Дома 2020 јуни

Месечна Архива: јуни 2020

Донесени протоколи за работа на музеи, галерии, за работа на компании за промотивни настани

Владата денеска на седница донесе Протокол за работа на музеи, галерии и изложбени простори, како и Протокол за спроведување на мерки за заштита од...

Од утре кризна состојба на дел од територијата на државата заради зголемен обем на...

Владата на денешната седница донесе одлука за постоење кризна состојба на дел од територијата на Република Северна Македонија заради зголемен обем на влез и...

Димитров: Стапи во сила Законот за ЈО, граѓаните ќе ја добијат правдата

Кандидатот за пратеник и носител на листа на СДСМ во ИЕ1, Никола Димитров  изјави дека денес е голем ден за правната држава и за...

Почна со снимање филмот „Таја носеше црлена шамија“

По неколкумесечна стагнација која беше предизвикана поради КОВИД-19, денеска во Хрватска почнува со снимање филмот „Таја носеше црлена шамија“ („Nosila je rubac črleni“), хрватско-македонска...

СЗО: Европа е на прво место во светот според потрошувачка на алкохол

Европа е на прво место во светот во потрошувачката на алкохол што е една од главните причини за здравствени проблеми и предвремена смрт, а...

Спортските натпреварувања може да продолжат, но без публика

Владата на денешната седница донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како што соопшти владината прес-служба, на...

МААЕ: Во Европа регистрирано ниско ниво на радијација

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека во северна Европа се регистрирани малку покачени нивоа на радиоактивност, иако не постои ризик за...

Економијата на Саудиска Арабија е драстично погодена од падот на цената на нафтата

Саудиската економија се намали за еден процент во првиот квартал поради наглиот пад на цената на нафтата и кризата со коронавирусот чиј врв беше...

Италијанците, не би се вакцинирале!

Додека целиот свет работи на пронаоѓање вакцина против коронавирусот, едно истражување покажа дека половина од анкетираните Италијанци не би се вакцинирале доколку ваквата вакцина...

Белгиска студија покажа врска меѓу финансиската состојба и споделувањето податоци за Ковид19

Студија на Универзитетот во Антверпен покажува дека постои поврзаност помеѓу финансиската состојба во која се наоѓаат граѓаните позитивни на Ковид-19 и нивното прифаќање да...

Од утре кризна состојба на дел од територијата на државата заради зголемен обем на...

Владата на денешната седница донесе одлука за постоење кризна состојба на дел од територијата на Република Северна Македонија заради зголемен обем на влез и...

Путин ги повика граѓаните да ги поддржат уставните измени, кои ќе му овозможат уште...

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика граѓаните да гласаат на утрешниот референдум за измени во Уставот, што, меѓу другото, ќе му овозможи на Путин...

Од 73-тата седница на Владата: Престанува да важи забраната за одржување спортски натпревари, ќе...

Владата на Република Северна Македонија на денешната 73-та седница донесе измени и дополнувања на Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на...

Вистинско богатство – слика на Франсис Бекон продадена за 80 милиони евра

Триптих на британско-ирскиот уметник Френсис Бекон вчера е продаден за 80 милиони евра на интернет-аукција на аукциската куќа „Сотби“ . Наддавањето од двајца потенцијални купувачи...

Во Битола пристигна опремата за кино „Манаки“

Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, ја промовира кино опремата потребна за почнување со работа на Кино „Манаки“ во овој град. Опремата е набавена...

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити

Продолжи трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и таа се сведе на ниво од 4,83% во мај Просечната каматна стапка на...

Нов протест на здравствените работници во Франција

Илјадници здравствени работници вработени во болниците денеска протестираат поради планот на Владата за реформа на системот на јавното здравство, но бараат и повисоки плати,...

Пожар во Волковија, полицијата со апел до граѓаните за внимателност

Во тетовското село Волковија во непосредна близина на новиот Казнено-поправен дом вчера попладне со интервенција на тетовската Територијална противпожарна единица бил локализиран пожар на...

Папа Франциск: Пандемијата укажа на клучната улога на медиумите

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска изјави дека кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот укажала колку е клучна улогата на медиумите. – Искуството од...

Зибери ги повика Заев и Мицковски на телевизиска дебата

Откако ја претстави агендата за првите 100 дена како албански премиер, Насер Зибери ги повика своите македонски политички противници на јавна дебата на ТВ:...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети