Дома 2023 јули

Месечна Архива: јули 2023

ДРАМА ВО СРБИЈА: Маж со фантомка влегол во кафеана и застрелал полицаец кој не...

Белградската полиција трага по маж висок околу 180 сантиметри, со крупна градба на околу 30 години, кој вчера пукал со пиштол во Бојан Т.(26),...

Нов експеримент на Австралија: Обид за спојување на човечкиот мозок со вештачката интелигенција

Нова технологија би можела да овозможи машинската интелигенција да учи во текот на животот, исто како и човечките мозочни клетки, објаснуваат научниците. Австралиската национална разузнавачка...

Тејлор Свифт ги помести тектонските плочи: Забележан земјотрес од сеизмолозите на нејзин концерт

Концертите на Тејлор Свифт во американскиот град Сиетл предизвикаа земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала, изјави сеизмолог. Според странските медиуми, податоците биле...

МНР: Амбасадорот од Јапонија не е повлечен оти сексуално вознемирувал колешки

Како што веќе објавивме, повлекувањето на досегашниот амбасадор во Јапонија беше спроведено во редовна постапка, согласно законските прописи и внатрешните уредби во Министерството за...

Генсхајмер шест месеци на принуден одмор

Германскиот ракометар Уве Генсхајмер нема да игра за својот тим Рајн Некар Левен најмалку до крајот на оваа година. Поранешниот капитен на „панцирите“ кон...

Во Пакистан ги погребуваат жртвите на самоубиствениот напад за време на политички митинг

Стотици ожалостени денеска присуствуваа на погреб во Пакистан, откако во самоубиствен бомбашки напад загинаа 54 лица на изборен митинг за проталибански свештеник. Никој веднаш не...

Фајненшл тајмс: Путин се спрема за уште поголема војна

Директорот на евроазискиот центар „Карнеги Русија“, Александар Габуев, смета дека законот што неодамна беше усвоен во Русија е подготовка за нова мобилизација, а Владимир...

Пилот над Словенија видел НЛО? Запрепастувачки разговор со службата за контрола на летот

Уредниците на словенечкиот портал 24ur.com добиле, како што тврдат, малку необична снимка од разговор меѓу пилот на TUI Airways и контролор на летот. Имено, кога...

Тенисот ќе биде подобар кога ќе се вратам јас

Австралискиот тенисер Ник Кирјос веќе некое време не се појавува на тениските терени, бидејќи сè уште има одредени проблеми со повредите. Поради проблем со...

Германски град преполн со врани „вработи“ американски јастреб

Германскиот град Келингшусен, кој е под наезда на врани, реши конечно да им застане на патот со тоа што ќе донесе птица грабливка од...

Запалениот брод полн со автомобили се извлекува на безбедна локација

Товарниот брод со илјадници автомобили на холандскиот брег и натаму гори, а неговото извлекување за да се спречи еколошка катастрофа започна во текот на...

Трамп годинава на судења потрошил неверојатни 40 милиони долари

Американскиот весник „Вашингтон пост“ објави дека се очекува поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска да го извести својот комитет за политичка акција (PAC) дека...

Паднал од 68 кат: Човекот кој се качуваше на највисоките згради загина во Хонг...

Францускиот државјанин Реми Луциди, познат по екстремните спортови, почина откако падна од 68 кат од станбена зграда во Хонг Конг. Луциди (30) се качувал...

ИНТЕРВЈУ, МАРКО КИТЕВСКИ: Илинденците паднаа, бајракот не падна – за предавство претешка е клетвата...

Во годинава кога одбележуваме 120 години од славното Илинденско востание, и од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев, како и 130...

Македонија ја поделија, ропствата се менија, но борбата не престана! Честит Илинден!

„Македонија ја поделија, ропствата се менија, но борбата на македонскиот народ не престана”. Ова се зборови на најстариот делегат, учителот Панко Брашнаров од Велес...

Вучиќ: Ако заврши војната, светот ќе „процвета“ за еден месец

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска е во посета на Прибој, од каде што ја коментираше војната во Украина. „Само ако престанат да ја водат оваа...

Жешко и тешко до петок: Од викендот промена на времето!

До петок времето ќе биде стабилно со слаб до умерен јужен ветер и со пораст на температурата. Во сабота во попладневните часови се очекува...

Верстапен: Најважно беше да ја преживеам првата кривина

Доминацијата на Макс Верстапен во Формула 1 продолжува, откако славеше и на трката за Големата награда на Белгија за осма победа во низа во...

Ексклузивно за ВЕЧЕР: Војвода Андреј е човекот кој прв влегол во Крушево и го...

 По повод 120 години од Илинденското востание, Јордан Јанев, академскиот вајар, ексклузивно за весникот ВЕЧЕР ни ја раскажа  вистината за неговиот дедо, легендарниот херој...

Во срцето на Корчула ечеше „Елено ќерко, Елено“: Дац запеа со уличните свирачи/ВИДЕО

Дека Драган Спасов Дац знае да направи вистинска атмосфера, но и да ја афирмира македонската народна песна надвор од нашите граници покажа и најновото...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети