Дома 2022 декември

Месечна Архива: декември 2022

Утрово со магла по котлините, преку ден сончево со умерена облачност

Денеска претпладне по одделни котлини и долж Повардарието ќе има појава на магла или ниска облачност, преку денот ќе биде сончево со мала до...

ВНИМАВАЈТЕ ВО ВОЗЕЊЕТО: Магла на неколку патни правци низ државата

Магла утринава има на неколку патни правци низ државата поради што е намалена видливоста, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Од 10 до 20 метри...

„Менаџер на годината“: Билал Суџубаши, главен извршен директор на Халкбанк АД Скопје

НЕОПХОДНО ЌЕ БИДЕ ДА СЕ ПРОДОЛЖИ СО БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на лидери во секоја смисла на зборот, оние кои...

Што празнуваме на Нова година?

Цивилизациите ширум светот го слават почетокот на секоја нова година најмалку четири милениуми. Денес, повеќето новогодишни прослави започнуваат на 31 декември (новогодишна ноќ), последниот...

Адреналинот е движечка сила, работата со љубов е половина пат до успехот!

Д-р Маја Мојсова-Мијовска е специјалист анестезиолог и е раководител на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ во Скопје. Истовремено е и...

„Менаџер на годината“: Живко Мукаетов, претседател на УО на „Алкалоид“ АД Скопје

ИМАМЕ ВИСОКИ ОЧЕКУВАЊА ДЕКА И ВО 2023 ГОДИНА ЌЕ УСПЕЕМЕ ДА ПРОДОЛЖИМЕ СО ТРЕНДОВИТЕ НА РАСТ НА КОМПАНИЈАТА Наградата „Менаџери на годината“ се доделува на...

Најголемите лапсуси на политичарите во 2022 година: Кога „ПЛАТЕЊЕТО КРАТИ“  е како некој „со...

Кога би сакале, многу тешко би го избрале гафот на годината во Македонија.  Секој гаф на јавните личности е посебен и специфичен, создаден во...

Последната фотографија пред смртта на легендата (ФОТО)

Цел свет се проштава од Пеле, според многумина најдобриот фудбалер на сите времиња. Тој почина на 83-годишна возраст и остави толку многу зад себе...

Зеленски: Напредуваме во некои делови на Донбас

Украинските сили ги држат своите позиции против руските војници во источниот регион Донбас и постигнуваат одреден напредок во некои области, изјави украинскиот претседател Володимир...

Во Црна Гора од почетокот на годината 19 напади и закани врз новинари и...

Центарот за граѓанско образование (ЦГО) оваа година регистрира 19 напади и закани врз новинари и медиуми во Црна Гора, јави агенцијата Анадолија. Невладината организација на...

И синот на Али Ахмети влегува во бизнисот со струја

Шкумбин Ахмети, синот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, е запишан како управител на новорегистрирана фирма за производство на електрична енергија во кичевски Зајас,...

Ердоган на затворена средба со Ѓукановиќ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска се сретна со претседателот на Црна Гора, М ило Ѓукановиќ, јави агенцијата Анадолија. Ѓукановиќ денеска престојува во работна посета на Република...

Во Твитер нешти смрди, Маск ги отпуштил чистачките

Илон Маск наводно, престанал да ги плаќа чистачките кои работеле во седиштето на Твитер во Сан Франциско, што довело до тоа канцелариите да смрдат...

Сирените за узбуна во Киев годинава свиреле 694 часа!

Од почетокот на руската инвазија на Украина, во февруари, сирените за узбуна во Киев се огласиле 638 пати и годинава свиреле 694 часа, објави...

Кристијано Роналдо се сели во Саудиска Арабија, со „најтежок“ договор во историјата/ФОТО

Кристијано Роналдо позираше со дресот и официјално го потврди трансферотс во Саудиска Арабија, во тимот на Ал Наср. Саудискиот клуб со богат договор го...

И за Марадона Кралот беше најдобар

Тажната вест за смртта на Пеле го обиколи светот. Кралот на фудбалот, легендарниот Бразилец, трикратен освојувач на Светското првенство, остави длабока трага во сите...

Голема промена во Германија, овие работи веќе не ќе можат да се плаќаат во...

Од 1 јануари 2023 гдоина, во Германија ќе стапи на сила новиот Закон за извршување санкции II (SDG). Законот беше усвоен на крајот на...

Избори во 2023 година – Чесите први излегуваат на гласање, Кубанците првпат без браќата...

По зајакнувањето на десницата на изборите минатата година во многу земји, меѓу кои Италија, Шведска, Унгарија и Израел, изборите следната година би можеле да донесат нови промени на...

Путин му испрати новогодишна честитка на Вучиќ, еве што му посака

Српскиот претседател Александар Вучиќ се најде на избраниот список на државници на кои Владимир Путин годинава одлучи да им упати новогодишни честитки. Рускиот преседател...

Вработените во државните институции во БиХ добија еднократна помош од по 250 евра поради...

На вработените во институциите во БиХ ќе им бидат исплатени по 500 конвертибилни марки (околу 250 евра) поради значителното зголемување на индексот на потрошувачките...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети