ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Љубов на прв поглед

Сексуалната привлечност не е вистинска љубов, таа е просто сексуална привлечност. Вљубувањето може да се случи за миг, понекогаш и кога најмалку очекуваме. Тоа предизвикува...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: СЈО – нема правда, нема слобода!

Бакнеж на смртта. Сочен, сладок... чиниш ванила. Така беше бакната нашата специјално, специјална обвинителка. Толку силно бакната, тој бакнеж остави такви траги, кои таа...

Атанасов: Сопствениците имаат обврска да ги вакцинираат своите домашни миленици против...

Сопствениците на домашни миленици имаат обврска да го вакцинираат својот домашен миленик против беснило, болест опасна по здравјето и животот на милениците и луѓето,...

Масакр на пастрмката во реката Треска!

Пастрмката во река Треска, во делот од Матка не може на мир да се мрести поради зачестениот риболов што го прават рибокрадци. За таа...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Слики од распадот

Заедно со јунаците од нашата химна, ги снема и Македонците кои се борат за “своите правдини“. А дали навистина се борат? За ваквиот настап, ја...

ИНТЕРВЈУ СО ОЛИВЕРА ЌИРКОВИЌ, ВОДАЧ НА ПИНК ПАНТЕР: Не крадев од...

Оливера Ќирковиќ, на јавноста позната како водач на меѓународната криминална група Пинк Пантер. Ја нарекуваат жената „Змеј“... така и изгледа. Силна, енергична, недостижна и...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Што повеќе?

Дали современиот човек научи да живее на смирен, трпелив и продуховен начин или постојано е во трка со времето, парите и материјалните добра? Современиот човек...

Mилошоски: Затворањето на амбасади е дипломатска антиреформа

Затворањето на амбасади е дипломатска антиреформа, а затварањето на амбасадата во Бразил е потег на штета на интересите на Македонија, реагира пратеникот Антонио Милошоски,...

 Одобрени парите за изградба на улици и канализација во Басарица и...

Општина Делчево ги доби решенијата од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, со кои се одобрува финансиска поддршка, за реализација на...

Апел за помош на 15-годишната Сара Настеска, девојчето од Охрид на...

Вработените и учениците  во основното училиште „Григор Прличев“, во среда со почеток во 16.30 часот ќе одржат хуманитарен настан за помош на 15-годишната Сара...

УСВОЕН НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПРЕКРШОЦИ: Казните за граѓаните и фирмите намалени до...

Собранието го усвои новиот Закон за прекршоци со кој се става крај на драконската казнена политика бидејќи со најновото законско решение казните се намалуваат...

Исто куче во еден ден искасапи четворица скопјани !

Две момчиња и две девојки, најверојатно, се нападнати од исто куче на улицата "Партениј Зографски" која поминува над Основното училиште "Кочо Рацин" на Водно...

Мицкоски: Крвави ти се рацете Заев и нема вода што ќе...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со денешниот напад врз Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шуто Оризари се огласи на...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Излез од проблемите

Општата дехуманизација и деградација на моралните вредности предизвика да не знаеме што да очекуваме и како да се поставиме пред искушенијата на животот. Не...

УБК ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈА:Од 1 јуни стартува со работа Агенцијата за...

  Работата на Агенцијата ќе биде во насока на контраразузнавање, контратероризам, пролиферација, корупција, како и повисоки форми на организиран криминал, а сите информации кои ќе...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Пат кон целта

Да се биде верен на сопствените идеали, да не се подлегнува на надворешните влијанија и да се поседува независен дух претставува голема мудрост која...

Реконструкција: Се бираат нови министри и заменици

 Собранието на Република Македонија денеска ја почна 49. седница со гласање на одлуката за распишување оглас на нови членови на Државната изборна комисија, кои...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Посреќно јас

Животот е таков какви што се нашите мисли, зборови и дела. Себенадградбата, позитивниот дух, волјата и оптимизмот се основни за создавање ново јас и...

На Младенци не разбуди снег, еве што значи тоа

Младенци — еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за...

Куманово е град на културата за 2019-та година

Куманово е град на културата за оваа година, информираше на денешната прес-конференција градоначалникот Максим Димитриевски. Апликацијата е прифатена од Министерството за култура, добиено е решение...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО