Чернобил тлее во ОХИС – 14-тонска цистерна со опасна хемикалија може...

Денеска, на новинарските екипи им беше овозможено да влезат во кругот на поранешниот хемиски гигант АД ОХИС, во стечај, кој во себе крие опасна...

Македонија се мобилизира, иде корона вирусот

Степенот на подготвеност  за заштита од корона вирусот се подигнува на повисоко ниво, почнува да се врши скрининг на сите патници кои влегуваат во...

Владата го повлече Законот за јавно обвинителство

По неколкучасовно одлагање на седницата, Владата го повлече предлог-законот за Јавното обвинителство во скратена постапка, потврдуваат за Вечер, собраниски извори. Собраниската седница за законот за...

Осум пара професионални чизми и ракавици за велешките пожарникари

Осум пара професионални чизми и ракаваци, денеска донираше компанијата „Маркарт Македонија“  за вработените во Територијалната противпожарна единица од Велес, во вредност од 158.800,00 денари,...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Македонски наспроти бугарашки концепт

Пред да почнете да драмите, на старт да појаснам, лажен Бугарин + удбаш = бугараш. Тоа е српски термин и совршен за употреба. Србите...

Метеоролозите најавуваат: Следната недела стигнува леден бран од Арктикот

Метеоролошката станица Severe Weather за почетокот на февруари најави доаѓање на леден арктички бран над добар дел од Европа, вклучувајќи го и регионот на...

Миленко Неделковски: Полиција е влезена во станот на Катица Јанева во...

Контроверзниот новинар, Миленко Неделковски, на својата фејсбук страна објави, како што тој вели, ексклузивни информации во врска со случајот за изнуда од страна на...

Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од...

Како да се заштитите и да го намалите ризикот од коронавирус?

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил објави видео на кое се напишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од...

Кинескиот амбасадор во Македонија, Џанг Ѕуо, ексклузивно за весникот „ВЕЧЕР“: Во...

Според истражувањата и проекциите на нашите експерти, се очекува корона вирусот да почне да го намалува својот интензитет веќе од 8 или 9 февруари....

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Обележување на територии

И се случи тоа што не беше тешко да се предвиди. Никна среде Охрид, среде градот лулка на словенската писменост и култура, дивоградбата наречена...

СДСМ со непартиски, ВМРО-ДПМНЕ со анонимни кандидати за пратеници

Колку од досегашните пратеници повторно ќе се најдат на кандидатските листи за пратеници од опозицијата, засега е неизвесно. Низ партиските филтри се прават последните...

Скопјанка едвај спаси глава во Никити од убод од отровна риба 

Внимавајте риба дракена напаѓа по грчките плажи Неколку македонските туристи, но и од регионов, кои во јуни летуваат на плажите во Грција имале непријатно искуство....

Боки 13 бара средба со Јовевски за да му каже сè...

Рочиштето за “Рекет“ беше прекинато прекинато откако и Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева се пожалија дека не им е добро. Првообвинетиот, на крајот...

Родители внимавајте: “Бабичка” и “Момо” сеат страв, се повеќе деца на...

Контроверзните онлајн игри кои на децата и тинејџерите им задаваат опасни предизвици, за кои слушавме дека се појавиле во Русија, Аргентина, Мексико, САД, во...

Во Македонија нема беснило, ама бесни кучиња секојдневно касаат луѓе

Во Европа беснилото е присутно во Бугарија, Естонија, Унгарија, Италија, Латвија, Литванија, Полска, Романија, Словачка, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија, Албанија,...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Осаменост

Осаменоста сè повеќе станува болест на 21 век. Лошите брачни и љубовни односи, наездата на разводи, избегнувањето да се влезе во брак, форсирањето на...

Атанасов: Сопствениците имаат обврска да ги вакцинираат своите домашни миленици против...

Сопствениците на домашни миленици имаат обврска да го вакцинираат својот домашен миленик против беснило, болест опасна по здравјето и животот на милениците и луѓето,...

Во велешката црква Св.Кирил и Методиј пуштена фонтана „АЗ-БУКИ –духовен вруток”

Во дворот на црквата „Св Кирил и Методиј" во Велес денеска беше осветена и пуштена во употреба фонтаната „АЗ-БУКИ духовен вруток" посветена на браќата...

ШОКАНТНО: За 5 години во Македонија починале 16.960 лица од аерозагадување

О2 Иницијатива објави шокантни бројки. Од 2012 и заклучно со 2016 година загадениот воздух го зел данокот во живот на околу 17 илјади лица...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО