test
Дома 2023 октомври

Месечна Архива: октомври 2023

Најсексапилната спортистка во светот проговори за мизерната заработка на германските спортисти

Германската атлетичарка и според многумина најсексапилната спортистка во светот Алика Шмит отворено проговори за финансиските проблеми со кои се соочуваат спортистите во земја како...

Ранко Рангелов – Најпопуларниот македонски хуморист стана дедо – “ми се роди внуката Калија”!

Дојдете на мекици! Најпознатиот, но воедно и најпопуларен македонски хуморист, Ранко Рангелов, деновиве слави. И запеа на цел глас! Ги покани пријателите и колегите на...

Го нарекуваа „Казанова“, го следеа афери и поврзуваа со „кралот на криптовалутите“… Кој е...

Милојко Спајиќ, новиот премиер на Црна Гора, најдобро знае како од целосна анонимност да стане премиер за помалку од три години, со неколку афери...

Инфлацијата во ЕУ падна на 2,9 отсто, најниска од јули 2021 година

Според прелиминарната проценка, годишната стапка на инфлација во еврозоната во октомври паднала на 2,9 отсто од септемвриските 4,3 отсто, објави Евростат. Инфлацијата во еврозоната сега...

Традиционално искачување со велосипед на Љуботен

Во чест на 13 ноември –  Денот на ослободувањето на Скопје, в недела на 12 ноември, J love hiking шеста година по ред го...

Јокиќ е рамо до рамо со Леброн Џејмс

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ забележа нов трипл-дабл во победата на неговиот тим Денвер против Јута со 110:102, а за 35 минути минати на терен...

Бислимоски: Македонија не треба да биде погодена од оваа мерка!

Европската комисија тврди дека таксите наметнати од Бугарија за транзит на руски гас кон Македонија, Србија и Унгарија не се поврзани со санкциите на...

Нема место за насилство во фудбалот

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, денеска остро го осуди вчерашниот инцидент во кој пред натпреварот меѓу Олимпик Марсеј и Лион во француското фудбалско првенство...

Парното поскапе за 4,51 процент и на сметка од 1.800 денари зголемувањето е 80...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ja објави новатa цена на топлинската енергија во Скопје, што ќе се применува од утре. Како...

Тим на „Лајка“ спаси изгладнето врзано куче оставено во напуштена фабрика во Автокоманда 

Од јавното претпријатие „Лајка“  споделија свирепа и страшна приказна за животот на едно куче, а воедно и за реалноста за сопственичките кучиња како завршуваат...

Гоца Тржан е повторно во војна со својот поранешен сопруг Иван: „Ти си мојата...

– Ало, жено, симни ми се... од грб. Секој ден ми се појавуваат твои интервјуа. Велиш не зборуваш за мене, не те интересирам. А,...

Каматната стапка кај кредитите во септември непроменета, кај депозитите мал месечен раст

Просечната каматна стапка на вкупните кредити во септември е непроменета во однос на август, додека кај вкупните депозити има месечен раст од 0,04 процентни...

Роденденски хуманитарни пакети за социјално загрозените семејства

По повод 47-от роденден на Општина Карпош, а во организација на Одделението за детска, социјална и здравствена заштита, традиционално по 31-ви пат се доделуваат...

Почина бабата која ја направи отровната пита со праз во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба за обдукција на телото на 79 – годишна жена која почина откако повеќе од 10...

АНКЕТА: Дали би плаќале претплата на Фејсбук и Инстаграм?

Како одговор на зголемените европски регулативи за заштита на податоците на корисниците, Мета ќе понуди претплатничка услуга без реклами за корисниците во Европа. Цената...

Филмот „Тага“ и претставата „Вилицата на Ибен Бајерс“ го отвораат „Скомрахи“

Со проекција на филмот „Тага“ од Тина Величковиќ и со изведба на претставата „Вилицата на Ибен Бајерс“ режирана од Борис Василески, на 1 ноември...

Самостојна изложба на Глигор Кондовски во „Центар Јадро“

Во КСП „Центар Јадро“ на 2 ноември, во 20 часот, ќе биде отворена самостојна изложба на фотографии на Глигор Кондовски со наслов „Импровизации“. „Во овој...

Скопјанка заврши со тешки повреди откако паднала во градски автобус

Педесет и седумгодишната З.Љ. била повредена при пад во градски приватен автобус, вчера околу 13 часот на бул.„Партизански одреди“ во Скопје. Во несреќата таа се...

Годишна изложба на ДЛУМ во Мала станица

„Годишната изложба“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ) ќе биде отворена  на 1 ноември, во Националната галерија, поточно во објектот Мала станица...

Маестра Дијана Имери Илкоска ќе диригира во Грузија

Македонската диригентка, маестра Дијана Имери Илкоска, на 6 ноември ќе диригира во Грузија, каде што ќе настапи заедно со Младинскиот оркестар „Гија Канчели“ во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети