На првата линија на Украина и се заканува колапс, офицерите предупредуваат: „Не верувајте во пропагандата!“

1098

Застрашувачките предупредувања на украинскиот претседател Володимир Зеленски дојдоа до јавноста во последните неколку дена. Според неговите изјави, доколку закочениот пакет воена помош вреден неколку милијарди долари наскоро не биде одобрен од американскиот Конгрес, украинските сили ќе мора „да се повлечат, чекор по чекор, со мали чекори“, се вели во најновиот текст на Политико.

Зеленски, исто така, предупреди дека некои големи градови би можеле да бидат во опасност од паѓање. Јасно е дека предупредувањата на Зеленски се дел од пошироките дипломатски напори за ослободување на воената помош што на неговите сили очајно им е потребна и која им недостигаше со месеци. Но, тажната вистина е дека дури и ако Конгресот на САД го одобри пакетот, овие големи залихи можеби не се доволни за да се спречат големи нарушувања на бојното поле.

А таквото назадување, особено во услови на предизборни кампањи во Америка и Европа, може успешно да го оживее притисокот на Западот за преговори кои очигледно би ја фаворизирале Русија, оставајќи му на Кремљ слобода во иднина да го оживее конфликтот по свој избор.

Руските ракетни и беспилотни летала се зачестени во последните недели, таргетирајќи ја инфраструктурата и го отежнуваат претпоставувањето каде Русија би можела да го изврши својот главен напад. Според високите украински воени офицери кои служеле во времето на сега веќе поранешниот генерал Валериј Залужни, воената слика е мрачна.

Воени претставници изјавија за Политико дека постои голем ризик од колапс на линиите на фронтот секаде каде што руските генерали ќе решат да ја фокусираат својата офанзива. Згора на тоа, благодарение на многу поголемата нумеричка супериорност и водените воздушни напади кои со недели ги удираат украинските позиции, Русија најверојатно ќе може „да ја пробие линијата на фронтот и да ја сруши во некои делови“, велат тие.

Полицајците со кои разговараше Политико разговараа под услов да останат анонимни.

„Нема ништо што може да и помогне на Украина сега, бидејќи нема сериозни технологии кои можат да ја компензираат Украина за големиот број војници што Русија веројатно ќе ни ги испрати. Ние ги немаме овие технологии, а ги нема ниту Западот во доволен број“, вели еден од високите воени извори.

Според него, само украинската храброст и издржливост, како и грешките на руските команданти, сега можат да ја променат мрачната динамика. Еден од нив е нападот во саботата, кога Русија го изврши еден од најголемите тенковски напади врз украинските позиции од почетокот на нејзината целосна инвазија. Потоа беа поразени од украинската 25-та бригада, уништувајќи десетина тенкови и 8 пешадиски борбени возила.

Но, високите украински офицери потсетија дека потпирањето на руските грешки не е стратегија и дека се огорчени од погрешните чекори за кои велат дека го попречиле отпорот на Украина од самиот почеток – грешки направени и од Западот и од Украина. Вие исто така го критикувавте повлекувањето на Западот, велејќи дека снабдувањето и системите за оружје пристигнаа премногу доцна и во недоволен број за да се направи разлика што инаку би можеле да ја имаат.

„Залужни го нарече „Војна со една шанса““, рече еден од офицерите. „Со тоа сакаше да каже дека системите за оружје брзо стануваат излишни бидејќи Русите брзо им се спротивставуваат. На пример, успешно ги користевме крстосувачките ракети Storm Shadow и SCALP [испорачани од Британија и Франција] – но само за кратко време. Русите секогаш учат. Не ни даваат втора шанса. И тие се успешни во тоа“.

„Не верувајте во пропагандата за тоа како тие само фрлаат војници во „мелница за месо““, додаде тој. „Тие го прават тоа, се разбира – максимизирајќи го влијанието на нивниот супериорен број уште повеќе – но тие исто така учат и се подобруваат.

Офицерите рекоа дека навременото пристигнување на противтенковски ракети испорачани од Велика Британија и САД во првите недели од инвазијата им помогнало да го спасат Киев – како и HIMARS, лесни повеќекратни ракетни системи, кои беа на големо користени, давајќи им го тоа можно да ја истисне Русија од Херсон во ноември 2022 година.

„Но, честопати едноставно не добиваме воени системи кога ни се потребни – тие доаѓаат кога веќе не се релевантни“, рече друг висок офицер, наведувајќи ги борбените авиони Ф-16 како пример. Десетина Ф-16 се очекува да бидат оперативни ова лето, по завршувањето на основната обука на пилоти. „Секое оружје има свое вистинско време. Ф-16 беа потребни во 2023 година; тие нема да бидат корисни во 2024 година“, рече тој.

Тие додадоа дека сега им треба повеќе основно традиционално оружје, како и беспилотни летала.

Потребни ни се хаубици и гранати, стотици илјади гранати и ракети“, рече еден од нив, проценувајќи дека на Украина и се потребни 4 милиони гранати и 2 милиони беспилотни летала.

Европа, од своја страна, се обидува да и помогне на Украина да го компензира својот колосален недостиг од артилериски гранати. И на тој начин, предложеното купување на артилериска муниција предводена од Чешка може да и испорача на Украина околу 1,5 милиони проектили по цена од 3,3 милијарди долари – но тоа е сè уште помалку од она што ѝ треба.

Офицерите истакнаа дека им требаат и многу, многу повеќе војници. Земјата во моментов нема доволно луѓе на фронтот, а тоа го влошува проблемот со недоволната поддршка од Западот.

„Имаме не само воена, туку и политичка криза“, изјави еден од офицерите. Додека Украина бега од големата желба за регрутирање, „Русија сега собира ресурси и ќе биде подготвена за голем напад околу август, можеби и порано“.