На работа може да се оди и без вакцина, но не...

Здравствените власти го вклучија алармот, бројките во моментов достигнаа 1.994 активни заразени лица. Најкритично е во Тетово каде во Општата болница и модуларната...

ЕКСКЛУЗИВНО-Интервју со Д-р Харис Бабачиќ: Има индикации дека бразилскиот сој е...

  Д-р Харис Бабачиќ, магистер по епидемиологија, е научникот кој од далечната Шведска паралелно ја следи и епидемиолошката состојба со ковид-19 во Македонија. Магистрирал епидемиологија...

Докторите и сестрите од гостиварското Инфективно останаа без картички, се заканија...

Дваесет и седум вработени во гостиварското Инфективно одделение во знак на револт ќе штрајкуваат бидејќи се исфрлени од листата за домашни платежни картички иако...

Двојка од Тетово направиле свадба по позитивен резултат на тест за...

Двојка од Тетово направиле свадба иако и двајцата добиле позитивен резултат на тест за коронавирус, вели во својата објава на Фејсбук докторот од Тетово,...

Тетово станува македонски Вухан, заболени 195 лица

Во Тетово има најмногу активни случаи на ковид во земјава, според бројот на жители, како резултат на свадбарските кластери и семејните веселби. Оваа бројка...

Што се случуваше синоќа во Скопје? Воздухот енормно загаден

Во главниот град, вчера, во попладневните, но особено во вечерните часови, не можеше да се диши, ниту пак да се отвори прозорец. Речиси во сите...

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: Во Шибеник ќе се произведува пиво во...

  Една несекојдневна хумана приказна за пиво, срце, донорство на органи се случува во магичниот Шибеник на брегот на плавиот Јадран. На една шибенска адреса,...

Експозитурите на НЛБ банка ќе работат со скратено работно време

НЛБ банка информира дека согласно усвоените мерки на Владата, а по препорака на Комисијата за заразни болести на Република Северна Македонија, со цел превенција...

ИНТЕРВЈУ СО МИТКО ЈАНЧЕВ: Не би прифатил да бидам кандидат на...

До крајот на вашиот градоначалнички мандат остануваат уште 7 месеци. Од овој аспект, по три ипол години, што ви беше најголем предизвик како градски...

Амди Бајрам: Ампутирана ми е ногата, имав две операции за 7...

  На пратеникот и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам за седум дена му биле направени две операции. При вториот зафат, ампутирана му е десната нога...

Станарите во зградата во која што живее заболената докторка се во...

Станарите во зградата во населбата Капиштец, на улица „Васил Ѓоргов“, во која што живее директорката на Универзитетската клиника за кожни болести, Нина Цаца Биљановска,...

ЕКСКЛУЗИВНО: На минус 20 степени за една ноќ расклопивме и сокривме...

Деновиве се одбележа годишнина од создавањето на македонското воено воздухопловство по распадот на СФРЈ и повлекувањето на ЈНА од нашата земја. Ѓорги Чачкиров е...

ИНТЕРВЈУ, ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Очекувам ДУИ да ги надмине своите милитантни однесувања...

 И во минатото, и сега и во иднина ВМРО-ДПМНЕ е столб околу кој се обединуваат македонските национални интереси и добро е што СДСМ по...

ИНТЕРВЈУ СО КУМАНОВСКИОТ ВЛАДИКА ГРИГОРИЈ: Освен за автокефалноста на МПЦ‒ОА, за...

Дипломатската офанзива за признавање на автокефалноста на МПЦ‒ОА е непотребна, бидејќи МПЦ‒ОА со децении е каноски и правно-устроена, а овластувањата за разговарање на „моќните...

Празнично во домот на семејството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Пандемијата нè научи дека не е важно што има на трпезата туку дали сме сите на број, вели Рози МИЦКОСКА сопруга на претседателот...

Тешка сообраќајна несреќа кај последна 23-ка во Ченто

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во скопската населба Ченто, во близина на последна 23-ка. Очевидци за Фокус велат дека лице со возило БМВ со...

Граѓаните погодени од кризата нема да ги плаќаат кредитите до крајот...

Банките утре ќе соопштат што им нудат на фирмите и граѓаните за полесно да се справат со кредитните долгови во услови на криза, дознава...

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР : Сигурен сум...

    Ние веќе неколку месеци работиме на подготовка на здравствениот систем за евентуалниот есенски бран, практично од почетокот на летото. Ги подготвуваме болничките капацитети, го...

Ахмети оди како сведок, но Хаг може да се премисли?

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утре треба да се појави во Хаг на сослушување во Специјалниот суд за воените злосторства во Косово.  Од неговата...

Пендаровски до Заев: Не сум толку неискусен политичар, но внимавам што...

Откако во вчерашното  интервју на премиерот Зоран Заев за богрска БГНЕС, тој го оквалификува Претседателот на РСМ Стево Пендаровски како „не толку искусен политичар“,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети