Челзи Менинг поради Асанж повторно в затвор

Поранешната аналитичарка во американската армија Челси Менинг, ќе биде вратена в затвор по налог на федералниот суд поради „попречување на правдата“. Менинг одбила да одговори...

Француски анестезиолог обвинет за смрт на девет лица

Анестезиолог од францускиот град Безансон е осомничен за труење на пациенти за време на операција со цел да предизвика застој на срцето, по што...

Градоначалникот на Њујорк најави кандидатура за претседателските избори

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио најави во видео порака дека ќе се кандидира за претседателските избори во САД. Педесет и осум годишниот член на...

Гуаидо: Нема преговори со Владата, туку посредување на Норвешка

Венецуелскиот лидер на опозицијата Хуан Гуаидо синоќа изјави дека нема преговори меѓу опозицијата и власта на Венецуела во Осло, туку станува збор за посредување...

Мадуро првпат се сретна со членови на меѓународната контакт група

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро првпат се состана со претставници на меѓународната контакт група и разговараше со нив за последиците од санкциите, кои САД...

Фронтменот на групата „Кис” во посета на Белата куќа и Пентагон

Фронтменот на американската рок-група „Кис”, Џин Симонс, синоќа беше во посета на Белата куќа и Пентагон. Симонс е поддржувач на политиката на претседателот Доналд Трамп,...

Екстремната десница во Франција може и да победи на евроизборите

Францускиот екстремно десничарски Национален собир (РН) ужива за два процентни поени поголема популарноста од блокот на центристичката партија Републиката во движење (РЕМ) на претседателот...

Трамп: Не сакам да започнам војна со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп му порачал на вршителот на должноста секретар за одбрана на САД, Патрик Шанахан дека не сака да започне војна со...

Убиен мексикански истражувачки новинар

Мексиканскиот истражувачки новинар Франсиско Ромеро е убиен денеска од засега непознати лица во близина на популарното одморалиште Канкун на карипскиот брег на Мексико. Ромеро, кој...

Руската разузнавачка служба уапси финансиер на терористичката „Исламска држава”

Руската сојузна безбедносна служба (ФСБ) го приведе 26-годишниот Георгиј Гуев поради сомнение дека давал финансиска помош на терористичката „Исламска држава”. – Осомничениот собирал финансиски средства...

Уапсена меѓународна хакерска група: Краделе интимни податоци

Со комплексна полициска операција спроведена во САД, Бугарија, Германија, Грузија, Молдавија и Украина, разбиена е меѓународна криминална организација која користела малициозен софтвер за да...

„Вајтнетњуз“: Можна нова војна меѓу Израел и Либан поради морската граница

Хезболах би можел да го искористи израелско – либанскиот спор околу поморската граница како изговор за војна со Израел, тврди израелскиот портал „Вајнетњуз”. Според медиумот,...

САД не го потпишаа договорот за борба против онлајн екстремизмот

Белата куќа не ја потпиша меѓудржавната иницијатива наречена „Повик на Крајстчрч“, поддржана и од главните технолошки компании, за спречување на ширење екстремизам на интернет,...

Америка је зафати „епидемија“ на закони против абортус

После Алабама, и американската сојузна држава Мисури усвои закон за забрана на абортусот, јавија американските медиуми. Законот, со кој на жените им се забранува да...

Медицинската академија се изјасни против веганизмот за деца

Кралската академија за медицина на Белгија денеска објави мислење за веганската исхрана кај децата и возрасните и смета дека таа мора да биде целосно...

Поранешниот шеф на баскиската ЕТА уапсен во Франција

Поранешниот шеф на баскиската сепаратистичка организација ЕТА, кој е во бегство од 2002 година, Хозе Антонио Урутрикоецеа Бенгоецеа, е уапсен утринава во Франција, јави...

Мораме да работиме подолго, пензискиот систем се распаѓа

Во една од најбогатите и најпросперитетните земји во светот, Швајцарија, синдикатите истакнуваат дека е неизбежно подигнување на границата за заминување во пензија. Лидерот на Вработените...

Гуаидо: Властите се обидуваат да го затворат Парламентот

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо изјави дека властите во земјата се обидуваат да го затворат Националното собрание, еднодомниот Парламент на Венецуела. – Нема сомнеж...

Во Венецуела престана да излегува 100 години стар дневен весник

Последното печатено издание на венцуелскиот дневен весник „Панорама“ беше објавено вчера. Весникот згасна поради недостатокот на хартија и тој се придружи на голем број...

Убавина на денот: На денешен ден отворено Московското метро

На денешен ден во 1935 година е отворена првата линија на Московскиот метрополитен. Линијата се движела од метро-станицата „Сокољники“ до станицата „Парк куљтури“ и била...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО