test
Дома 2019 јануари

Месечна Архива: јануари 2019

Николовски: Драстично зголемување на финансирањето на мерките за рурален развој

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски денеска истакна дека, остварено е драстично зголемување на финансиската поддршка за приоритетни мерки, со кои ќе ги исполнат нивните...

Туристичка промоција на Охрид и Македонија на Меѓународниот саем во Истанбул

Туристичката понуда на Република Македонија и на Охрид е претставена на големиот Меѓународен саем за туризам „East Mediterranean International Tourism & Travel Exhibition- EMITT“...

Околу 150 кумановци лани вработени преку мерките од Оперативниот план за вработување

Околку 150 кумановци се вработиле преку самовработување, вработување и раст на правните субјекти, субвенционирање на плати и условен паричен надоместок, информираа денеска надлежните од...

Промовиран Проектот за зајакнување на граѓанското општество за ефикасни реформи во правосудството

Поддршка на граѓанскиот сектор за оценка на перформансите на правосудниот сектор во соработка со засегнатите страни од јавниот сектор, обезбедување правна помош за граѓаните...

Штип ќе добие дневен Центар за лица со посебни потреби над 18 години

Штип конечно ќе добие дневен Центар за лицата со посебни потреби над 18 години. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски на денешната прес-конференција објави...

Пукотница кај ОЕМУЦ „Свети Наум Охридски“ во Охрид

Инцидент со пукотница од огнено оружје попладнево се случил во Средношколксиот машинско-училишен центар „Свети Наум Охридски“ во Охрид. Од СВР – Охрид ја потврдија информацијата,...

ФЗОМ: Лицата со повисоки приходи наместо досегашната основица од 100 отсто ќе плаќаат придонес...

Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека и годинава продолжува автоматската пререгистрација на лицата со ниски и повисоки примања, со цел да имаат...

Таргет-Тврдина: Лазаревски го замолил Костовски да собира докази од новиот систем за следење на...

Свиркачот Ѓорѓи Лазаревски, кој денеска во Кривичен суд одговара на вкрстени прашања од одбраната на обвинетите во случајот Таргет-Тврдина на СЈО прецизира дека во...

Белгија: Протест на ученици поради климатските промени

Во Белгија деца изостануваат од училиште веќе четврта недела за да се приклучат на протестите, на кои се бара поостра акција против климатските промени. На...

Ѕанакопулос: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија Во НАТО

Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката Влада и министер без...

Притвор за двајца вработени во МВР за настанот во Шуто Оризари

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривична пријава од Министерството за внатрешни работи во...

Ахмети му сврте грб на Заев

Наспроти очекувањата и најавите за консензуален кандидат, на неполни три месеци пред изборот на нов претседател на државата, Ахмети му сврте грб на Заев...

Внимавајте на рампите да не ви го скршат носот!

Рампата била крената, односно заглавена кога поминувала скопјанката. Ни рече дека одеднаш рампата паднала и другарка и ја удрила по глава, а нејзе и...

Има ли медицинска грешка за жената која на КАРИЛ почина од сепса !?

Граѓаните се вознемирени од информацијата дека 61-годишна жена починала деновиве на КАРИЛ, од сепса која ја добила од пукнато дебело црево. Жената пред тоа...

ЗГОДНАТА ЛИЛА СО НОВАТА ФРИЗУРА: “Секогаш сум настегана”!

Згодната водителка Лила Стојановска(екс Филиповска) ни се покажа со новата фризура, па упати до сите токму такво прашање кое бара и одговор: Како ви...

Младите земјоделци ќе добиваат по 20 илјади евра и ќе возат нови трактори

Со новата Програма за рурален развој двојно се зголемува финансиската поддршка за млади земјоделци и за набавка на трактори, а во агросекторот вкупно ќе...

Венециското биенале ги скара македонските уметници: Кој не е поканет, кој не ги исполнува...

Изборот на национален претставник на Биеналето на уметноста во Венеција предизвика бурни реакции и обвинувања од страна на авторката Марија Павловска, која покрај Нада...

Се бара смртоносната бактерија МРСА

Вонредна ситуација на Универзитетскиот стоматолошки клинички центар „Свети Пантелејмон“ во Скопје по утврдувањето дека заразана бактеријата МРСА е пронајдена кај нивен вработен. За таа...

Поради што свекорот Кеба не ја сака Северина секси сликана?

Свекорот Драган Којиќ Кеба не бил задоволен од новите провокативни фотографии на својата снаа Северина. Дури останал и шокиран! Тој смета дека иако се...

Питер Џексон ќе режира филм за Битлси

Режисерот, кој е најпознат по трилогијата „Господар на прстените“, Питер Џексон ќе режира филм за Битлси, односно за снимањето на нивниот последен албум „Let...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети