Православните верници го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во...

Дали таткото на четири деца ќе стане татко на нацијата?

Додека владејачката коалиција дефинира кој би бил консензуален кандидат и дали заедно со претседателски да распише и предвремени парламентарни избори, во опозициската ВМРО-ДПМНЕ официјално...

Ѓорчев ќе се кандидира за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

 Пратеникот и член на раководството на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев најави дека ќе се пријави на партискиот оглас за претседателски кандидат. Повеќе детали се очекува да...

Ако се поголеми од нас не значи дека се и посилни

Често во Македонија може да се види со ист спорт да се занимаваат двајца браќа и две сестри, но никогаш не сме виделе со...

СКАНДАЛОЗНО, каде одат парите од Националната програма: Култура е за фризура,...

Скопскиот џез-фестивал и фестивалот "Оффест„, се отфрлени на конкурсот, што значи дека под знак прашалник се доведува нивното одржување. Наспроти ова Фестивалот на мода,...

ДУИ И СДСМ ЌЕ СЕ ДОГОВОРАТ ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАТА –...

Во наредните денови, партиските органи ќе ги продолжат консултациите за можноста за заеднички претседателски кандидат. Премиерот Заев рече дека останува во извршната власт. Лидерот...

Трагедија во Бразил: Четворица фудбалери загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Четворица фудбалери и претседателот на бразилскиот четвролигаш Палмас, Лукас Меира, загинаа во авионска несреќа. Imagens do avião pegando fogo! 4 atletas do Palmas e o...

Месиќ: Заслуживте што поскори интеграции во НАТО и ЕУ

Интерес на Хрватска е што поскоро да го ратификува Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО, изјави за МИА поранешниот хрватски претседател Стјепан...

Беслимоски: Горивата нема да поскапат, потрошувачите да не стравуваат од ценовни...

Актуелните цени на горивата во земјава ќе важат до 13 мај годинава, а од 14 мај трговците сами ќе си ја формираат цента на...

Хаос во амбулантите, на минус 10 степени принудна вакцинација!

Градинките ги затворија вратите за невакцинираните деца и настана хаос во повеќе скопски поликлиники каде децата се вакцинираа од мали сипаници. Актуелната состојба настана...

Три милиони евра од парите на скопјани ќе се потрошат за...

Со 186,2 милиони денари (3 милиони евра) ќе се подобрува животната средина во градот Скопје во текот на оваа година. Овие средства се за...

На Бистра заловен рис од 27 килограми

Вработени во Националниот парк Маврово, во соработка со Македонското еколошко друштво (МЕД), успеаја да заловат уште еден рис близу селото Сенце. Како што објави порталот...

Покрај фламинга, наскоро и пингвини во скопската зоолошка градина

Фламинга од Зоолошката градина во Минхен ќе стигнат во скопската градина. Ова било договорено на средбата на директорите на двете зоолошки градини, Ѓорѓи Галетановски...

Најсериозниот кандидат во СДСМ не поминува кај Албанците

Интензивните разговори за изнаоѓање на консензуален кандидат продолжуваат, но не носат нови моменти. И понатаму е неизвесно дали владиниот двоец Заев - Ахмети ќе...

Љубомир Јованоски, КАРА – СЕИРЏИЈА: Магија

Богојавление, виулица. Му личи. Господин Трагичарески беше на крајот од силите. Зад него, завивање на полициски сирени. Папса. Го прегрна уличниот столб со двете...

ЈСП ќе купи 35 еко-автобуси што низ Скопје ќе возат до...

Во Министерството за финансии беше потпишан договорот за заем на 10 милиони евра од ЕБОР од страна на директорот на ЈСП-Скопје, Кристијан Чушков и...

Со еден клик ќе дознаете кој каде живее – ќе се...

Со теренското прибирање на податоци за улици и куќни броеви ќе се соберат просторни и описни податоци за улиците и куќните броеви на лице...

Се појави првото видео од местото на трагедијата: Нема преживеани, авионот...

Трагични вести пристигнаа од Бразил кои го потресоа целиот свет. Фудбалскиот клуб Палмас, кој е член на четвртата бразилска лига, утрово објави дека четворица играчи...

КОСОВО НЕ МОЖЕ ДА УЧЕСТВУВА НА “ПЕСНА НА ЕВРОВИЗИЈА 2020“

Косово како независна држава сепак нема да може да учествува на нарeдната “Песна на Евровизија“. Европска радиодифузна унија (ЕБУ), не го примила Косово во...

(ФОТО ВЕЧЕР) И ден потоа, ужас на местото на настанот

Утрово продолжи увидот на скопското јавно обвинителство на местото на несреќата на патот Скопје – Тетово, кај местото Ласкарци. Уште едно лице почина ноќеска, со...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети