Дома 2023 јули

Месечна Архива: јули 2023

Интервју со Николче Бабовски: Внимавајте каде и што купувате, во туристичките центри уништивме 200...

Со оглед на топлото време, дали има инспекциски контроли во маркетите и на зелените пазари, каде што сè почесто може да се сретнат производи...

Песков: Украинскиот напад со дронови е чин на очај

Кремљ во понеделникот соопшти дека украинската контраофанзива „не функционира како што е планирано“ и дека ресурсите на НАТО доставени до Киев биле „залудно потрошени“...

Италија сака да ги ограничи цените на храната

Италијанската влада се обидува да постигне договор со супермаркетите и производителите на храна за ограничување на цените на основните производи – и на прехранбените...

Оставките на ДУИ – тактика или прилика?!

Oсвен ДУИ, неотповикливи оставки треба да поднесат и министрите од СДСМ и да се оди на брзи избори, велат од најголемата опозициска партија откако...

Џафери: И јас би се повлекол 

И претседателот на Собранието, Талат Џафери, вели дека би ја следел одлуката на министрите од ДУИ и би се повлекол од функцијата доколку ВМРО...

Сара Сјостром го помина легендарниот Мајкл Фелпс

Швеѓанката Сара Сјостром влезе во историјата и го надмина легендарниот американски пливач Мајкл Фелпс со најмногу индивидуални медали од светските првенства во историјата. Швеѓанката...

 „Ер тракторите“ се вратија од сервисирањето во Хрватска, спремни се да интервенираат

Викендов избувнаа два големи пожара, кај Неготино и кај Демир Капија и со брза интервенција на противпожарните единици од земја и со хеликоптери на...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Самоубиец активираше бомба, најмалку 54 мртви во Пакистан

Бројот на загинати во нападот на бомбаш самоубиец на митингот на проталибанскиот политичар Фазлур Реман во Бајур, Пакистан се искачи на 54. Погреби се одржуваат...

Мане ќе заработува повеќе од 40 милиони евра годишно

Стана позната идната плата на напаѓачот на Баерн, Садио Мане, кој е блиску до преселба во Ал-Наср, пренесува „Sky Sport“. Според изворот, 31-годишниот Сенегалец ќе...

ТРАГЕДИЈА ВО ВОДЕН ПАРК ВО ФРАНЦИЈА: Ветер го кренал сплавот, таткото почина, ќерката тешко...

Еден човек загина, а неговата тригодишна ќерка е тешко повредена во инцидент во воден парк во Франција. Трагедијата се случила во водениот парк Wonderland...

ПОВЕЌЕ ОД 65 ОТСТО МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ НЕ МОЖАТ ДА ОТИДАТ НА ОДМОР

Од декември 2021 наваму, инфлацијата во земјава е во постојан раст, а куповната моќ на македонските граѓани секој ден опаѓа. Оттаму, повеќе од...

Галинари потпиша за Вашингтон

Италијанскиот кошаркар и репрезентативец Данило Галинари е нов играч на Вашингтон Визардс. Ова ќе му биде петти клуб во најсилната лига на светот, а...

Наполи одби 130 милиони евра за Осимен

Наполи ја одби понудата од Ал-Хилал за напаѓачот Виктор Осимен, пишува „Il Mattino“. Саудискиот клуб понудил 130 милиони евра за 24-годишниот Нигериец, но Наполитанците ја...

Во гостиварско повредена е жена од заталкан куршум, приведени 14 лица

Тринаесет лица од Чегране и едно Гостивар биле приведени поради пукање од оружје. Приведените лица биле на излет и од пукањето во Чегране била...

Зоран Ванев после хитовите „Ангела“ и „Јужна пруга“ – Во Швајцарија е успешен доктор...

Поранешниот многу популарен македонски пејач и ова лето ужива во животот! Штипјанецот Зоран Ванев до пред некоја година беше вистински мегапопуларен пејач не само на...

Димитар Башевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за збирката „Дни, години“

Познатиот македонски поет, романсиер, книжевен преведувач и издавач Димитар Башевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери...

Милош Биковиќ е подготвен повторно да ги руши границите во Русија/ВИДЕО

Најпопуларниот и воедно најгледаниот руски филм на сите времиња наскоро ќе добие втор дел. На крајот на годината нè очекува премиерата на продолжението „Servants“,...

Медведев: Одбивањето на Украина да преговара е корисно за Русија

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, истакна дека невообичаено го радува тоа што украинскиот лидер одбива секаков вид преговори. Како што изјави,...

Ќе им се олесни на 11.000 фирми кои извезуваат преку Албанија, отворен „One-stop-shop“ на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, денеска, на заеднички настан го пуштија во...

Претставата “Море на тишината“ премиерно во Битолскиот театар

  “Море на тишината“ во режија на Оља Лозица и по текст на Романо Николиќ и Оља Лозица, е новата премиера на Битолскиот театар која...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети