test

АНКЕТА: Дали очекувате новата Влада да донесе подобар живот во Македонија?

Активностите на учесниците на двојните избори за претседател на 24 април и за пратеници на 8 мај се интензивираат. Најголемите политички партии викендов ги...

АНКЕТА: Дали би плаќале претплата на Фејсбук и Инстаграм?

Како одговор на зголемените европски регулативи за заштита на податоците на корисниците, Мета ќе понуди претплатничка услуга без реклами за корисниците во Европа. Цената...

АНКЕТА: Дали претседателските и парламентарните избори треба да се одржат заедно?

Во длабока политичка криза и без обезбедено мнозинство за уставни измени, изборите и покрај тоа што се наметнуваат како решение, власта и опозицијата и...

АНКЕТА: Дали сте за промена на Уставот според актуелниот предлог доставен...

Откако предлогот за промена на Уставот помина на Влада, на потег е Собранието.  Владата повика на конструктивност и постигнување натпартиски консензус за усвојување на...

АНКЕТА: Дали СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе постигнат договор и ќе ги...

Засега е неизвесно како ќе продолжи дијалогот за преодна Влада и евентуални уставни измени, откако двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ направија чекор напред...

АНКЕТА: Дали сте за забрана на „Тик-ток“ и на други социјални...

Двата масакра во Србија го вклучија алармот и во македонските институции. Трагедијата во Белград ја отвори дилемата за тоа како се развиваат младите во...

АНКЕТА: Дали е прифатлива промената на Уставот според хрватскиот модел?

Се чини дека повлечи-потегни политиката за уставните измени меѓу владејачката партија и опозицијата направи чекор напред. На оваа констатација наведува изјавата на лидерот на...

АНКЕТА: Дали годинава ќе има предвремени парламентарни избори?

Активна блокада во Собранието од дел од пратениците од опозицијата ја одбележа изминатата 2022 година година. ВМРО-ДПМНЕ почна со блокадата во мај, која, како...

АНКЕТА: Дали сте за враќање на редовното служење на воениот рок?

Служењето на воениот рок во Македонија не е задолжително повеќе од петнаесетина години, односно последната генерација што задолжително мораше да служи воен рок беше...

АНКЕТА: Треба ли да има викенд без ДДВ?

Цените на прехранбените производи се зголемени за близу 30% заклучно со септември, а кај поедини производи зголемувањето надминува и 50%. Власта поради високите цени...

АНКЕТА: Ќе успее ли новата иницијатива за референдум?

Ќе имаат ли шанса македонските граѓани да се изјаснат дали се за преговори со ЕУ со прифаќање на „францускиот предлог“, засега е неизвесно. Втора...

АНКЕТА: Дали треба да има референдум за Преговарачката рамка?

Задолжителен или консултативен, со какво прашање, за преговарачката рамка или за Протоколот… во најголема опозициска партија траат консултациите за можноста за рефендум кој би...

АНКЕТА: Дали треба да се врати задолжителното носење на маските?

Расте бројот на новозаразени со коронавирус во државава. За една недела Институтот за јавно здравје регистрира 580 нови позитивни случаи на ковид, во 22...

АНКЕТА: Дали Македонија на 23 јуни ќе добие датум за старт...

Европскиот совет на 23 јуни ќе одржи конференција за Западен Балкан, по која лидерите на ЕУ ќе го отпочнат редовниот јунски самит. На самитот,...

АНКЕТА: Дали државата треба да ги тргне маржите и да ги...

Граѓаните ги очекува нов бран поскапувања на основните прехранбени производи. Денеска престануваат да важат владините мерки, а и покрај најавата и барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

АНКЕТА: Кој е поголем македонски фудбалер?

Сега, кога треба сите ние да бидеме горди на избраниците на Благоја Милевски, кога треба да им се даде уште поголема поддршка пред следните...

АНКЕТА: Дали минималната плата од 18.000 денари е доволна за да...

Минималната плата ќе биде зголемена на 18.000 денари почнувајќи од март, а државата ќе го субвенционира делот од придонесите за што од Буџетот ќе...

АНКЕТА: Дали треба да се укинат ковид сертификатите во Македонија?

Светот ги менува протоколите за заштита од Ковид-19. Откако властите во Велика Британија и Израел најавија укинување на зелените пасоши, сега и Светската здравствена...

АНКЕТА: Дали треба да останат замрзнати цените на основните производи и...

Најверојатно мерката за замрзнати цени ќе продолжи, но нема да има директно замрзнување на цените, туку на маржите на производите кои се увезуваат. Ваква...

АНКЕТА: Во очекување на новата цена – Колку ќе поскапи струјата?

И покрај тоа што владата најави дека поскапувањето на струјата нема да биде поголемо од 10 отсто, сè поизвесно е дека сметките за струја...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети