EPA/DENNIS SABANGAN

Многумина се прашуваат кој ќе биде новиот тренер на Новак Ѓоковиќ. Ова прашање ги мачи сите во светот на тенисот, а Американецот Енди Родик даде интересен одговор.

  • Тоа е веќе чудно поставено прашање: дали му треба тренер? Мислам дека мојата мачка би можела да го тренира и да заврши прилично добра работа, веројатно да победи на еден куп натпревари. Но, работата е што тој има 36 години. Мислам дека би сакале некого, мислам дека не би направиле „пробно возење“ без тренер пред Ролан Гарос и Вимблдон. Значи, мојот ум автоматски се врти кон Марјан Вајда, бидејќи тој е тип што е внатре, излегува и понекогаш се враќа, изгледа како оваа конзистентна полиса за осигурување. И тој, повеќе од кој било друг, му помогна на Новак да се развие и го претвори во личност, а не само да следи други успеси – заклучи Родик.