

Штајнмајер: Посакувам пристапот на Северна Македонија во ЕУ да се случи...

Посакувам пристапниот процес за Северна Македонија да се случи многу брзо и да нема нови пречки, но реформскиот процес на земјата мора да продолжи...

Цената на нафтата надмина 115 долари

На азиските берзи денеска пораснаа цените на акциите, бидејќи инвеститорите се охрабрија од закрепнувањето на Волстрит. Цената на нафтата за барел, на лондонскиот пазар,...

ЕСМ ги демантира наводите за експлозија во ХЕЦ „Вруток“

АД ЕСМ ги демантира написите во дел од медиумите за наводна експлозија во ХЕЦ „Вруток“. Станува збор, како што појаснија од ЕСМ, за краток,...

Думата ги повика Ерменија и Азербејџан да се вратат на преговорите

Руската Државна дума денеска ги повика спротивставените страни во Нагорно-Карабах да се вратат на преговорите. Во соопштението од Думата се истакнува дека е неопходен моментален...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети