Дома 2022 декември

Месечна Архива: декември 2022

На 93 години, почина Барбара Волтерс, жената која ги помести границите на ТВ-новинарството

Барбара Волтерс, пионерка на американската телевизија, првата жена која уредуваше и води вести чија кариера траеше повеќе од половина век, почина на 93-годишна возраст. Таа...

Пристигнува 2023

31 Декември 2022 Дојче Веле Новата 2023 година веќе пристигна на другата страна на светот. Први ја дочекаа жителите на малиот атол Киритимати кој припаѓа на островскта...

Истече времето за посакување новогодишни желби:Навреме научете ги овие корисни, а малку познати факти...

Еве како да ги остварите сите ваши желби на новогодишната ноќ, овие интресни факти за Новата година можеби ќе ви го променат мислењето и...

Опкружен со војниците од бојното поле во Украина, Путин им се обрати на Русите...

Рускиот претседател Владимир Путин одржа новогодишно обраќање до Русите и не зборуваше во Кремљ, како и обично, туку опкружен со војници кои учествуваат во војната во...

„Менаџер на годината“: Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“

ГОЛЕМ УСПЕХ Е ШТО И ВО УСЛОВИ НА РАСТ НА ЦЕНИТЕ ГИ РЕАЛИЗИРАВМЕ НАШИТЕ ПЛАНОВИ Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на лидери во секоја...

Едно лице загина во напад на Киев, најмалку тројца ранети

Засега е потврдено дека едно лице загинало по денешниот руски ракетен напад врз Киев. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека едно лице е убиено...

Празнични радости на прилепскиот плоштад:Предновогодишна програма за младите па организиран дочек

Со театарската претстава за деца „Дружината на Снешко Белчо“, а потоа и со песните од детскиот фестивал „Весели ѕвончиња by Jana“, во центарот на...

Новогодишно обраќање на лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески

„Почитувани граѓани, зад нас е една исклучително тешка година. Проблемите кои ги доживеавме оваа година, не посакуваме веќе никогаш да ни се повторат.  Меѓутоа...

Се чека на Кина:СЗО бара точни и реални податоци за заразени со коронавирусот во...

Светската здравствена организација (СЗО) бара од Кина да обезбеди точни и реални податоци во вистинска временска рамка за епидемиолошката состојба во земјата со оглед...

„Менаџер на годината“: Бранко Грегановиќ, претседател на Управен одбор на НЛБ Банка Скопје

ОЧЕКУВАМ 2023 ГОДИНА ПОГОЛЕМА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА МАКРОЕКОНОМСКИ ПЛАН, НАМАЛУВАЊЕ НА ИНФЛАЦИЈАТА И ЗГОЛЕМЕН РАСТ НА ЕКОНОМИЈАТА Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на лидери во...

Застанете пред бројот 9:Хуманитарна куќичка на кривопаланечкиот базар

На иницијатива на граѓанската организација „Хуманија“ на градскиот плоштад во Крива Паланка е отворена хуманитарна куќичка во рамки на „Кривопаланечки новогодишен базар 2022“. Во куќичката...

„Ја изгубив битката, не и војната“: Болсонаро го напушти Бразил во очи инаугурацијата на...

Бразилскиот претседател во заминување, Жаир Болсонаро, ја напушти земјата и отпатува за Флорида, 48 часа пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Игнасио Лула да Силва, тврдејќи дека „ја...

ХОРОР ВО СВЕТИ НИКОЛЕ: Пукал во жената во која бил заљубен, па се самоубил

Четириесет и три годишниот Т. А од Свети Николе утрово извршил самоубиство, откако претходно се обидел да ја убие 32 годишната О.Б. -Четириесет и три...

„Менаџер на годината“: Диомидис Николетопулос, генерален извршен директор и претседател на Управниот одбор на...

ИЗМИНАТИТЕ ГОДИНИ НЕ ПОДУЧИЈА ДА СЕ НАДЕВАМЕ НА НАЈДОБРОТО, НО ВО ИСТО ВРЕМЕ ДА СМЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈЛОШОТО Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на...

Телото на Бенедикт Шеснаесетти од понеделник ќе биде положено во базиликата Свети Петар

Телото на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти од понеделник ќе биде положено во базиликата Свети Петар за верниците да можат да му оддадат почит, соопшти...

Ендрју Тејт останува зад решетки во Романија: Одредено му е месец дена притвор

Контроверзниот британско-американски инфлуенсер Ендрју Тејт ќе остане 30 дена во притвор во Романија, откако судот го прифати барањето на полицијата. Тејт беше уапсен заедно со...

„Менаџер на годината“: Митко Јанчев, сопственик на „Кожувчанка“ и градоначалник на Кавадарци

СЕКОГАШ ГЛЕДАМ НА ПОЗИТИВНАТА СТРАНА, ЗА 2023 ИМАМ ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА  Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на лидери во секоја смисла на зборот, оние кои...

Руски Аерофлот купи 10 авиони Боинг

Руската авиокомпанија Аерофлот купи десет авиони Боинг 777-300ER од ирска компанија за лизинг, пренесува ТАСС. „Аерофлот“ купил сопственост на 10 авиони на долги релации „Боинг...

„Бериќет“ за Божиќ: Жена го запалила каминот и изгорела 20.000 евра што сопругот таму...

Маж од Рим решил парите во вид на обврзници да ги сокрие во каминот каде што требало да бидат безбедни од можна кражба. Но...

„Менаџер на годината“: Дарко Дедиќ, претседател на УО на ВИНЕР ЛАЈФ  – VIENNA INSURANCE...

ПО ТРИ ГОДИНИ ПОЛНИ СО ПРЕДИЗВИЦИ СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА ЌЕ ЗАПЛОВИМЕ ВО ПОМИРНИ ВОДИ Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на лидери во секоја смисла...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети