Научници успеале да го декодираат вирусот Ковид-19 – компанија на Македонец...

Научниците веќе успеале да го декодираат вирусот Covid-19, познат како Корона. Веќе се работи со полна пареа на изработка на вакцина. Меѓу многуте лаборатории...

Ексклузивно за весникот ВЕЧЕР, д-р Данилоски од Њујорк универзитет: Коронавирусот е...

Елизабета АРСОСКА Можете ли да ги објасните резултатите од истражувањето во врска со вирусот ковид-19 што беше објавено во престижното научно издание, за кое весникот...

Болните од ковид ќе се лечат со „ивермектин“, вакцините на „Фајзер“...

Лекот кој влева надеж кај болните од ковид веќе од денеска треба да биде достапен и во земјава. Агенцијата за лекови МАЛМЕД на последниот...

Преку триесет години сум по нашиве шуми, но ваков масакр немам...

Професорот на Шумарскиот факултет, Јане Ацески е згрозен од масакрот што е направен по шумите низ државава. Тој на неговиот фејсбук-профил објави фотографии од...

Ексклузивно за весникот ВЕЧЕР, д-р Данилоски од Њујорк универзитет: Коронавирусот е...

Елизабета АРСОСКА Можете ли да ги објасните резултатите од истражувањето во врска со вирусот ковид-19 што беше објавено во престижното научно издание, за кое весникот...

Д-р Беќаровски: Денес дознав дека скафандерот може да служи и контаминирано...

Откако денеска во Собранието, пратеничка на владеачката СДСМ дојде да гласа на седница, облечена во скафандер, бидејќи е позитивна на Ковид – 19, на...

Македонија на 1 јуни ги отвора границите, се укинува полицискиот час,...

Доколку Владата се изјасни позитивно на препораките на Комисијата за заразни болести, тоа значи дека нема да се продолжи вонредната состојба, која што завршува...

Интервју за весникот ВЕЧЕР со академик Ќулавкова: Голема иронија е Бугарија...

  Целта на нападите од бугарската страна е  тотално лишување од историја, историски развиток и континуитет на македонскиот народ, со што ќе дојдеме во ситуација...

БУЧКОВСКИ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР: СДСМ ќе формира паралментарно мнозинство...

Редовен четиригодишен мандат или краткотрајна Влада која ќе ги чека локалните избори в година? Тесниот резултат и предноста со два пратеници на коалицијата на...

Светицата Мајка Тереза „заробена” во тревник, целиот случај оди во Ватикан

Златарот Алојз Гомбар тврди дека е наследник на парцелата пред „Лумикс“ на скопскиот плоштад, за што има тапија за куќата на Мајка Тереза која...

ЕКСКЛУЗИВНО: ФОТОРЕПОРТЕРОТ НА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР НА СКОПСКАТА ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА: Гледав и...

За новинарите и фоторепортерите нема слободен викенд или празничен ден. Нема ниту карантин или полициски час. Тие се луѓето-професионалци кои не се штедат себеси...

ЕКСКЛУЗИВНО: Интервју со д-р Иво Бошкоски, Македонец вработен во болницата „Џемели“...

 Доктор Бошкоски, ексклузивно за весникот ВЕЧЕР, изјави дека и во услови на светска пандемија со ковид-19, тој заедно со тим лекари успешно извршиле нов...

Чернобил тлее во ОХИС – 14-тонска цистерна со опасна хемикалија може...

Денеска, на новинарските екипи им беше овозможено да влезат во кругот на поранешниот хемиски гигант АД ОХИС, во стечај, кој во себе крие опасна...

ИНТЕРВЈУ СО КУМАНОВСКИОТ ВЛАДИКА ГРИГОРИЈ: Освен за автокефалноста на МПЦ‒ОА, за...

Дипломатската офанзива за признавање на автокефалноста на МПЦ‒ОА е непотребна, бидејќи МПЦ‒ОА со децении е каноски и правно-устроена, а овластувањата за разговарање на „моќните...

Интервју, Бојан Кордалов: Поделбите мора да запрат за да избегаме од...

За еден месец отприлика, во Македонија ќе стигнат вакцините против ковид. Сведоци сме на лажни вести, полувистини информации, непроверени извори... колку сето ова ќе...

200 македонски државјани во карантин на полигонот Криволак!

Бараките и шаторите од касарната Пепелиште на воениот полигон Криволак, во следните 14 дена ќе биде дом на 200 македонски државјани кои вчера беа...

Кој ја мерка фотелјата на Заев?

За неполни два месеци во владејачката СДСМ ќе се избира лидер на партијата. Мандатот на актуелниот партиски претседател Зоран Заев истекува за неколку месеци,...

Македонија се мобилизира, иде корона вирусот

Степенот на подготвеност  за заштита од корона вирусот се подигнува на повисоко ниво, почнува да се врши скрининг на сите патници кои влегуваат во...

Зошто излекуваните од ковид-19 не даруваат плазма за лекување на други?

Лекувањето на ковид-19 со крвна плазма од оздравени е еден од најнадежните методи за лекување на лицата што развиваат потешка клиничка слика од коронавирусот. Процесот...

ЕКСКЛУЗИВНО: ФОТОРЕПОРТЕРОТ НА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР НА СКОПСКАТА ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА: Гледав и...

За новинарите и фоторепортерите нема слободен викенд или празничен ден. Нема ниту карантин или полициски час. Тие се луѓето-професионалци кои не се штедат себеси...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети