ПСЖ го реши Загреб

Еден од главните фаворити за титулата во Лигата на шампионите сезонава, тимот на ПСЖ, оствари лесна домашна победа против хрватски ППД Загреб(33:28). Избраниците на Раул...

Втор пораз за Еурофарм Работник во ЕХФ купот

Ракометарите на Еурофарм Работник притиснати од императивот победа и со недоволно меѓународно искуство, вечерва во Битола се поразени од унгарска Татабања со 31:21 полувреме...

Вардар поразен од Веспрем во ЛШ

Екипата на Вардар вечерва беше поразена со 27:29 (16:11) од унгарски Веспрем во меч од 12 коло на ракометната Лига на шампиони. По овој...

Металург го претстави Чориќ

Екипата на Металург денеска го промовираше своето ново засилување Тео Чориќ. Договорот со Чориќ е потпишан со важност од 1,5 година. Хрватот, кој во својата...

Борис Денич кандидат за селектор на  Македонија  

Македонската ракометна репрезентациа остана без селектор по катастрофалниот настап на Светското првенство во Данска и Германија, минатиот месец. Селекторот Раул Гонзалез, по освоеното 15....

Вардар подготврен да му го земе скалот и на Веспрем

Македонскиот ракометен шампион Вардар по победата над Рајн Некар Левен во првиот натпревар од пролетниот дел на сезонат во Лигата на шампионите, во сабота...

Сршен ги скара челнициците на Нексе и ППД Загреб

Повремениот ракометен репрезентативец на Хрватска, Иван Сршен е причината за кавга меѓу шампионот на оваа земја ППД Загреб и Нексе од Нашице.  Сршен  формално...

Нике Грот го одби новиот договор од Ѓер

Средниот бек на унгарскиот и европски првак Ѓер, Корнелија Нике Грот, откако се откажа од репрезентативниот дрес на Холандија, најави и промена на клупската...

Циндриќ повторно на терен

Ракометарот кој остави длабока трага во играта на Вардар во минатите години, Лука Циндриќ сезонава нема среќа со своите настапи во редовите на Киелце....

Алекс Душебаев во аут до крајот на сезоната

Полскиот ракометен шампион Киелце, скапо ја плати победата во Шведска над Кристијанштад, откако полскиот првак остана без уште еден клучен ракометар во пресрет на...

Дибиров во идеалниот тим на 11.коло во ЛШ

Македонскиот ракометен шампион Вардар, забележа убедлива победа над Рајн Некар Левен во Лигата на шампионите, а Тимур Дибиров за своето одлично издание во Манхајм...

ЕХФ: Еурофарм Работник поразен од Хановер

Ракометарите на Еурофарм Работник загубија со 24:21 во првиот натпревар од групната фаза во ЕХФ купот. Вечерва во германскиот град Хановер, иако битолчани беа поразени...

Металург купи дефанзивен џин

Хрватскиот пикер Тео Чориќ (27 г., 197 см., 120 кг) е нов ракометар на Металург. Чориќ, кој во својата кариера настапувал во Замет, Пореч, Загреб...

Трефилов чека операција на срцето

Еден од најдобрите тренери во светот, во женскиот ракомет, Русинот Евгениј Трефилов, беше хоспитализиран поради проблеми со срцето по мечот на својот тим КУбан...

Вардар му одржа ракометна лекција на Рајн Некар Левен

Македонскиот ракометен шампион Вардар, стартуваше со победа во пролетниот дел од сезоната во Лигата на шампионите, откако во рамките на 11. коло славеше на...

Вардар нема да игра на Ф4 турнирот во ЛШ

Ако може да им се верува на експерите на Европската ракометна федерација (ЕХФ), тогаш македонскиот шампион Вардар, оваа сезона нема да биде дел од...

Вардар без Борозан и Мораеш против Рајн Некар Левен

По завршувањето на Светското првенство во ракомет, во Дансла и Германија, македонскииот ракометен шампион Вардар ги продолжува натпреварите во Лигата на шампионите. „Црвено -...

Нов селектор за еден месец,  домашен или повторно странец?

Македонската ракометна федерација не се прослави на неодамна завршеното Светско првенство во Данска и Германија. „Црвено - жолтите“ под водството на шпанскиот стручњак Раул...

Раул Гонзалез повеќе не е селектор на Македонија

Ракометната Федерација на Македонија, обелодени дека  спогодбено го раскинала договорот со селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез.  По завршувањето на Светското првенство во...

Се самоуби српски ракометар

Српскиот ракометен репрезентативец Новак Бошковиќ извршил самоубиство во својот дом, јавија српските медиуми. Тој настапуваше за националниот тим на Србија на Европското првенство во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети