Новиот список лектири – шминка, или…?!

Бирото за развој на образованието неодамна го објави списокот за лектири за основно образование за учебната 2019/2020, со што наставниците и учениците од второ...

Издание: Есеи за романите на Божин Павловски

По повод 77 години од раѓањето на Божин Павловски, „Матица македонска“ ја објави книгата „77 есеи за романите на Павловски“, во избор на писателот...

Изложбa: „Птици“ од Јорданчо Кицовски во КИЦ

Во Изложбениот салон – Империјал 1 при Културно информативниот-центар во Скопје, на 7 мај, со почеток од 20 часот ќе се отвори изложбата на...

Театар: “Дух” – против глобалната неправда

Театарската претстава “Дух” по текст на Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, ќе се изведе утревечер (20 март), со почеток од 20...

Книга на Оливера Ќирковиќ „Јас Пинк Пантер“: Ако ги спомнев сите...

“Ги опишав само делата на кои паднав. Не може да се опишуваат сите дела кои ги направив и тоа транспарентно бидејќи јас повторно би...

Филхармонија: Концерт „Нов свет“ со славната Баиба Скриде

„Нов свет“ е наслов на концертот што Македонската филхармонија ќе го реализира вечерва (8 мај со почеток во 20 часот), а на кој како...

Со проект на Нада Прља се претставуваме на Биеналето во Венеција:...

„Проектот на Прља поттикнува враќање кон ‘заборавените’ идеи за идеализмот и идеологијата, како вид на мотивација за современото општество. Таа предлага повторното читање и...

Од утре до 14 мај: Околу 70 издавачи на Саемот на книга

Околу 70 домашни и странски издавачи ќе учествуваат на 31. Саем на книгата кој под мотото „Читај!“ ќе се одржува од 8 до 14...

По одличните критики и претставувањето во Франција: „…Петрунија“ почнува со прикажување...

По успехот во Франција, каде филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се прикажува од 1 мај, ова остварување во режија на Теона Стругар...

Во КИЦ: Изложба на Цигаридов за 45 години творештво

Во Културно – информативниот центар во Скопје, во изложбениот салон “Империјал 2“, на 9 мај во 20 часот ќе се отвори изложбата на слики...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети