Сите се жалат на умор, поспаност, снеможеност – преодниот период може да помине „безболно“: Нутриционистка ќе ве врати меѓу „живите“

275

Поспаност, мака, недостаток на концентрација и енергија, болки во мускулите и вртоглавица се симптоми на пролетен замор што ги мачи многумина овие денови.

Телото е „измачено“ од силната храна, скромниот избор на свежа сезонска храна, недостатокот на природна сончева светлина и топлина и честите флуктуации на надворешната температура и воздушниот притисок, а сето тоа, покрај заморот, може да доведе до пролетна депресија и разни вируси, алергии и намален имунитет, вели нутриционистот Бранка Мирковиќ.

Најлесен начин да го поминете овој преоден период што е можно побезболно е да се свртите кон здрава, сезонска храна, која се смета за корисна во овој период од годината.

Храна која ги влошува болестите

Во пролетта телото ги елиминира токсините насобрани во текот на зимата, а црниот дроб како најважен „филтер“ е најактивен во овој период од годината. Ако е преоптоварен, ќе изгубиме енергија и ќе ги почувствуваме сите симптоми на пролетен замор.

Храна која ги зголемува поплаките и треба да се избегнува се леб, тестенини, пекарски и кондиторски производи, колачи, големи количини на масно месо, месни производи, индустриски производи со месо, солена храна, силни, стари бели солени и масни сирења, сирења, индустриски сокови, газирани и енергетски пијалоци, разни солени грицки, брза храна, преливи, сосови, масни и солени салати, висококалорични јадења и намирници.

– Наместо тоа, јадете зелен лиснат зеленчук, разни видови зеленило за салата, млад кромид, блитва, спанаќ, ротквици, рукола, горчлив зеленчук за детоксикација како што се крес, млад кромид, глуварче и аспарагус. Печурките, ротквиците и репата се исто така одлични за детоксикација. Не заборавајте на сезонските овошја, особено на оние со кисел вкус, како зелените јаболка, додека јагодите, на пример, се одлични за чистење на црниот дроб. Јадете умерено и разновидна храна, пијте повеќе вода и лимонада, а по неколку дена ќе почувствувате како ви се враќа енергијата – советува Бранка.

Храна која го подобрува расположението
Според нутриционистката, храната која има висока содржина на витамини од групата Б и триптофан, позитивно влијае на расположението и треба почесто да се јаде во следните комбинации:

1. Јаткасти плодови – домашните ореви, лешници, бадеми и кикириките, како и разни други семки – од тиква, сончоглед, се богати со есенцијални масни киселини и помагаат во функцијата на целото тело, особено на мозокот, а одлични се и за отстранување на пролетниот замор.

Овие намирници се богати со калории и треба да се консумираат умерено од 20-30 грама дневно.

2. Морска риба и лигњи, се препорачува додавање на зелен лиснат зеленчук, како на пример швајцарска блитва и разни видови зелени салати два до три пати неделно, а во другите денови избирајте помалку масно месо, мисирка, пилешко, посно говедско месо.

3. Билки – во салатите додадете разни билки како нане, мајчина душица, босилек, целер, магдонос, копар.

4. Ладно цедени масла, особено маслиново – користете ги во одмерени количини, како и млечни производи со малку маснотии како кисело млеко, младо сирење и кефир.