test

Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се...

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Клиентелизам

Клиентелизам, како термин, се употребува секојдневно. На медиуми особено. На сите, од сите новинари, јавни личности, буквално сите зборуваме за клиентелизам. Зошто тоа го...

На избирачко место во Лисиче починало лице

Починало лице на избирачко место во Лисиче дознава 24 Инфо. Од МВР нема официјална потврда за информацијата. Трагедијата се случила на неколку минути пред затворање на...

Оставка поднесе министерот за култура Асаф Адеми, се чека метлата на...

Министерот за култура Асаф Адеми поднесе оставка од функцијата. Одлуката ја соопшти вчера на прес-конференција во партиското седиште на „Алтернатива“ во Скопје. Оставката, како...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид во петок

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот...

Кој е човекот, папа Франциск

Во главниот град на Република Северна Македонија  – Скопје допатува поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Еве неколку интересни факти за него: Вистинското име на...

Внукот на Мајка Тереза не успеа лично да му го даде...

Внукот на Мајка Тереза, скопјанецот Алојз Гомбар и неговата ќерка имаа блиц средба со папата Франциск во Спомен куќата на светицата на улица „Македонија“. -Овој...

За да биде избран претседател потребно е да гласаат 723.253 гласачи

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори. Право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу двајцата кандидати Гордана Силјановска-Давкова и...

Инаугурацијата на новиот претседател Пендаровски на 12 мај

Собраниската седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија Стево Пендаровски ќе се одржи во недела на 12 мај, потврдуваат...

Столтенберг: Очекувам сите сојузници да го потпишаат Протоколот за Македонија

Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот за пристапување на земјата во Северноатлантската алијанса, по што Скопје ќе учествува на два состаноци на...

Папата ќе наздрави со „аминта“ и „роксана“

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“, од кои дел освоиле...

Димитров не ја исклучува можноста да се кандидира за претседател на...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој се споменува како можен кандидат за претседател на државата, вечерва не ја исклучи можноста да се кандидира...

Mладите ќе се сретнат со папата

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, утре ќе престојува во посета на државава, во рамки на која ќе одржи литургија на плоштадот „Македонија“ во...

Се крчка закон за Родител 1 и Родител 2 и во...

Минатата недела веста дека во Србија ќе се избрише „мама и тато“ а ќе се воведе нов закон за Родител 1 и Родител 2,...

Расте бројот на болните прегледани од астма

На Светскиот ден на астмата лекарите велат дека за овие болни неопходна е биолошка терапија и изземање на квотата на инхалаторни лекови Бројот на...

Голем пожар на Љубаш во Кавадарци

Голем пожар беснее во месноста Љубаш во Кавадарци. Ова е трет пожар денеска како последица на неконтролирано горење на лозови прачки по резидба од...

Вељаноски: Искрено, сакав да си заминам на понормален начин

-10 години сум бил претседател на ова Собрание, ни на крај памет не ми паднало да направам дејствие спротивно на деловникот, законот и собраниските...

Во пожар во Маркова Сушица изгореа викендичка и бандери

Во пожар во Маркова Сушица, на патот од Марков манастир кон Добри дол зафатена беше една викендичка.Командирот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје,...

Вкупно 211 години за сите обвинети: Чавков осуден на 18 години...

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за настаните во Собранието на 27 април 2017...

Утре почнува тридневна пролетна дератизација во Куманово

Општина Куманово утре и во наредните два дена ќе ја спроведе пролетната дератизација, третирање против глувци на подрачјето на градот. Со дератизацијата ќе бидат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети