АНКЕТА: Дали годинава ќе има предвремени парламентарни избори?

Активна блокада во Собранието од дел од пратениците од опозицијата ја одбележа изминатата 2022 година година. ВМРО-ДПМНЕ почна со блокадата во мај, која, како...

АНКЕТА: Дали сте за враќање на редовното служење на воениот рок?

Служењето на воениот рок во Македонија не е задолжително повеќе од петнаесетина години, односно последната генерација што задолжително мораше да служи воен рок беше...

АНКЕТА: Треба ли да има викенд без ДДВ?

Цените на прехранбените производи се зголемени за близу 30% заклучно со септември, а кај поедини производи зголемувањето надминува и 50%. Власта поради високите цени...

АНКЕТА: Ќе успее ли новата иницијатива за референдум?

Ќе имаат ли шанса македонските граѓани да се изјаснат дали се за преговори со ЕУ со прифаќање на „францускиот предлог“, засега е неизвесно. Втора...

АНКЕТА: Дали треба да има референдум за Преговарачката рамка?

Задолжителен или консултативен, со какво прашање, за преговарачката рамка или за Протоколот… во најголема опозициска партија траат консултациите за можноста за рефендум кој би...

АНКЕТА: Дали треба да се врати задолжителното носење на маските?

Расте бројот на новозаразени со коронавирус во државава. За една недела Институтот за јавно здравје регистрира 580 нови позитивни случаи на ковид, во 22...

АНКЕТА: Дали Македонија на 23 јуни ќе добие датум за старт...

Европскиот совет на 23 јуни ќе одржи конференција за Западен Балкан, по која лидерите на ЕУ ќе го отпочнат редовниот јунски самит. На самитот,...

АНКЕТА: Дали државата треба да ги тргне маржите и да ги...

Граѓаните ги очекува нов бран поскапувања на основните прехранбени производи. Денеска престануваат да важат владините мерки, а и покрај најавата и барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

АНКЕТА: Кој е поголем македонски фудбалер?

Сега, кога треба сите ние да бидеме горди на избраниците на Благоја Милевски, кога треба да им се даде уште поголема поддршка пред следните...

АНКЕТА: Дали минималната плата од 18.000 денари е доволна за да...

Минималната плата ќе биде зголемена на 18.000 денари почнувајќи од март, а државата ќе го субвенционира делот од придонесите за што од Буџетот ќе...

АНКЕТА: Дали треба да се укинат ковид сертификатите во Македонија?

Светот ги менува протоколите за заштита од Ковид-19. Откако властите во Велика Британија и Израел најавија укинување на зелените пасоши, сега и Светската здравствена...

АНКЕТА: Дали треба да останат замрзнати цените на основните производи и...

Најверојатно мерката за замрзнати цени ќе продолжи, но нема да има директно замрзнување на цените, туку на маржите на производите кои се увезуваат. Ваква...

АНКЕТА: Во очекување на новата цена – Колку ќе поскапи струјата?

И покрај тоа што владата најави дека поскапувањето на струјата нема да биде поголемо од 10 отсто, сè поизвесно е дека сметките за струја...

АНКЕТА: Дали ја оправдувате одлуката за покачување на цената на најлон...

Од 1 декември стартуваше забраната за употреба на најлон кеси. Луѓето почнаа да пазарат со платнени торби, со згужвани стари кеси, а во маркетите...

АНКЕТА: Дали е можно Македонија во декември да ги почне преговорите...

Од 2005 година кандидат за зачленување во ЕУ, а од 2009 година и со препорака за почеток на преговорите, сè уште нема датум. Со...

АНКЕТА: Дали мислите дека Скопје ќе добие прва жена градоначалник? 

Граѓаните на Град Скопје ќе гласаат во вториот круг на Локалните избори, што ќе се одржи на 31 октомври, за независната кандидатка поддржана од...

АНКЕТА: Дали недела неработен ден ќе биде само на хартија?

Пратениците не успеаја да ги донесат измените на Законот за работни односи со кои недела требаше да се прогласи за неработен ден за повеќето...

АНКЕТА: Дали е реално ветувањето за бесплатен автобуски превоз во Скопје?

Бесплатен јавен превоз за сите скопјани вети кандидатката за градоначалничка на Град Скопје, Данела Арсовска, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, додека актуелниот градоначаник Петре Шилегов презентираше...

АНКЕТА: Дали ви е прифатливо новото лого за 30 години независност?

Владата смета дека знамето на Република Северна Македонија има специфична државна вредност и истото не треба да се става во логоа за прослави. Тоа...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети