test

Нè очекува долга и студена зима: Еве кога ќе падне и...

По врнежливо лето и топла есен, ќе дојде студена зима со многу врнежи, па првиот снег може да се очекува во декември, велат метеоролозите....

Познатиот ловец на нацисти Симон Визентал: Бугарите кои ги депортираа Евреите...

Познато ми е како живееле Евреите во сите делови на Македонија. А Македонија е голема, таа не е само тоа што е денес. Меѓу...

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА ВЕСНИКОТ „ВЕЧЕР“: Димитар Џундев, генетичар: Можете да ја смените...

Со генотипизирање кое наскоро ќе го објавиме успеавме да докажеме дали нашите предци биле Словени или антички Македонци.   Можете да ја смените историјата, но...

Ќе се патува без корона-пасоши, но задолжително со маски 

Државите почнуваат да ги отвораат границите за странски државјани, но патувањата повеќе нема да бидат едноставни бидејќи за влез во друга држава нема да...

Поларниот вртлог ни носи снег до колена! Зимава нè очекуваат три...

Српскиот метеоролог Иван Ристиќ даде детална прогноза за претстојната зима во која, како што вели, не очекуваат три постудени периоди кои ќе донесат врнежи...

Ако мислите дека е студено, почекајте до следната седмица: Ни доаѓаат...

За време на овој викенд, како што веќе подолго време се најавуваше, територијата на Македонија ќе биде зафатена од голем снежен бран кој ќе...

Во Македонија регистрирани првите пациенти кои истовремено се заразени со ковид-19...

 Според матичниот лекар д-р Мира Атанасова, деновиве ИЈЗ и доставил извештај на 40-годишна пациентка дека има двојна инфекција и ковид-19, но и инфлуенца од...

Фасцинантно откритие на Македонец – ефикасно спречување на вирусната инфекција на...

Кичевчанецот Жарко Данилоски, кој е доцент доктор на Њујорк Универзитетот, а кој работи на истражувања од областа на молекуларна и клеточна биологија, објави ново...

Марковски: Како вирусот за еден месец се прошири низ светот кога...

Светската здравствена организација (СЗО) треба да даде одговори на повеќе прашања за пандемијата со ковид-19. Според инфектологот  д-р Вело Марковски, тие треба да дадат...

Додека регионот се бори со невремиња: Метеорологот Попоски со изненадувачка прогноза...

Во период на пеколни температури и невремиња, метеорологот Славчо Попоски денеска на својот Фејсбук профил објави изненадувачка прогноза за промените на времево во земјава. „Од...

ПРВИОТ ЗАДОЦНЕТ ЗИМСКИ УДАР ПО СЕ ИЗГЛЕДА НИ ДОАЃА: Метеоролозите од...

Како што веќе подолго време прогнозираме, и предупредуваме, од средината на овој месец ни доаѓа голема промена навремето, а се поизвезен е и првиот...

По сончевиот и топол октомври доаѓа она што се очекуваше: Еве...

Натпросечно топлото време во Македонија продолжува се до самиот крај на овој месец, како и во првите денови од месец ноември. Стабилизирање на времето ќе...

ЗИМА НА ЕКСТРЕМИ – по кусото затоплување, доаѓа „камен“ ладно време:...

По краткотрајното затоплување кое сѐ уште не пристигна, веќе имаме официјална информација дека од четврток попладне и навечер ќе имаме нова огромна промена на...

Инфектологот Марковски: Заразените од ковид-19, се најзаразни еден ден пред да...

Професор инфектологот Вело Марковски, со интересна анализа за епидемијата на коронавирусот во земјава и како да се справиме со неа. Тој е за помалку...

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА „ЛУДО ВРЕМЕ“: Во наредните денови не очекуваат температурни...

Првите три денови од новата седмица ни носи стабилно, суво и потопло време со повеќе сонце, иако повремено ќе има и облачност над Македонското...

Ако имате доволно антитела, а сте прележале ковид-19  не треба по...

Микробиологот д-р Никола Пановски за весникот ВЕЧЕР вели дека колку повеќе имаме антитела, толку повеќе сме заштитени од инфекција со коронавирусот. Според него...

Силно невреме во Грција, снег во Бугарија – Какво време нè...

 Студениот фронт од север, кој го зафати цел Балкан, услови врнежи од снег на највисокиот планински врв на Балканот – Мусала во соседна Бугарија....

Драги мои Македонци СЕДЕТЕ ДОМА!!! – порачува Благој Нацоски од Милано

Македонскиот оперски пејач, тенорот Благој Нацоски, кој живее и работи во Милано, има нешто да ни порача! Тој преку видео апелира до сите граѓани...

АНКЕТА: Дали СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе постигнат договор и ќе ги...

Засега е неизвесно како ќе продолжи дијалогот за преодна Влада и евентуални уставни измени, откако двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ направија чекор напред...

МЕТЕРОЛОГ НАЈАВУВА: Три студени бранови не очекуваат оваа зима!

Положбата на циклонот што ќе се формира на границите на топлата и студената арктичка маса ќе фаворизира пообилни врнежи од снег во одредени делови...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети