test

Вардар торпедиран и од Веспрем

Македонскиот ракометен шампион Вардар со пораз ја затвори сезоната во Лигата на шампионите во 2019 година и како домаќин лесно загуби од унгарски Веспрем...

Стејнс и Сипжак не мрдаат од ПСЖ

Двајцата најдобри играчи на Пари Сен Жермен на крајот од сезоната, Лук Стајнс и Камил Сипжак потпишаа нови договори со францускиот клуб. Холанѓанецот се...

Почна да се крои тактиката за реваншот со Данска

Македонската ракометна репрезентација по победата над Данска во квалификациите за ЕП 2022 година, повторно има се врати на тренинзите со цел да се скрои...

Несекојдневна сцена на СП, доби црвен картон по само 48 секунди

Португалија во своето петто учество на Светското првенство се пласира по четврти пат во главната фаза, со голема победа, втора најголема во историјата, над...

Хаос на ЕП во ракомет – Швеѓаните бараат преигрување на полуфиналето!

Европското првенство во Германија е едно од највозбудливите во поновата историја на ракометот, а може да заврши со големи контроверзии. Вчера се одиграа полуфиналните...

Франција по десет години пак е Европски шампион

Ракометнатас селекцијата на Франција е нов европски шампион. По пауза од десет години, актуелниот олимписки првак одново е на покривот на Стариот континент, откако...

Вардар убедливо поразен од Веспрем

Ракометарите на Вардар го претрпе и вториот пораз во групната фаза од Лигата на шампионите.Актуелниот европски шампион  загуби на гостувањето во Веспрем со убедливи...

Вецлар замената за Кузмановски ја најде во Шведска

Македонскиот ракометен репрезентативец Филип Кузмановски го раскина спогобдено договорот со Вецлар и потпиша со Еурофарм Пелистер, а бундеслигашот реагира и веднаш ја донесе неговата...

За циркусот на ИХФ цената ќе ја платат клубовите

Светското првенство во ракомет заврши со триумф на домаќинот Данска. Скандинавците уште еднаш ја покажаа својата моќ во ракометот и со максимални десет победи...

Јевтиќ уште една година во РК Бутел

Српскиот интернационалец Владимир Јевтиќ и во следната сезона ќе настапува за ракометниот клуб Бутел Скопје. По одличните настапи во суперлигашкиот плеј-оф, кружниот напаѓач се...

Македонија го торпедираше Луксембург на стартот од квалификациите за ЕП 2024

Македонската сениорска ракометна репрезентација ја оправда фаворитската улога на стартот од квалификациите за пласман на Европското првернство во 2024 година, во Германија. Избраниците на...

Не сакам да звучам вулгарно, ама ова беше претежок пораз!

Ракометната селекција на Хрватска со поразот од Исланд (35:30), ги загуби шансите да се најде во ново полуфинале на големо натпреварување. Очекувано, во таборот...

Веспрем го доби дербито со ПСЖ

Големото дерби од првото коло во ракометната Лига на шампионите го доби унгарскиот гигант Веспрем, кој на домашен терен запиша победа над францускиот  ПСЖ...

Кристопанс потпиша за ПСЖ

Она што се најавуваше во претходните неколку месеци, беше потврдено од страна на францускиот ракометен гигант ПСЖ. Летонскиот репрезентативец и член на македонскиот ракометен шампион Вардар,...

Се „роди“ ракометниот клуб Алкалоид кој има високи амбиции

Македонската ракометна лига ќе биде побогата за уште еден клуб, откако на денешната прес-конференција беа претставени идеалите и високите амбиции на РК Алкалоид. Се...

Костески до 2025 година во Е. Пелистер

Битолскиот ракометен суперлигаш Еурофарм Пелистер, заврши голема работа со потпишувањето на нов договор со македонскиот репрезентативец Ненад Костески. Младото десно крило ја игра својата...

Од Барселона до непознатиот Хамамет

Поранешниот ракометар на каталонскиот ракометен гигант Барселона, Ваел Жалус ќе ја продолжи кариерата во родниот Тунис. Тој стави потпис на договор со екипата на...

Еурофарм Пелистер и Голден арт се фатија за работа

Откако заврши сезоната во ракометната Суперлига, македонските клубови почнаа да го формираат ростерот за наредната сезона. Од таборот на шампионот Еурофарм Пелистер се пофалија...

Достижна негатива за Е. Пелистер 2

Екиопата на Еурофарм Пелистер 2 претрпе пораз на гостувањето кај Алпла Хард со 24:21 во првото квалификациско коло во Европската лига, па на реваншот...

Коронавирусот не го заобиколи ниту Металург

Kоронавирусот не го прескокна ниту поранешниот македонски ракометен шампион Металург. По цела низа тестирања во кои секогш сите играчи беа негативини, последното тестирање покажа...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети