test

Бројот на белите мечки во Арктикот во пораст

Директорот на рускиот Институт за проблеми околу екологијата и еволуцијата „А.Н. Северцов” при Руската академија на науките, Вјачеслав Рожнов изјави дека бројот на белите...

На изборите во Индија победи партијата на премиерот Моди

Индиската народна партија (БЈП), на премиерот Нарендра Моди, победи на општите избори, изјави функционерката на партијата и министерка за надворешни работи Сушма Свараџ. – Му...

Почнуваат европските избори, гласање до недела

Околу 400 милиони Европејци од 28 земји-членки на ЕУ од денеска до недела ќе ги избираат своите претставници во Европскиот парламент со мандат во...

Јункер: Уморен сум од постојаното одложување на рокот за Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за телевизијата Си-Ен-Ен, изјави дека губи трпение поради постојаното одложување на рокот на Британија за напуштање на Европската...

Тајмс: Тереза Меј утре ќе поднесе оставка

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе поднесе оставка поради тоа што не е прифатена нејзината позиција за тоа како да се реализира напуштањето на...

Торнадо-монструм директно удри во Мисури – последиците катастрофални

Стравотно торнадо е потврдено дека го погодило Џеферсон Сити во Мисури, САД. Националната метеоролошка служба ги предупреди жителите во таа област веднаш да најдат...

Јункер: Уморен сум од постојаното одложување на рокот за Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за телевизијата Си-Ен-Ен, изјави дека губи трпение поради постојаното одложување на рокот на Британија за напуштање на Европската...

Почнуваат европските избори, гласање до недела

Први што гласаат денеска се холандските и британските, додека во повеќето земји-членки европските избори ќе се одржат в недела, на 26 мај. Резултатите што ќе...

Трамп ги обвини демократите дека ги „растураат“ САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги обвини демократите во Конгресот дека ги „растураат“ САД со спроведувањето истраги кои произлегуваат од процесот за наводното мешање...

Компостирање на луѓе по смртта: Од прав си создаден, во прав...

Американската држава Вашингтон стана првата држава во САД, која ја легализираше „органската редукција“ на телото, која ќе овозможи производство на површински слој на земја...

Веројатноста за нуклеарна војна е поголема од кога било досега, смета...

Директорката на Институтот при Обединетите нации за истражувања на проблеми со разоружувањето, Рената Двана, рече дека веројатноста за започнување нуклеарен конфликт денес, е највисока...

Купувањето злато од Русија е „лош знак” на светскиот мир

Во првиот квартал од 2019 година, купувањето злато од Русија достигна рекордно ниво, и тоа е „лош знак” за светскиот мир. Тоа го објави...

Американците развиваат суперсоничен авион – Од Њујорк до Лондон за 90...

Американска стартап компанија планира да развие авион што ќе лета со брзина пет пати поголема од брзината на звукот и за 90 минути ќе...

Драстично пократки работни недели за борба со климатската катастрофа

Луѓето низ цела Европа ќе мора да работат драстично помалку часови за да се избегне катастрофално затоплување на климата, освен ако не се дојде...

Факти што можеби не ги знаете за изборите во Европскиот парламент

Во некои членки на ЕУ учеството на изборите за Европскиот парламент е доброволно, во некои е задолжително. Гласот на граѓаните не вреди секаде еднакво. Следуваат...

Читајте ги правилно јапонските имиња – прво презиме па име

Јапонската Влада сака светот да почне да ги користи јапонските имиња како што се употребуваат во Јапонија – да се изговори презимето, а потоа...

Маас: Терористичките групи може да провоцираат војна меѓу САД и Иран

Терористичките групи може да ги зголемат тензиите меѓу САД и Иран како можност за провоцирање војна меѓу двете страни, предупреди германскиот министер за надворешни...

Зеленски: Украинците на референдум да кажат дали сакаат мир со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да распише референдум на кој граѓаните на Украина би се изјасниле за преговорите со Русија, изјави синоќа шефот на...

Чикаго доби прва градоначалничка Афроамериканка

Лори Лајтфул е избрана за градоначалник на Чикаго и таа е прва Афроамериканка на позицијата градоначалник на третиот најголем град во САД. – Со години се...

Висока политика на „високо“ ниво: Ким е тиранин, Бајден е будала

Северна Кореја го нарече поранешниот американски потпретседател Џо Бајден „будала со ниска интелигенција“ и „имбецил лишен од елементарни човечки квалитети“, откако  американскиот претседателски кандидат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети