Дома 2020 јуни

Месечна Архива: јуни 2020

Договорот за добрососедство и Преспанскиот договор во предизборната реторика на Заев и Мицкоски

Лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев вечерва во телевизиско предизборно соочување  го повика претседателот  на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски јавно да каже...

МЕСА ќе одржи уште еден онлајн турнир за видео-игри

Македонската еспорт асоцијација (МЕСА) го организира вториот онлајн турнир оваа година во популарната видео игра „Counter Strike: Global Offensive”. Натпреварувањата ќе се одржуваат од...

За Мицкоски СДСМ калкулира со брзи избори, за Заев ВМРО-ДПМНЕ опструира во здравствена криза

Одлуките на здравствената комисија, на Кризниот штаб за коронавирусот и на Владата покажуваат дека никој не калкулирал со избори за време на здравствената криза....

Мицкоски: Коалиција со секој со компатибилна програма со нашата

Ќе коалицираме со секој оној со кој што програмата ќе биде компатибилна со програмата на коалицијата која ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, односно ќе ги прифатат...

Заев и Мицкоски со меѓусебни обвинувања за случајот „Рекет“

Лидерот на СДСМ Зоран Заев  вели дека случајот Рекет е всушност поткуп организиран од лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заради нелегално финансирање на...

Милошоски хоспитализиран, се огласи од Инфективната клиника/ФОТО

Антонијо Милошоски, поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, а воедно и кандидат за пратеник потврди дека околу 16 часот денеска бил хоспитализиран на Инфективната клиника поради...

Заев: Не може Мицкоски да држи предавање за правда

Лидерот на СДСМ Зоран Заев  вечерва во телевизиско соочување на ТВ 24 му порача на неговиот опонент од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека не...

И грчката граница остана затворена – продолжи забраната за влез на македонски државјани

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи...

Заболени 10,5 милиони луѓе од Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот до сега има вкупно 10.496.151 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 510.597, а оздравеле 5.723.866 луѓе. -Во изминатите...

Индија забрани десетици апликации направени од кинески компании, Пекинг обвинува за дискриминација

Индија забрани десетици апликации направени од кинески компании вклучувајќи ги Тик Ток (TikTok), ВиЧет (WeChat) и неколкуQQ апликации и Baidu aпликацијата. Одлуката за блокирање...

Антонијо Милошоски е хоспитализиран на Инфективната клиника

Антонијо Милошоски, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ во последниот парламентарен состав и кандидат за пратеник од оваа партија во петтата изборна единица, е хоспитализиран на Инфективната...

Неверојатна снимка на Сонцето: Десет години во еден час/ВИДЕО

По повод 10. роденден на Опсерваторијата за соларна динамика, НАСА објави неверојатно видео од Сонцето, во која се гелад животот на нашата ѕвезда во...

Британските работодавци после пандемијата планираат помали канцеларии и работа од дома

Речиси половина од работодавачите во Велика Британија планираат да го намалат канцеларискиот простор и нема да ги вратат сите работници на работа во исто...

За Заев ветеното од политиката е испорачано, Мицкоски обвинува за влијание на политичарите во...

Голем дел од реформите во судството се завршени  го испорача тоа што го  во однос на законите и легислативата, а рак рана е практичната...

Силјаноска- Давкова најави намалување на ДДВ за угостителството, градење на стратегија за туризам и...

Носителката на листата во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Гордана Силјаноска – Давкова денеска кажа дека владата на...

Во Шведска уште 23 жртви на Ковид-19, 784 новозаразени

Шведскиот институт за јавно здравје соопшти дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале 23 лица, а регистрирани се 784 нови случаи на заразени...

По тримесечниот привремен прекин состојбата на граничниот премин „Блато“ се враќа во нормала

Заедничка оценка на надлежните од двете страни на границата е дека состојбата на граничниот премин „Блато“ на македонско – албанската граница кај Дебар се...

Јутјуб затвора шест канали на американски десничарски активисти

Јутјуб им забрани на американски екстремни десничарски активисти да користат шест нивни канали, затоа што повеќе пати ги прекршиле политиките и правилата на платформата...

Мерцедес ги смени боите на болидот по разговор со Хамилтон

Вчера Мерцедес претстави нов дизајн на автомобилот, со кој ќе се борат за титулата оваа сезона. Со тоа, тимот ќе застане уште поцврсто против...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети